Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як Ілон Маск з інноватора перетворився на техномаргінала

Надія Баловсяк
Надія Баловсяк Журналістка
21 грудня 2022 10 хвилин читання

Заяву Ілона Маска «Я втомився, я йду» можна вважати завершенням історії навколо Twitter. Хоча на нас може чекати ще багато цікавого, але зрозуміло одне — ця історія знищила репутацію бізнесмена та змусила користувачів шукати альтернативу популярній платформі.

Ілон Маск, інноватор та візіонер, людина, яка займалася польотами у космос та прагнула позбавити людство залежності від викопного палива, вирішив придбати соціальну платформу. Бізнес, серед проблем якого не лише користувацький контент, але й негаразди з рекламодавцями, антимонопольними органами та медійними регуляторами. Необхідність балансувати між інтересами спільноти та зароблянням грошей, труднощі у модеруванні контенту та у використанні даних юзерів тощо.

Багатьох здивував сам факт того, що Маск захотів купити соціальний сервіс. Навіщо людині, яка робить Tesla, SpaceX та Starlink, потрібна платформа для інтернет-баталій?

Можливо, Ілон забажав стати іще відомішим, можливо, захотів володіти не лише hardware-продуктами, але й керувати сервісом, від якого залежать політики й журналісти.

Сьогодні відповіді на це запитання немає. Але очевидно, що скандали, в які уже потрапив Маск, помножені на його неврівноваженість та почасти незнання законодавчих обмежень щодо техногігантів, зіграли з ним злий жарт.

Він перетворився із візіонера та технологічного маргінала. Майбутнє Twitter під питанням, а ландшафт соціальних сервісів, який утворився наприкінці 2022 року (претензії до TikTok та фінансові проблеми Facebook) є ідеальною ситуацією для появи нового потужного гравця на ринку соціальних мереж. 

Купить-не купить та звільнить-не звільнить

Угоді з поглинанню Twitter, яка зрештою була оформлена наприкінці жовтня, передувало багато подій. Спочатку висловлене бажання купити сервіс, потім призупинення угоди. Згодом, коли перед Маском замаячив суд, який ймовірно став би не на його бік та змусив би провести поглинання, Маск оголосив про завершення угоди.

Наступні дії Ілона Маска знову викликали обговорення та осуд. Він вирішив звільнити не лише топменеджерів, але й половину співробітників, деяких — без попередження та вихідної компенсації, часом цілими офісами.

Далі були історії зі спробою монетизувати верифікаційні «галочки», які провалились із гучним шумом, втрата рекламодавців.

Уже тоді технологічний світ з острахом спостерігав за тим, що ж іще придумає цей дивак, який у 2018 році відправив спорткар Tesla Roadster у космос.

Спроба викриття колишнього керівництва Twitter за допомогою документів «Twitter Files» не лише не стала сенсацією, як того бажав Маск, вона перетворилася радше на пародію у порівнянні зі справжніми викриттями, до прикладу, «The Facebook papers».

Проте всі ці історії були квіточками порівняно з тим, що Ілон Маск став робити далі.

Вибіркове волевиявлення

Спочатку Ілон Маск запустив голосування щодо того, чи повинен він обіймати посаду керівника компанії. Відповідь юзерів Twitter виявилась доволі однозначною — понад 57% відповіли ствердно. Хоча на це опитування можна було не звертати увагу, бо колись Маск намагався і війну між росією та Україною вирішувати голосуванням. Легітимність результатів такого народного Twitter-виявлення можна оцінити, якщо подивитись на ще одне опитування, яке провів репер Снуп Догг (Snoop Dogg) у своєму Twitter-акаунті. Він теж запитав користувачів платформи, чи варто йому стати керівником Twitter, та отримав понад 80% позитивних відповідей. 

Тож такі опитування можна сприймати як вірусний контент, а не як покажчик до реальних змін. Але Маск заявив, що результати голосування були викривлені через атаку ботів. І додав, що надалі голосувати за рішення стосовно майбутнього Twitter зможуть лише власники платних акаунтів Twitter Blue.  

Його некоронована величність Ілон

Наприкінці минулого тижня декілька відомих технологічних журналістів виявили, що їхні акаунти у Twitter заблоковані. Серед них — автори, що дописують до видань, як-от  The New York Times, CNN, Washington Post, Mashable та інших.

Ці журналісти «винні» у тому, що розповіли про спроби Ілона Маска заблокувати акаунт @ElonJet, автор якого відстежує переміщення приватного літака Маска, використовуючи для цього лише відкриті дані. Журналістів заблокували без будь-яких попереджень. А як аргумент Маск навів заборону поширювати персональні дані інших людей на Twitter, тобто займатися доксингом

Наступною помилкою Ілона Маска стало знову блокування, проте не окремих профілів, а лінків на всі соцмережі-конкуренти.

Спочатку постраждали посилання на Mastodon — сервіс, який, до речі, обрали для себе як альтернативу проєкту неадекватного мільярдера понад 2 млн юзерів. Потім під заборону потрапила й купа інших соцмереж, наприклад, Facebook, Instagram, Mastodon, Truth Social, Tribel, Nostr і Post, а також сервіси linktr.ee та lnk.bio. Спочатку в офіційному акаунті Twitter з'явилося повідомлення про заборону просування контенту з інших соцмереж, а за кілька годин це повідомлення зникло. Зараз відповідна сторінка у Help-центрі недоступна

Інформацію про заборону контенту з інших соцмереж швидко сховали Інформацію про заборону контенту з інших соцмереж швидко сховали

Монопольні замашки та рішення піти 

Ілон Маск завжди був ексцентричним керівником та використовував Twitter часто, не задумуючись над тим, що він там розміщує. Чого тільки вартий його твіт з обіцянкою викупити всі акції Tesla та зробити компанію приватною. Цей допис вартував йому 40-мільйонного штрафу.

