Як справи у бізнесу в жовтні: головне з опитування Інституту економічних досліджень

17 листопада 2022 5 хвилин читання

Громадська організація «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» провела опитування керівників 484 підприємств усіх розмірів у промисловості, агросекторі та ритейлі, щоб визначити прогнози та очікування бізнесу у жовтні. Публікуємо головні результати досліджень та з'ясовуємо, як вплинули ракетні обстріли енергетичних об'єктів на ділове життя України. 

Основні висновки  

Головний меседж — ракетний терор та обстріли інфраструктури надто вплинули на загальноекономічний стан, а проблема відключень електроенергії посіла друге місце у рейтингу перешкод у розвитку. Також промисловці скаржаться на високі ціни на сировину, що означатиме високу інфляцію у майбутньому. 

Прогнози бізнесу 

Схожі опитування Інститут економічних досліджень проводить упродовж останніх п'яти місяців. Аналітики стверджують, що жовтень став найпесимістичнішим місяцем: оцінки загальноекономічної ситуації на підприємствах погіршилися, а прогнози на наступні пів року гірші, ніж були місяць тому. Це стосується і виробничих планів та показників, окрім експорту. 

Водночас бізнес очікує, що ситуація покращиться у довготривалій перспективі (наступні два роки), а також зростає довіра до політики держави з підтримання бізнесу. 

Що заважає бізнесу розвиватися

Основною перешкодою підприємці називають зростання цін на сировину. Про це кажуть 70% промисловців — рекорд від часу проведення опитувань. 

Також гострою проблемою є перебої з електро-, водо- та теплопостачанням. Про неї сказали 51% респондентів. У вересні таких було лише 4%. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Також стримувальними чинниками є труднощі з перевезенням продукції територією України, небезпечні умови роботи, зменшення попиту на послуги та держрегулювання курсу валют. 

Дані ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій»

Бізнес не знає, що буде далі 

Погіршилися фінансові очікування стосовно роботи підприємств у найближчі пів року. 

Серед компаній лише 4,5% заявили про краще фінансове становище, ніж в аналогічний період минулого року. У 21,5% фірм ситуація не змінилася, а майже 74% кажуть про  падіння. 

Дані ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій»

Найкраща фінансова ситуація у харчової, легкої та деревообробної промисловості. Натомість 94% представників хімічної та 90% металургійної промисловості звітують про збитки. Також складна ситуація у машинобудівній галузі та індустрії будівельних матеріалів.  

Приблизно половина опитаних не змогла спрогнозувати, покращиться чи погіршиться ситуація у компанії у найближчі пів року. Незрозумілою є ситуація стосовно розвитку та розширення підприємств для 42,3% респондентів.

Дані ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій»

У жовтні сповільнилися темпи виробництва

Натепер повністю не працюють 2% компаній, а завантажені менш ніж на 25% тільки 6%. Водночас на повну потужність працюють лише 8% підприємств. При цьому ще у травні таких було 15%. Також зменшилася частка підприємств, які працюють на майже повну потужність (75-99%) — з 41% у вересні до 36% у жовтні.

У вересні вперше від початку війни було більше підприємств, які збільшували виробництво, ніж компаній, які його зменшували. У жовтні почався негативний тренд. 

Експортна діяльність

Зростають показники експорту продукції, хоча виробники прогнозують скорочення продажів та виробництва у наступні три місяці. Лише 17% компаній, які експортували до початку повномасштабної війни, не постачають зараз товари за кордон.   

Ситуація на ринку праці 

До вересня відновлювалися темпи зайнятості, але у жовтні більше підприємств скорочували штат, а не набирали працівників. Водночас від травня зменшувалася кількість працівників у вимушених відпустках. Це може свідчити і про звільнення, і про повернення на роботу. 

Попри скорочення, підприємства наголошують, що мають проблеми із пошуком персоналу. Це стосується і пошуку кваліфікованих і некваліфікованих працівників, хоча з останньою категорією ще у жовтні проблеми не було, а труднощі з пошуком фахівців були і у попередні місяці. 

Оцінювання державної політики щодо підтримання бізнесу

Від жовтня бізнес активніше підтримує політику держави щодо підтримання бізнесу. Позитивно оцінюють дії уряду 16% компаній, хоча у вересні таких було 10%. Переважає нейтральне оцінювання — 48% у жовтні, хоча ще у вересні було 57%. При цьому кількість противників рішень держави залишається майже незмінною — 21%.

Підписуйтеся на наші соцмережі