Індекс КСВ 2023: 10 найбільш відповідальних IT-компаній України
Українське економічне медіа The Page та CSR Ukraine у травні 2023 року анонсували дослідження корпоративної соціальної відповідальності бізнесу під час війни. Взяти участь у рейтингу могли всі українські компанії, що активно допомагали фронту, співробітникам і співвітчизникам, державі та окремим громадам у 2022 році.
30 червня The Page оприлюднило результати. SPEKA розповідає про 10 найкращих IT-компаній у рейтингу. Усі вони називають внесок у перемогу та інтеграцію ветеранів одними з головних напрямів КСВ під час війни.
Як рахували індекс КСВ
CSR Ukraine та The Page у травні 2023 року розпочали дослідження сталості українського бізнесу під час війни. Компанії мали заповнити анкету та отримати експертну оцінку своєї сталості. Участь в Індексі КСВ 2023 взяли 30 компаній. Анкета базувалася на 5-компонентній моделі КСВ.
-
1
Безперервність бізнесу і податки: наявність плану безперервності бізнесу, його зміна після початку повномасштабного вторгнення, розділи плану щодо працівників, бізнес-процесів та ресурсів, сплата податків авансом.
-
2
Безпека співробітників й співробітниць: релокація працівників та членів їхніх родин, надання матеріальної та психологічної підтримки працівникам, облаштування укриттів, наявність програм підтримки працівників із дітьми.
-
3
Боєздатність: фінансова, матеріальна та гуманітарна підтримка ЗСУ та організацій, що допомагають ЗСУ, підтримка мобілізованих співробітників, програми підтримки ветеранів та ветеранок у компанії та країні.
-
4
Об’єднаність: надання послуг pro bono центральній та регіональній владі, спільні програми з конкурентами, підтримка підрядників та партнерів.
-
5
Громада: підтримка громад, де розташовані компанії, підтримка ВПО, волонтерські ініціативи у компанії та участь компанії у відновленні країни.
Підписуйтеся на наші соцмережі
SPEKA попросила представників IT-компаній в індексі докладніше розповісти про те, як їхні компанії розвивають КСВ під час війни.
КСВ в IT-компаніях України під час війни
10. ELEKS Україна
ELEKS — сервісна IT-компанія, що надає послуги з розроблення понад 30 років, має офіси щонайменше у 10 країнах.
ELEKS розвиває внутрішній КСВ-проєкт — волонтерську групу Help Ukraine, яка працює напряму із запитами військових. Від початку повномасштабної війни компанія виділила понад $2 млн на прибання дронів, тепловізорів, приладів нічного бачення, рацій, приладів супутникового зв’язку, турелей, роботизованої техніки тощо. У компанії кажуть, що від 24 лютого 2022 року опрацювали понад 800 запитів від військових.
Основні напрями допомоги — дрібне спорядження (наколінники, рукавиці, окуляри, навушники, плитоноски, розвантажувальні системи, рюкзаки тощо), медицина (аптечки, турнікети, бандажі) та обладнання (дрони, тепловізори, рації).
Психологічний центр компанії влаштовує лекції психотерапевтів для команди. Від лютого 2022 року провели майже 60 лекцій. Окрім того, кожен працівник може звернутися до центру по індивідуальну психологічну підтримку.
«Найважливішими напрямами КСВ натепер є допомога армії, психологічна підтримка спеціалістів/-ок і тих, хто повертається з війни. Від 2022 року ELEKS співпрацює з ГО «Центр підтримки військових «Атлант», що надає психологічну підтримку та психологічну реабілітацію військовим. Також ми запровадили серію семінарів, на яких фахівці розповідають про психологічні стани військовослужбовців, радять, як підтримувати демобілізованих і поранених», — кажуть в ELEKS.
Окрім того, внутрішня робоча група компанії вивчає досвід колег, які служили в ЗСУ і повернулися в ELEKS, щоб модифікувати корпоративну культуру та адаптувати деякі процеси взаємодії до реалій війни.
9. IT-Інтегратор
«IT-Інтегратор» — український розробник і постачальник IT-рішень для державного сектору та бізнесу. Компанія уже 20 років на ринку.
