Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Під Любліном вчені знайшли найдавнішу мідну сокиру

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
6 квітня 2024 3 хвилин читання

У містечку Городло Грубешівського повіту у Польщі знайшли мідну сокиру 4-3 тис. до н.е., яку ототожнюють із трипільською культурою. Вона, ймовірно, є найдавнішою знахідкою мідного виробу в Польщі. Про це пише Arkeonews.

Експерти з Люблінського воєводського консерватора пам'яток повідомляють, що цінна реліквія має довжину 7,4 см, широке віялоподібне лезо 4,1 см завширшки та прямокутну опуклу головку розміром 0,9 см х 0,6 см.

Аналізуючи знахідку з точки зору її хронологічної та культурної приналежності, археолог Замостської делегації Воєводського управління охорони історичних пам’яток Веслав Коман виключив приналежність представленої сокири до культур доби бронзи, оскільки артефакт жодним чином не відповідав відомим і вже досить добре розпізнаним типологіям сокир того періоду.

«Крім того, наша сокира була виготовлена досить простим «примітивним» методом лиття, у плоскоопуклій формі, яка більше не використовувалася в розвиненій металургії бронзового віку. Тому необхідно було звернути увагу на більш ранню епоху неоліту. На жаль, в інвентарях неолітичних культур з Польщі такого еквівалента немає».
Люблінський консерватор

Головоломку вдалося вирішити, звернувшись до археологічних знахідок з території України.

«Веслав Коман натрапив на публікацію про ідентичну знахідку мідної сокири, виявлену в селі Щербанівка на Київщині, де супутні фрагменти судинної кераміки дозволили віднести її до трипільської культури та датувати пізнім періодом. розвитку цієї культури, що оцінюється в 4-3 тис. до н.е.».
Люблінський консерватор

Трипільська культура була однією з найважливіших у Південно-Східній Європі. Вона виникла в результаті взаємодії різних неолітичних груп Карпато-Балканського регіону в другій половині VI тис. до н.е.

Той факт, що сокира з’явилася у східній Польщі, викликає подив, оскільки територіальний розмах трипільської культури охоплював території нинішньої Болгарії, Румунії, Молдови та Західної України.

Невдовзі сокира буде передана до колекції Грубешівського музею, де її досліджуватимуть, повідомляє консерватор.

Вчені кажуть, що значення цієї знахідки виходить за межі простого археологічного інтересу. Вона проливає світло на експансивність трипільської культури, припускаючи, що її вплив простягався значно далі на Захід, ніж вважалося раніше.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Шлях Польщі до європейських грантів: лайфхаки та рекомендації для України

Світлана Бовшовська 27 травня 2024 14:30

Ударний БПЛА великого радіусу дії створили у Польщі

Владислав Паливода 13 травня 2024 12:28

Російські кібершпигуни атакували урядові мережі Польщі

Вікторія Рудзінська 8 травня 2024 19:58

Польща фінансуватиме роботу Starlink в Україні

Владислав Паливода 7 травня 2024 08:31

У Польщі знайшли загублені книги з бібліотеки братів Грімм

Дмитро Мухін 4 травня 2024 19:24