Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як отримати грант на розвиток власного малого бізнесу. Досвід засновниці бренду Medovo Марії Григоришин

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
30 серпня 2022 8 хвилин читання

З 1 липня стартувала державна програма «єРобота» на відкриття або розвиток власного бізнесу. Марія Григоришин заснувала бренд постільної білизни Medovo у 2021 р. на Тернопільщині. Але вирішила скористатись грантом, щоб перенести виробництво до Києва. SPEKA розпитала її про бренд, умови гранту та роботу до та під час війни. 

Про себе та шлях у підприємництві 

Я належу до тих людей, яким цікаво досліджувати світ і легко починати нове. У студентські часи я мала інтернет-магазин квітів, а після закінчення університету зайнялася журналістикою у Києві. Працювала кореспонденткою в газеті «День» та на «Українському радіо». Згодом з подругою започаткувала культурний проєкт  «Постріл», який популяризує українське мистецтво.

Минулої весни я замовила сатинову постіль у сестри (вони з чоловіком мають власне виробництво на Тернопільщині). Це був емоційний закуп: комплектів у мене вистачало, але ця постіль змінила моє уявлення про сон та відпочинок. Так я зрозуміла, що сама хочу продавати таку постільну білизну.

Тепер моя компанія шиє та продає постільну білизну з преміального сатину (100% бавовни). Я вірю в те, що людям дедалі більше хочеться не лише закривати споживацьку потребу, а й отримувати при цьому приємний емоційний досвід. Тому до кожного відправлення ми додаємо баночку меду з родинної пасіки, а також підписану від руки листівку з побажаннями. Мені хотілося створити продукт, який не буде ще однією безликою вітриною, а наповнюватиме домівки людей важливими сенсами.

Постіль Medovo. Усі фото надані Марією Григоришин Постіль Medovo. Усі фото надані Марією Григоришин

Постіль шили і досі це роблять на виробництві сестри чоловіка на Тернопільщині, поки я переношу виробництво у Київ. Донедавна я була залучена у ледь не всі процеси Medovo — ведення сторінки в Instagram, комунікацію, замовлення тканини, огляд, пакування, відправлення тощо. Лише кілька місяців тому я делегувала справи, пов'язані з доставленням.

Про подання на грант

У червні 2022 р. я мала переїхати до Києва. На Тернопільщині виробництво дешевше, тому рідні переконували, що все працюватиме і без мене. Але я усвідомлювала, що бізнес на такому етапі не може бути без моєї прямої уваги, тому вирішила перевезти виробництво з собою. 

Саме тоді знайомий скинув посилання на державний грант «єРобота». Я написала бізнес-план на 12 кварталів і подала заявку через портал «Дія». Від подання заявки на грант до його схвалення минуло 16 днів.

Умови гранту 

Отримати грант може кожен, хто має ідею для створення бізнесу або хоче розвинути вже наявний. Подаватися можна у будь-який спосіб: як ФОП, юридична або фізична особа. 

Є кілька напрямів програми: мікрогранти до 250 тис. грн (відкриття кав'ярень, перукарень, ательє з пошиття та ремонт одягу тощо), гранти для розвитку переробного підприємства (до 8 млн грн), кошти для розвитку тепличного господарства, грант на реалізацію стартапу, зокрема в ІТ, тощо.

Я подавала заявку на отримання мікрогранту.Кошти можна витратити на закупівлю обладнання, сировини, оренду приміщення (не більше 25% від суми), лізинг обладнання. Спершу бізнес-план оцінює Ощадбанк: вивчає ділову репутацію заявника, кредитну історію, рентабельність бізнесу. Після цього учасник має пройти співбесіду у регіональному центрі зайнятості та захистити свій бізнес-план. Вам можуть відмовити через податкові борги, проблемну або прострочену заборгованість за кредитами (понад 90 днів).

Остаточне рішення ухвалює Державна служба зайнятості, зважаючи на рекомендації регіональних центрів. Кошти видають на основі рейтингу: спочатку фінансування отримують заявники із найвищим балом. Розмір мікрогранту — від 50 до 250 тис. грн. Якщо підприємець планує створити лише одне нове робоче місце, він може отримати щонайбільше 150 тис. грн. Особисто я хочу створити два робочі місця впродовж шістьох місяців.

Якщо ви виконаєте певні вимоги, то кошти повертати не потрібно. Серед таких: створення робочих місць та сплата за три роки податків не менше ніж сума гранту.

