Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Longshot Space хоче у сотні разів здешевити постачання товарів у космос, використовуючи гармати замість ракет — як це можливо

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
7 серпня 2023 6 хвилин читання

Компанія Longshot Space розробляє власний пристрій для запуску вантажів у космос. Відмова від ракет та використання бетонних гармат з прискорювачем уможливить постачання товарів у космос за ціною $10/кг. SPEKA розповідає, що уже вдалося компанії та які недоліки є у цього способу космічної логістики. 

Longshot тестуватиме запуск вантажів у космос за допомогою гармати Longshot тестуватиме запуск вантажів у космос за допомогою гармати

Як Longshot Space пропонує доставляти вантажі у космос 

На думку генерального директора Longshot Space Майка Грейса, ракети є надто вишуканим рішенням, щоб доставляти припаси та вантажі у космос. 

«Вам потрібно щось тупіше і набагато дешевше як у будівництві, так і в експлуатації», — сказав він у нещодавньому інтерв’ю виданню Techcrunch.

Натомість Longshot Space працює над кінетичною системою запуску — вакуумною трубою, яка стрілятиме снарядами з орбітальною швидкістю. Компанія стверджує, що за таких умов виведення вантажів на орбіту коштуватиме $10/кг, а це дешевше, ніж передплата на стримінговий сервіс Netflix. Використовувати ракету Falcon 9 для подібної мети коштуватиме $6500/кг.

Демонстраційна система Longshot Демонстраційна система Longshot
Система Longshot — це щось на зразок величезної гармати чи пістолета, але немає запальника. Натомість стиснений газ вичавлює заклинений снаряд, який летить через дуже довгий бетонний тунель. 

Швидкість запуску в системі висока, і вона зростає пропорційно розміру системи.

Чи є недоліки у проєкту Longshot Space 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Компанія не приховує, що таку низьку ціну можна отримати, якщо більшість інфраструктури залишити на землі. Труба, яка здатна буде розвивати швидкість пострілу у 5 Махів (6125 км/год), буде завдовжки приблизно 25 метрів, а щоб розвинути швидкість у 10 Махів, потрібна система у 200-300 метрів. А швидкості для виходу на орбіту 25-30M (30-36 тис. км/год) можна досягти лише з гармати розміром у кілька кілометрів. 

Низькі ціни на Longshot будуть пов’язані з деякими серйозними компромісами. Окрім величезної пускової установки система Longshot ймовірно потребуватиме великої площі через необхідну сонячну електростанцію на місці та насосів зі стисненим газом.

Іншою проблемою є шум. За таких розмірів система створюватиме надзвичайний гуркіт. З цих причин її доведеться розташувати у дуже віддаленому та безлюдному місці.

Водночас, на відміну від ракет, система Longshot не потребує піднімати вантаж вертикально, тому її можна будувати не з коштовнішого легкого алюміню, а, наприклад, з бетону. 

Які зараз існують способи доставити вантаж на орбіту

Якщо людство нарешті всерйоз колонізуватиме Місяць чи Марс, нам знадобиться дуже багато товарів. Наприклад, Гавайські острови з населенням 1,4 млн імпортують 13 млн тонн товарів. Позаземній колонії — без великої кількості прісної води, атмосфери, ґрунту тощо — потрібно буде набагато більше.

Зараз запаси на Міжнародній космічній станції поповнюються переважно через польоти ракет Falcon. 

SpaceX Ілона Маска також намагається вирішити цю проблему, створивши надважкий корабель Starship, здатний піднімати на орбіту 250 тонн корисного вантажу.   

Майк Грейс стверджує, що Starship не зможе конкурувати з власною системою Longshot.

Я б очікував, що SpaceX витратить десь від $5 до $30 млрд на Starship, перш ніж він запрацює. Їм потрібно буде повернути ці гроші. Деякі з коментарів Ілона щодо ціни, якої вони зможуть досягти, можливо, й правдиві, але стануть можливими за 40-50 років. Їм буде потрібно амортизувати ці витрати протягом тривалого часу
Майк Грейс засновник Longshot Space 

Це не означає, що Longshot зробить Starship застарілим. Величезний тиск всередині Longshot абсолютно непридатний для людського тіла, тому польоти людей потребуватимуть ракет. 

На якій стадії проєкт Longshot Spece

Відомо, що Longshot Spece отримав $1,5 млн на раунді інвестицій у квітні. Серед інвесторів Сем Альтман, Draper VC і SpaceFund, також отримав фінансування від державного фонду США The Small Business Innovation Research (SBIR).

Longshot створив тестовий прискорювач зі своєї штаб-квартира в Окленді, Каліфорнія. Система досягла швидкості 2,2 Маха (майже 2700/год). Грейс сказав, що він очікує продемонструвати швидкість від 5 Махів протягом місяця.

Команда проєкту Longshot. Другий справа Майк Грейс — CEO компанії Команда проєкту Longshot. Другий справа Майк Грейс — CEO компанії

У короткостроковій перспективі Longshot хоче використати потребу Міністерства оборони США у гіперзвукових можливостях, укласти кілька контрактів з військовими та використати ці доходи для субсидування розробки дійсно великої системи запуску в космос. У більш тривалому часовому горизонті, за словами Грейса, реальні гроші будуть зароблятися не на системі запуску, а на зрослому попиті на послуги, які Longshot пропонує в космосі.

«Потрібно мати систему, яка може робити це за надзвичайно низьку вартість, — сказав він. — Ви повинні отримати систему, яка буде до біса простою. Не робіть її розумнішою, це дорого. Зробіть більшою».

Які є конкуренти та альтернативні способи запуску у космос 

Окрім Longshot є ще кілька космічних компаній, що розвивають ідеї здешевлення космічної доставки. Наприклад, SpinLaunch використовує вакуумну центрифугу для обертання ракети, а потім має кидати її у космос зі швидкістю до 7500 км/год, після чого ракета запалює свої двигуни на висоті приблизно 60 км, щоб досягти орбітальної швидкості. 

Компанія Stratolaunch будує величезний спеціалізований літак для запуску ракет. Головна перевага цієї концепції полягає в тому, що запуски здійснюють з більш високих широт та альтитуд, де атмосфера менше заважає роботі ракет.

Літак компанії Stratolaunch, який має запускати ракети Літак компанії Stratolaunch, який має запускати ракети

Це може допомогти знизити вартість запусків та збільшити їх доступність, а також зробити їх більш гнучкими щодо місця запуску.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

SpaceX планує робити до 120 запусків на рік з космодрому у Флориді

Владислав Паливода 3 липня 2024 07:50

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

NASA знову перенесла повернення Boeing Starliner на Землю

Анастасія Ковальова 23 червня 2024 14:37

Інженер-пенсіонер знайшов 55-річний баг у грі Lunar Lander

Анастасія Ковальова 16 червня 2024 15:38

Пентагон та Маск продовжили угоду щодо Starlink в Україні ще на пів року

Кіра Іванова 14 червня 2024 10:36