Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

На Житомирщині виявили надмогильні плити що датуються XVII століттям

Олена Черкасець
Олена Черкасець
30 березня 2024 4 хвилин читання

На Житомирщині у селі Ворсівка біля церкви Св.Миколая виявили дві надмогильні плити, виготовлені з кварциту, що датуються XVII століттям.

Про це повідомив Малинський міський краєзнавчий музей.

Щоб дослідити стародавні знахідки, працівники музею запросили до Ворсівки відомого археолога, кандидата історичних наук Віталія Козюбу.

Вчений виявив, що першу з них встановили як стелу на сучасній могилі священника на південь від храму. Плита вироблена з червоного кварциту, причому її лицевий бік прикрашають «брижі пустелі» — візерунок природного походження, характерний саме для цього різновиду порід. 

Надмогильна плита з червоного кварциту з написом 1640 р. із с. Ворсівка, напис та його промальовка Надмогильна плита з червоного кварциту з написом 1640 р. із с. Ворсівка, напис та його промальовка

Підписуйтеся на наші соцмережі

Через естетичну привабливість цієї сторони плити надмогильний напис був нанесений прямо по рельєфу «бриж».Це вимагало великих зусиль, адже до нерівностей поверхні додалась ще й висока міцність кварциту.

Друга плита схожа на кам’яну брилу, мала довжину понад 1 м. На момент огляду вона зберігалась у розташованому поруч із церквою будинку священика. Її лицьова сторона має виступи-нерівності, що позначилось на чіткості напису.

Під написом, з невеликим відступом від нього, від краю до краю брили проведено горизонтальну лінію, під якою ще нижче зображено восьмиконечний хрест на Голгофі. Знизу брила завершується гострим зубом, що виступає донизу і був зроблений спеціально для надійнішої вертикальної фіксації надгробку в землі. 

Зазначається, що обидві надмогильні плити датуються XVII століттям. Вирізьблені на них написи не піддаються прочитанню. 

«Це перший, принаймні відомий нам, випадок виявлення кварцитових могильних плит поза межами Овруцького кряжу, де розташовані поклади цього каменю. Але й на кряжі найдавніші датовані кварцитові плити належать до кінця ХVІІІ ст. Отже плити з Ворсівки – найдавніші датовані кварцитові, відомі на території колишнього Київського воєводства. Час їх виготовлення засвідчує, що принаймні вже у другій чверті ХVІІ ст. на Овруччині існувала індустрія видобутку і обробки кварцитових плит для надгробків, вироби якої користувались попитом і за межами Овруцького повіту».
Малинський міський краєзнавчий музей

Кам’яний надгробок 1640 року свідчить про те, що на місці збереженої дерев’яної церкви ХІХ ст. існувала її попередниця, збудована 1728 р., а до неї — більш давня, на цвинтарі якої стояли ці кварцитові стели.

Надмогильна плита з червоного кварциту з написом ХVІІ ст. із с. Ворсівка, напис та його промальовка Надмогильна плита з червоного кварциту з написом ХVІІ ст. із с. Ворсівка, напис та його промальовка

Що відомо про село Ворсклі на Житомирщині

Першу згадку про Ворсичі (Ворсівку) знайдено в документі 1496 р., де серед власників цього селища послідовно названо Івашка Гвоздя, Мишка Затику і Федька Козаковича. 

Не пізніше середини ХVІ ст. Ворсичі стали власністю роду Стрибилів. Ними володіли три покоління чоловіків родини — Іван, Богдан і Філон. Останній був надзвичайно відомою особою — обіймав посаду київського чашника (1593—1634), неодноразово був призначений поборцею, обраний депутатом-суддею до Коронного (Люблінського) трибуналу. 

Після смерті Філона (1634) Ворсівка перейшла до його доньки Катерини та її чоловіка Яна (Івана) Ярмолинського, який дещо пізніше (1644—1653/54) обіймав посаду земського судді в м. Кременець. 

У 1640-х рр. Ворсівка мала статус містечка.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У давньоримській гробниці знайшли найстаріше вино у світі

Дмитро Мухін 23 червня 2024 19:34

Знахідка в каналізації: археологи виявили гробницю шляхти у Македонії

Олена Черкасець 7 квітня 2024 09:19

Під Любліном вчені знайшли найдавнішу мідну сокиру

Дмитро Мухін 6 квітня 2024 20:19

Тисячі останків: розграбовані поховання заможних людей знайшли під собором на Тернопільщині

Олена Черкасець 23 березня 2024 11:19

Морські археологи виявили у Греції залишки 10 затонулих кораблів різних часів

Олена Черкасець 17 березня 2024 19:26