Про бізнес до та після початку війни

На старті мене дуже підтримали друзі та знайомі, але не завжди було все просто. Наприклад, одного дня я вперше вирішила підвищити ціни і не отримувала нових замовлень понад три тижні. Найголовніший висновок цього етапу: важливо знайти своїх клієнтів. Щоб зрозуміти, хто моя цільова аудиторія, я аналізувала конкурентів: хто їхні покупці, ким працюють  та які їхні інтереси. Також вивчала власні дані, бо вже мала невелику базу клієнтів. Після цього мені вдалося поділити свою ЦА на кілька груп. 

Вранці 24 лютого я не встигла відправити комплекти клієнтам — пошта вже не працювала. У перші два місяці війни робота зупинилася, і я подумала, що моєму бізнесу кінець. З'явилося упередження, що у такий час преміальна постіль людям не потрібна. 

Але саме тоді я отримала перше за два місяці замовлення. «Куплю вашу постіль, щоб після ночівель у метро повернути собі відчуття дому», — написала мешканка Києва.

Інша клієнтка поділилася, що, тікаючи з дітьми від обстрілів у Бучі, захопила із собою комплект нашої постелі. Тому річ не лише у самій постелі, але й у тих відчуттях, які вона дає людям — дому та спокою. Найвдалішим місяцем для бренду був червень. Я тоді отримала рекордну кількість замовлень. Причин кілька. Хтось не хоче поступатися комфортом та якістю життя. Хтось поєднує роботу та волонтерство, а тому має добре відпочивати й дбати про свій сон. А дехто просто не хоче відкладати життя на потім. 

Про плани на грантові кошти

Для мого бізнесу це неймовірний рух вперед. Багато перешкод були зумовлені саме відсутністю власного виробництва. Тепер я зможу спростити процес виробництва, збільшити кількість замовлень та найняти і навчати власних працівників. Зараз головне запустити виробництво у столиці та знайти кваліфікованих кравчинь. Це зовсім новий рівень. Коли у тебе з'являються зобов'язання перед працівниками, це неабияк тонізує. А ще — грамотно налаштувати рекламу (основна платформа для продажів — Instagram). 

Після того планую вийти на платформи для продажів (Prom, Rozetka, eBay), знайти партнерів (готелі) та фізичні точки збуту продукції (профільні магазини з продукцією для оселі). Також хочу розширити асортимент продукції. Назва Medovo класна тим, що вона не прив'язує тільки до сну, а стосується домашнього затишку загалом. Планую згодом додати пледи, скатертини, піжами, а також атмосферні дрібнички — вази, свічки тощо. Але щодо останнього не впевнена, адже дуже важливо відчувати межу, до якої Medovo залишатиметься собою та втілюватиме ті цінності, з яких починався.

Поради підприємцям, які хочуть отримати грант

Найголовніша порада: пробуйте. Зараз держава дуже підтримує бізнес. Друге: не полінуйтеся написати хороший бізнес-план. У бізнес-плані заявник розписує різні статті витрат, як саме він планує реалізовувати грантові кошти. Краще присвятити цьому більше часу. Зверніться до фахівців щодо розрахунку податків тощо. Я хотіла встигнути застрибнути у першу хвилю подання (до 10 липня). Але оцінила реально, що краще вдосконалити документ і податися вже на другу (до 24 липня). Загалом податися на грант можна до кінця року.

Найпоширеніші помилки у бізнес-плані:

1. Неправильно визначені статті витрат. Приміром, у моїй хвилі не можна було витрачати грантові кошти на рекламу. Зараз умови змінилися: 10% від грантових коштів можна витрачати на маркетинг.

2. Неправильно нараховані податки за себе та працівників.

3. Не зазначені комунальні платежі.

4. Нереалістичні (занадто оптимістичні) прогнози розвитку бізнесу.

Якщо грант схвалять, підприємець має звітувати відповідно до поданої ним інформації. Усі фінансові операції відбуваються у безготівковій формі, вони мають бути прозорими з офіційними договорами, співпрацювати можна лише з тими, хто зареєстрований як підприємець та сплачує податки. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як змінився світ та чого чекати далі. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 3 години тому

У «Дії» відновили сплату штрафів автофіксації порушень ПДР

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 14:54

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 29 вересня 2022 17:10

У «Дія.Бізнес» відновили інвестменю приватизації та оренди держмайна

Вадим Добровольський 29 вересня 2022 15:38

Виживе найсильніший? Які компанії тримають економічний фронт під час війни

Олег Зубченок 26 вересня 2022 15:18