У 2022 році у межах проєкту «Знання, що рятують життя» за підтримки освітнього омбудсмена України, БФ «Фонд освітніх ініціатив» та компанії «Мілітек» компанія виготовила й безкоштовно надала закладам освіти на деокупованих та прифронтових територіях і захисникам України 20 тис. рятувальних термоковдр. Цього року «IT-Інтегратор» започаткував загальнонаціональний КСВ-проєкт «Love UA: читай українською», а також став офіційним партнером англомовного видання книги про спротив українських жінок «Незламні». У компанії стартувала програма з реінтеграції ветеранів. Про це SPEKA розповіла Олена Маслій-Шишова, директорка департаменту роботи з персоналом «ІТ-Інтегратор».
«Найголовніше для нас — робота на перемогу: наші волонтерські проєкти, допомога з постачанням до бойових підрозділів захисту, дронів, харчування, медикаментів, спорядження, захищеної техніки», — каже Олена.
8. Master of Code Global
Компанія Master of Code Global зʼявилася на ринку 2004 року. Тут розробляють IT-рішення на базі штучного інтелекту.
У межах КСВ у компанії розробили сайт для збору донатів постраждалим від війни українцям — helpandhopefund.com. Також «майстри» запустили волонтерський проєкт UA Anti Spam Bot, що видаляє коментарі користувачів у Telegram-групах і каналах, які можуть нашкодити українським військовим і цивільним (координати ворожих «прольотів», рух техніки, блокпости ЗСУ тощо).
У компанії є чат, де команда ділиться важливими зборами та ініціативами. Так, Master of Code придбали Starlink для 81-ї бригади ЗСУ, а також речі для військових, пакунки для дітей з деокупованих територій і побутову хімію для літніх людей. «Майстри», що стали військовослужбовцями, продовжують отримувати зарплату.
У межах освітнього проєкту Masters Academy співробітники допомагають студентам.
У 2022 році у компанії провели серію зустрічей із психологом про страх, тривогу та паніку як нормальну реакцію у ненормальних ситуаціях, про емоційну вразливість тощо, цього року фахівець розповів про емоційне вигорання на роботі, а психолог Ілля Полудьонний — про переживання за рік повномасштабної війни. Активності у цьому напрямі планують і надалі.
«Наш пріоритет №1 всередині компанії — фізична, фінансова та психологічна безпека «майстрів». Пріоритет №1 ззовні — допомога армії», — наголошує СEO компанії Дмитро Гриценко.
7. Capgemini Engineering Ukraine
2021 року українська IT-компанія Lohika стала частиною бренда Capgemini Engineering, що впроваджує інженерні рішення для гігантів різних галузей. Серед клієнтів бренда — Cisco, Audi, BMW, Bosch.
Capgemini Engineering Ukraine входить до топ 20 IT-компаній України. На території України відкриті чотири офіси. В українському підрозділі працюють понад 1600 людей.
6. Ciklum
Ciklum — відомий на ринку розробник і постачальник IT-рішень.
Про те, що компанія робить для розвитку КСВ, розповів Андрій Оксенюк, CFO Ciklum.
- У лютому 2022 року ми евакуювали колег до відносно безпечних регіонів та надавали їм усю необхідну допомогу. Від початку 2022-го компанія інвестувала понад $4,5 млн у ВСР-активності.
- Наша внутрішня благодійна ініціатива From Patriots to Patriots, започаткована 2014 року, отримала велику підтримку. Щомісяця наші колеги можуть зробити внесок або оформити підписку на благодійні проєкти. Від початку повномасштабного вторгнення у межах From Patriots to Patriots наші фахівці задонатили понад $300 тис.
- Разом із фондом «Повернись живим» ми реалізували проєкт «Тримаю!», у межах якого зібрали понад 20 млн грн на мобільні навчально-тренувальні комплекси з тактичної медицини. Команда Ciklum перерахувала на збір 6,8 млн грн.
-
Благодійному фонду «Діти Героїв», що допомагає дітям, які втратили батьків через війну, ми передали 100 моніторів та ноутбуків, плануємо допомагати й надалі.
