Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені відкрили новий вид писемності на стародавніх табличках з Острова Пасхи

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
18 лютого 2024 3 хвилин читання

Гігантські статуї моаї, здається, не єдина таємниця знаменитого Острова Пасхи. Міжнародна група вчених вивчила дерев'яні таблички, знайдені півтора століття тому на острові. Вони зробили висновок, що таємничий текст на них є абсолютно новою системою писемності. Дослідження про це опублікував журнал Scientific Reports.

Колекцію з численних дощечок, відомих як ронго-ронго, випадково знайшли у 1864 році. До нашого часу вдалося зберегти лише 27 екземплярів, які зараз зберігаються у музеї в Римі.

Дерев'яні таблички ронго-ронго Дерев'яні таблички ронго-ронго

Як мінімум дві з них були створені з дерев, зрубаних у період між 1493 та 1509 роками. Це на 200 років раніше за прибуття на острів перших європейців, що спростовує припущення про відсутність у корінних мешканців власної писемності. Більше того, вона, судячи з усього, не перебувала під впливом іноземних мов і є чимось унікальним.

Дерев'яні таблички ронго-ронго Дерев'яні таблички ронго-ронго

Найцікавіше, що одна з табличок зроблена з подокарпу широколистого. Ці дерева ніколи не росли на острові Пасхи. Однак цій загадці є цілком правдоподібне пояснення: дощечку змайстрували з корабельної щогли розбитого європейського судна, яке було викинуто на берег.

Дерев'яні таблички ронго-ронго Дерев'яні таблички ронго-ронго

Тексти на ронго-ронго досить довгі та містять багато образотворчих знаків.

Форми знаків представляють людські пози та частини тіла, тварин, рослини, інструменти, небесні тіла тощо. Коли та як виникла ця система запису, сказати складно. Можливо, контакти з грамотними європейцями послужили «стимулом для її створення», але вона не схожа на жодну відому писемність. 
Автори дослідження
Дерев'яні таблички ронго-ронго Дерев'яні таблички ронго-ронго

Острів Пасхи, також відомий як Рапа-Нуї, розташований приблизно за 3 800 кілометрів від узбережжя Чилі. Він є однією з найвіддаленіших ділянок суші на планеті і найбільш відомий своїми гігантськими пам'ятниками у формі голови, які називають моаї. До кінця XVIII століття культура корінних народів була знищена спалахами хвороб та набігами європейців, які вперше досягли острова у 1720-х роках. Вчені так і не встигли дізнатися у місцевих жителів секрети їхньої незвичайної писемності, а розшифрувати її самостійно вони досі не можуть.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Знахідка в каналізації: археологи виявили гробницю шляхти у Македонії

Олена Черкасець 7 квітня 2024 09:19

Під Любліном вчені знайшли найдавнішу мідну сокиру

Дмитро Мухін 6 квітня 2024 20:19

На Житомирщині виявили надмогильні плити що датуються XVII століттям

Олена Черкасець 30 березня 2024 17:28

В Італії відновили зовнішній вигляд жінки XVI століття, яку підозрювали у вампіризмі

Дмитро Мухін 23 березня 2024 19:18

Морські археологи виявили у Греції залишки 10 затонулих кораблів різних часів

Олена Черкасець 17 березня 2024 19:26