Ми не знаємо деталей про про те, як Маск керує Tesla. Найпомітніший скандал – про його нехтування правилами безпеки під час пандемії Covid та непослідовну поведінку керівництва стосовно захворюваності.

Ситуація з Twitter дещо інша. Це важлива соціальна комунікаційна платформа, один з лідерів ринку,  непояснене блокування акаунтів за власним бажанням, обмеження користувачів безкоштовних акаунтів, заборона поширення лінків – все це може бути розцінене як дії монополіста, який користується своїм становищем. Власне, саме так на цю поведінку відреагували експерти. 

Корінн МакШеррі, юридичний директор Electronic Frontier Foundation, організації, що займається захистом цифрових прав, назвав дії Ілона Маска «абсолютно примхливими» та додав, що така поведінка доводить

«те, що нас хвилює уже тривалий час, а саме існування величезної кількості влади над онлайн-виданнями, зосередженої в руках невеликої кількості людей. Це не просто небезпечно, це показує, яка велика сила сконцентрована в їх руках».

Деякі дії Ілона Маска прямо суперечать нещодавно прийнятим новим європейським законам про захист цифрових ринків. Власне, в одному з таких законів, Digital Services Act, міститься явна заборона великим платформам (gatekeepers) забороняти лінки на конкурентів. Можливо після пояснення цієї проблеми вимога на заборону таких лінків дуже швидко зникла зі сторінок Twitter. Про відповідальність щодо таких дій, принаймні, на території ЄС Ілону Маску нагадала Віра Йоурова, заступниця глави Єврокомісії. 

Блокування лінків на інші платформи викрило іще одну проблему. Сьогодні соцмережі не відповідають за контент користувачів – це чітко прописано у статті 230 Закону про пристойність у комунікаціях. Це захищає соцмережі від претензій щодо дій їх користувачів. Як тільки соціальна платформа починає пред'являти додаткові претензії, то вона стає схожою на традиційні медіа й починає нести цивільну та кримінальну відповідальність за те, що вона публікує, тобто за кожен твіт, розміщений на платформі. Про це Ілону Маску нагадав колишній федеральний прокурор Ренато Маріотті, а того підтримав представник французського регулятора інтернет-простору Ерік Фрейсіне. 

Президентка Європарламенту Роберта Мецола уже запросила Ілона Маска свідчити в Європарламенті стосовно політики Twitter.

Ця платформа відіграє центральну роль у демократичному житті Європейського Союзу й забезпечує можливість для громадянського дискурсу. Twitter не повинен мимоволі стати каталізатором мови ненависті, втручання у вибори та дезінформації.

Це все відбувається на фоні масової відмови від користування Twitter – платформу уже полишили Вупі Голдберг, Елтон Джон, уряд Фінляндії шукає для себе альтернативну комунікаційну платформу, власне як і команда керівництва Німеччини. Хештег #RIPTwitter, який супроводжував прощальні дописи користувачів, увійшов у тренди Twitter ще в листопаді.

21 грудня Ілон Маск написав, що готовий піти, якщо «знайде дурня, який погодиться на цю роботу». 

Давно спостерігаючи за поведінкою Ілона Маска, не можна бути впевненим в надійності його обіцянок. Окрім того, він досить чітко висловився стосовно того, що на цю роботу погодиться лише «дурень». І це Ілон Маск відчув на собі сповна.

Технологічна система стримувань та противаг

Хоча Маск непогано розважив технологічну спільноту протягом цього року, а особливо сильно у листопаді та грудні, реакція світу та дії ексцентричного мільярдера показали, що у ІТ-світі поступово вибудовується система стримувань та противаг відносно таких дій.

Як і в сегменті захисту персональних даних, Євросоюз в цьому питанні виявився більш просунутим, а його нові закони DSA та DMA дуже вчасно дозволили «вдарити по рукам» мільярдера, який за $44 млрд купив собі соціальну іграшку і вирішив встановлювати в ній власні правила.

У США поки законодавство стосовно BigTech не таке оперативне і чітке, хоча уже декілька років ведуться розробки аналогічних законів, які повинні захистити звичайних людей – користувачів популярних соціальних сервісів.

Можна припустити, що історія «Ілон Маск VS Twitter» зразка 2022 року пришвидшить прийняття таких законів.

Не виключений іще один побічний ефект спроби Ілона Маска покерувати Twitter – поява нової соціальної платформи, яка так потрібна цьому ринку, поділеному сьогодні між Meta, Twitter та TikTok.

 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як почати бізнес на OnlyFans

Ганна Гілова 29 травня 2023 14:15

Twitter вийшов із кодексу ЄС щодо дезінформації

Кіра Іванова 28 травня 2023 10:41

Україна увійшла до GovTech-об'єднання в ЄС

Ганна Гілова 27 травня 2023 14:06

Співробітники TikTok діляться між собою особистими даними користувачів

Ганна Гілова 26 травня 2023 10:43

Хто з техногігантів порушує регламент захисту даних

Назарій Присяжнюк 25 травня 2023 16:15