- Натепер найважливішим напрямом для нас усіх є підтримка захисників і захисниць України, які щодня виборюють наше право на незалежність та свободу. Зокрема, ми мусимо подбати про те, щоб наші ветерани та ветеранки могли повернутися до роботи та цивільного життя. За розвиток цього напряму Ciklum отримав відзнаку «Дружні до ветеранів» від Veteran Hub.
-
Також наша компанія долучилася до створення навчальних курсів на платформах Prometheus та «Дія.Освіта».
5. SoftServe
SoftServe — одна з провідних українських компаній з IT-аутсорсу. Наразі у компанії — чотири ключові напрями КСВ.
1. Підтримка співробітників — від релокації тисяч співробітників і їхніх рідних з початком війни до допомоги родинам полеглих колег.
2. Питання інклюзивності та безбар’єрності.
«На превеликий жаль, війна калічить тисячі наших співгромадян, і ми вже маємо дуже багато людей з інвалідністю. Це означає, що ми маємо підготуватися на рівні інфраструктури, на рівні внутрішніх процесів і практик, забезпечити нашим захисникам і захисницям комфортне середовище у компанії. Наприклад, наразі 69% наших офісів доступні для людей у колісному кріслі. При цьому у кожному місті, де ми присутні, має бути хоча б один такий офіс», — розповідає Марія Кучеренко.
SoftServe співпрацює з VeteranHub, щоб навчати команду, як взаємодіяти з ветеранами.
3. БФ «Відкриті очі», який працює від 2014 року, але масштабувався після повномасштабного вторгнення. Серед напрямів роботи — гуманітарна допомога, підтримка дітей ветеранів, допомога співробітникам, що воюють, а також програма Drive For Life.
У компанії наголошують, що за час повномасштабної війни фонд надав благодійної допомоги на понад $11,7 млн, з яких майже $1,5 млн зібрали співробітники, партнери, клієнти, а решту пожертвувала компанія.
4. Благодійна краудсорсингова програма OpenTech. Завдяки їй у компанії розробляють технологічні рішення для громадських організацій та державних органів. Cеред них — новий сайт для фонду «Повернись живим» та платформа Damaged.ua для аналізу збитків, які завдає росія українській інфраструктурі.
4. Датагруп-Volia
Представник телекомунікаційного ринку України, зокрема, інтернет-провайдер. Рік тому компанія повідомила, що купуватиме контент лише в українському дубляжі.
За час повномасштабної війни компанія запустила програму забезпечення безкоштовним інтернетом цивільних бомбосховищ, шкіл та гуманітарних центрів і станом на кінець червня підключила понад 500 таких об’єктів по всій Україні. Далі була програма із забезпечення стабільним зв’язком пунктів незламності. Зараз у компанії зосередилися на фінансуванні двох головних соціальних проєктів: «Наші діти», який реалізується разом із БФ «Я майбутнє України» та Ювенальною поліцією України, та підтримка благодійної місії медиків-волонтерів БФ Frida на прифронтових та деокупованих територіях. У «Датагруп»-Volia вже профінансували 10 таких виїздів на майже 4,9 млн грн.
Компанія також виділила понад 1,1 млн грн на потреби ДСНС у Херсонській області для допомоги постраждалим від підриву Каховської ГЕС.
3. Infopulse
Ця міжнародна аутсорсингова IT-компанія — ровесниця незалежної України. За понад 30 років роботи у компанії реалізували більш ніж 3500 КСВ-проєктів.
Ми зосереджені на двох напрямах — волонтерстві та благодійності.
У волонтерстві активно залучена спільнота Infopulse, тому дуже важливо, щоб ті заходи, які ми ініціюємо, відгукувались спеціалістам. Під час розроблення річного плану активностей на 2023 рік ми врахували і сьогоденні топіки, і те, що у компанії підтримувалося традиційно.
Івенти з історією ми намагаємось адаптувати. Наприклад, на День землі в Україні ми не мали змоги висаджувати дерева через замінування територій. Тому ми зібрали кошти на 2 тис. саджанців, які на обстежених ділянках Чернігівщини висадили волонтери організації «Мамо, посади дерево». Частку від кожного донату на саджанець перерахували на купівлю спеціальної машини для розмінування. На День донора ми не просто закликали здавати кров, а й зібрали донати на те, щоб сплатити 50% доставки крові у прифронтові зони.
