Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Тисячі останків: розграбовані поховання заможних людей знайшли під собором на Тернопільщині

Олена Черкасець
Олена Черкасець
23 березня 2024 3 хвилин читання

Під Свято-Миколаївським собором у Кременці, що на Тернопільщині, знайшли розграбовані поховання заможних жителів XVII-XVIII століття. 

Про це повідомляє Суспільне.

Директор Кременецько-Почаївського історико-архітектурного заповідника Василь Ільчишин вважає, що там могли бути поховані тисячі людей. 

За його словами, собор був у користуванні представників московського патріархату майже 200 років, але в листопаді 2023 року його передали заповіднику. 

«Ми бачимо жахливу сцену мародерства: гору одягу і розбиті труни. А позаду мене – ціле скупчення кісток із поховань. Їх зумисне діставали з гробів і витрушували, одяг скидали на одну купу, інші речі на другу, шукаючи цінні предмети у похованнях. З дитячих поховань навіть здерті натрунні хрести, які могли бути виготовлені з дорогоцінних металів. В підземеллях церкви хоронили найповажніших людей, прихожан храму, це були меценати, жертводавці, які давали кошти на розбудову храму».
Василь Ільчишин
<div>Людські останки, які знайшли під собором у Кременці<br></div> Людські останки, які знайшли під собором у Кременці

Ільчишин планує зафіксувати всі пошкодження та звернутися до поліції, оскільки вважає, що попередні власники порушили закон України.

«Є згадки, що в 90-х роках під час ремонтних робіт сюди потрапили представники московського патріархату. Зʼясувалося, що це католицькі поховання. Згідно українського законодавства після виявлення таких знахідок необхідно  звертатися до органів культурної спадщини, проводити археологічні дослідження, а потім перепоховати. Але вони не зверталися в орган охорони культурної спадщини».  
Василь Ільчишин

Теперішній настоятель храму отець В’ячеслав Савельєв допомагав із пошуками входу в крипти. Він каже, що найширший вентиляційний хід, яким можна було б потрапити в крипти, був замурований газоблоками та закритий монтажною піною. 

«Ми тривалий час думали, де може бути вхід, але Василь Ільчишин неодноразово наголошував, що він точно існує. Крім того, велика кількість  вентиляційних шахт навколо собору однозначно свідчать про те, що підвали там є. Знайдені останки потрібно буде перепоховати, адже померлі повинні спочивати з миром».
отець В’ячеслав Савельєв
Пошкоджена труна дитини Пошкоджена труна дитини

Докторка історичних наук Ірина Скакальська розповіла, що храм будував чернечий орден францисканців.

«Цей період історії мало досліджений, але знайдені нові артефакти допоможуть розширити знання про цей монастир. Францисканці — це орден, який заснував Франциск Ассізький в Італії. Він ще називався Орден Братів Менших. В 1832 році цей костел був переданий російській православній церкві після невдалих польських повстань». 
Ірина Скакальська&nbsp;

Тепер Василь Ільчишин збирається звернутись  в поліцію та знайти фінансування і археологів, щоб дослідити крипти. 

Колишній настоятель храму отець Василь Вознюк відмовився коментувати ситуацію, оскільки нібито не знав про існування крипт.

Василь Ільчишин показує залишки давнього одягу, який знайшли під собором Василь Ільчишин показує залишки давнього одягу, який знайшли під собором
0
Прокоментувати
Інші матеріали

На Житомирщині виявили надмогильні плити що датуються XVII століттям

Олена Черкасець 30 березня 2024 17:28

Морські археологи виявили у Греції залишки 10 затонулих кораблів різних часів

Олена Черкасець 17 березня 2024 19:26

Скіфське золото скоро повернеться в Україну: Нідерландський музей не стягуватиме гроші за його зберігання впродовж 9 років

Юлія Мирська 22 листопада 2023 19:28

В Туреччині чоловік знайшов стародавнє підземне місто під своїм будинком — фото

Юлія Мирська 8 листопада 2023 13:51

Іспанія конфіскувала викрадені з України артефакти на суму близько $64 млн

Юлія Мирська 24 жовтня 2023 20:05