Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Кради як Facebook: як компанія переймає технологічні новації конкурентів

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
10 липня 2023 8 хвилин читання

Meta прагне бути всім. Не лише месенджером, а й вашим Snapchat, Tiktok, Netflix, Craigslist і навіть Tinder. Нещодавній запуск Threads, який має стати прямим конкурентом Twitter, продовжує цю тенденцію. SPEKA спробувала проаналізувати, як компанія намагалася зайти на ринок інших технологічних компаній та що з цього виходило.

Як Meta позичає ідеї конкурентів: Threads, Instagram Live, Facebook Marketplace, Facebook Watch Як Meta позичає ідеї конкурентів: Threads, Instagram Live, Facebook Marketplace, Facebook Watch

Фільтри Instagram 

Цей кейс не зовсім на совісті Meta, але про нього важливо розповісти. У 2011 році, коли Facebook ще не придбав Instagram, найпопулярнішим застосунком для знімання на мобільний була не інста. Тоді це був Hipstamatic, оригінальний ретрозастосунок для обміну фотографіями. Його популярність ґрунтувалася на фільтрах, які натепер широко впроваджені в Instagram. 

Того ж року, коли Instagram придбали за $1 млрд, Hipstamatic звільнив усіх своїх співробітників, окрім шістьох. Річ у тім, що творці застосунку не хотіли перебудувати його під соцмережу, а також їм не вдалося швидко закрити угоду про придбання з Twitter. Натомість Facebook узгодив купівлю за три дні й продовжив розвивати можливості фільтрів.  

Як виглядає Hipstamatic зараз (у 2023 компанія повернула застосунок у AppStore) Як виглядає Hipstamatic зараз (у 2023 компанія повернула застосунок у AppStore)

Meta проти Twitter

Зумери не повірять, але у нас уже був свій TikTok. Vine був американським сервісом розміщення короткого відео, де користувачі могли ділитися циклічними відеороликами тривалістю шість секунд. Його вигадала компанія Vine Labs, Inc., яку придбав Twitter та запустив у 2013 році. Цей формат став дуже популярним серед користувачів, особливо серед молоді.

У червні 2013 року Instagram додав функцію обміну 15-секундним відео. Відтоді функціональність відео розширилася додатковими функціями: широкоформатні відео, 60-секундні тощо. Як і у випадку з Vine, відео в Instagram зациклюються і не мають елементів керування.

Але на цьому конкуренція з Twitter не обмежується. У 2016 році Facebook запустив функцію Facebook Live та Instagram Live, яка пропонувала користувачам транслювати відео у реальному часі. Цей формат був схожий на популярну платформу Periscope, яка дозволяла транслювати відео через Twitter. Запровадження Facebook Live дало користувачам можливість легко ділитися своїми власними відеотрансляціями зі своєю аудиторією, а Periscope у 2021 році закрили. Застосунок мав проблеми з безпекою та модерацією, багато претензій через авторські права, а також з конкуренцією з боку Meta.

У 2023 році Ілон Маск заявляв, що у компанії тестують повернення живих трансляцій та Vine.

Facebook VS Craigslist

У 2016 році Facebook запустив Facebook Marketplace — платформу для купівлі і продажу товарів між користувачами. Цей сервіс схожий на популярний вебсайт Craigslist, який також надає можливість користувачам продавати товари та послуги.

Так виглядав Facebook Marketplace під час свого запуску Так виглядав Facebook Marketplace під час свого запуску

Але перевагою Facebook стала адаптація функції для мобільного, можливість поширити оголошення у тематичні групи, а, головне, вищий рівень довіри — профілі Facebook переважно містять більше інформації про потенційних покупців. 

Застосунок Craigslist, який компанія випустила лише у 2019-му Застосунок Craigslist, який компанія випустила лише у 2019-му

Як Meta не змогла стати Netflix та Twitch 

Щоправда, ідея перейняти функції у конкурентів не завжди спрацьовувала. Наприклад, у 2017 році Facebook запустив функцію Facebook Watch, який мав би дозволити користувачам переглядати оригінальні серіали, шоу та інші відео. Цей сервіс був відповіддю на популярні платформи, як-от YouTube та Netflix, але сервіс не став популярним. 

У відповідь на популярність відеоігор та їх стримінгу Facebook запустив платформу Facebook Gaming. Цей сервіс дозволяє гравцям транслювати свої геймплеї, спілкуватися з глядачами та долучатися до групових чатів.

Платформа Facebook Gaming Платформа Facebook Gaming

Facebook Gaming запустили понад два роки тому, коли спалах Covid-19 спричинив бум у індустрії відеоігор. Згідно зі звітом дослідницької компанії Streamlabs, у другому кварталі 2022 року на Facebook Gaming припадало лише 7,9% ринку за кількістю годин перегляду, поступившись Twitch (76,7%) і YouTube (15,4%). У жовтні 2022 року компанія закрила сервіс. 