У благодійності ми зосередилися на пошуку організацій, які рятують життя військовим, займаються реконструкцією міст або реабілітацією поранених. Проте коли сталася трагедія на Каховській ГЕС, ми швидко додали цей напрям та виділили додаткові фінанси на донат.
В Infopulse є довгостроковий проєкт «Пліч-о-пліч» з підтримки мобілізованих спеціалістів — як за гроші спільноти Infopulse, так і за донати від компанії. Ми купуємо спорядження для тих, хто нас захищає. Цього року ми розширили цей напрям, надавши фінансову допомогу фонду «Землячки» — мабуть, єдиному фонду, який опікується жінками-захисницями, адже перед війною всі рівні, от тільки виробники спорядження про це не знають.
Наші зусилля в інших країнах зосереджені на волонтерських заходах, а от благодійність майже на 95% пов’язана з Україною, бо війна триває саме тут, на жаль.
2. EPAM Україна
«Основний фокус компанії після повномасштабного вторгнення — оперативне реагування на гуманітарні потреби українців. Ми допомагаємо за трьома основними напрямами: підтримка захисників, державних органів та освітніх закладів. Натепер обсяг допомоги країні від EPAM перевищив 300 млн грн, ми взаємодіємо з 40+ фондами», — розповідає Наталя Колядко, директорка з розвитку талантів «EPAM Україна».
Нещодавно EPAM виділив 2 млн грн на подолання наслідків підриву Каховської ГЕС мешканцям південних областей, а спеціалісти компанії додатково зібрали понад 1 млн грн за кілька днів на ті самі потреби.
Ми продовжуємо закупівлю евакуаційних автівок для фронту, і плануємо посилити цей напрям. Також спільно з фондом KRAN компанія підтримала програми нейрореабілітації для 20 захисників.
Окремий стрим — ІТ-волонтерство, у межах якого EPAM створив понад 20 цифрових рішень для держави та благодійних організацій від початку повномасштабного вторгнення. Серед останніх реалізованих проєктів:
- розроблення фандрейзинг-платформи для фонду savED, який опікується відновленням доступу до освіти у постраждалих від війни громадах;
- розроблення чатбота для мешканців Харкова, який дає можливість дізнаватись інформацію про ключові міські сервіси та установи, пропозиції партнерів, проводити опитування, залишати відгуки, безпосередньо замовити картку харків’янина, дізнатись час роботи ЦНАП тощо;
- тестування та UI-UX-консалтинг мобільного застосунку для школярів тощо.
Також ми продовжуємо масштабувати початі раніше ініціативи з підтримки молоді та зниження бар'єрів у освіті.
У партнерстві з Amazon Web Services наші спеціалісти врятували критичну інфраструктуру 25 університетів завдяки перенесенню у хмару. Це виші Харкова, Бердянська, Херсона, Одеси, які були пошкоджені під час атак або опинилися в окупації чи були відключені від електрики.
1. Київстар
«Київстар» — одна з найбільших телекомунікаційних компаній в Україні. Вона має понад 53 тис. базових станцій.
Напередодні повномасштабного вторгнення нашими основними КСВ-напрямами були цифрова інклюзія, розвиток підприємництва, безпека в інтернеті, корпоративне волонтерство та партнерство заради досягнення цілей сталого розвитку.
Наразі ми сфокусовані на допомозі військовим та суспільству, підтримці співробітників та абонентів, наданні сервісів і підтримці держави.
Від початку повномасштабного вторгнення росії сума допомоги, наданої «Київстаром», співробітниками й абонентами компанії для ЗСУ, суспільства, України сягнула майже 1,1 млрд грн.
Серед напрямів, які компанія профінансувала, — забезпечення гуманітарних потреб ЗСУ, допомога фондам «Повернись живим», «Твоя опора», «Карітас Україна», фінансування закупівель обладнання для кіберзахисту країни, інвестиції у розмінування територій та оснащення саперних груп, допомога дітям, що отримали опіки під час воєнних дій. Також надання безоплатних послуг зв’язку, оснащення інтернетом бомбосховищ тощо.