Meta хотіла бути Tinder, але ви про це не знали

У 2019 році Facebook запустив функцію Facebook Dating, яка дозволяє користувачам знайти потенційні пари та побудувати романтичні стосунки. Meta анонсувала свою програму для знайомств Facebook Dating у травні 2018 року. Люди очікували революційної програми для знайомств, яка незабаром переможе Tinder. Це не дивно, якщо взяти до уваги розмір компанії, її технічні можливості, а головне, великий обсяг даних, які Facebook зібрав про своїх користувачів.

Профіль у Facebook Dating Профіль у Facebook Dating

Але він не захопив ринок — більшість людей просто забули про нього. Застосунок для знайомств зараз не має окремої версії, але має функцію у загальному застосунку Facebook. Компанія заявляє, що цією послугою користується приблизно 300 тис. людей у Нью-Йорку (у конкурента Bumble 3 млн у цьому місті). 

Хоча, ймовірно, це не справжні користувачі, а боти. Таха Яссері, доцент кафедри соціології та дослідник технологій онлайн-знайомств, випробовував застосунок у 2022 році. Він отримав незвично багато “метчів” від дуже привабливих профілів, але через кілька повідомлень співрозмовники пропонували перейти у WhatsApp. Ніхто з них не надіслав ірландський номер (часто британський чи польський), хоча всі вони нібито жили в Ірландії.

Текстові повідомлення виглядали дуже схожими, але й імена профілів, зокрема Лілі, Сандра та Міріам, поступово перетворилися на Томаша, Мойзеса та Ендрю. 

Насправді Facebook/Meta може легко перевірити автентичність своїх користувачів. Велика кількість даних, якими ми поділилися із застосунком, дозволяє їм дуже легко перевіряти облікові записи. Насправді ми покладаємося на систему автентифікації Facebook для входу в багато інших служб і програм, зокрема Tinder і Bumble.

«ЙмовірноMeta дозволяє фальшивим обліковим записам ховатися навколо Facebook Dating. Реальних користувачів небагато. Якщо підроблені облікові записи видалити, програма стане порожньою, і Facebook хоче, щоб ми бачили багато профілів, щоб залишатися у програмі», — стверджує Таха Яссері. 

Як Facebook намагався створити гаджети і що сталось із Facebook Portal

У 2018 році Facebook представив Facebook Portal — сімейні комунікаційні пристрої, які дозволяють користувачам здійснювати відеодзвінки та взаємодіяти з іншими користувачами через Facebook Messenger. Гаджет мав конкурувати із розумними колонками Amazon Echo Show, Alexa та Google Nest Hub.

Так виглядає гаджет Facebook Portal Так виглядає гаджет Facebook Portal

У листопаді Meta оголосила, що припиняє роботу над Facebook Portal. Гаджет зарелізили восени 2018 року, коли скандал довкола Cambridge Analytica та її впливу на вибори був ще свіжим. Це також було ще свіжим у пам’яті технічної преси, а тому дозволити гаджету Facebook мати ввімкнену камеру у вашому домі було схожим на відправлення вашої історії на Pornhub. 

Незважаючи на це, портал добре продавався, сказав Ендрю Босуорт, технічний директор Meta, в інтерв’ю BuzzFeed News. (Meta відмовилася оприлюднити точні цифри продажів, але Босуорт назвав кількість проданих одиниць у «мільйонах».) Зокрема, продавався добре серед жінок і людей старше 40 років. 

Керівники не бачили способу масштабувати цей бізнес. Влітку 2020 року Facebook вів переговори з Amazon, щоб технологію Portal (та її цінні списки контактів у Messenger) можна було б ліцензувати на смартпристрої Amazon.

Видання BuzzFeed News стверджує, що це був хороший винахід: «Протягом багатьох років BuzzFeed News висвітлювала Meta та Facebook непохитно суворо, а часом і вороже. Наші відгуки про Portal також говорили правду: це був справді видатний продукт. Ми любили це, я любив це. Спочивай з миром, Portal, ти був гарним маленьким пристроєм».

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Instagram замінив позначку «Зроблено за допомогою ШІ» на «Інформація про ШІ»

Кіра Іванова 18 хвилин тому

Netflix покаже всі серії серіалу Загублені

Олеся Дерзська 9 годин тому

ЄС оштрафує Meta за політику pay or consent

Олеся Дерзська 10 годин тому

Meta може блокувати у Facebook новинний контент з Австралії

Олеся Дерзська 28 червня 2024 18:31

На Meta позиваються в США через проблеми з безпекою даних і приватність дітей

Олеся Дерзська 24 червня 2024 18:47