Вусатий e-commerce. Як влаштований український онлайн-ринок для домашніх улюбленців

6 березня 2024 4 хвилин читання

Понад 60% українців мають хоча б одного улюбленця. За даними Euromonitor, домашніх котів, собак, рибок, птахів та гризунів у нас понад 17 млн. Тож ринок зоотоварів в Україні стрімко розвивається та рухається в онлайн. Як він працює, що зазвичай купують в інтернеті та як зробити успішний бізнес у цій сфері, для SPEKA розповів Денис Рогачов, директор напряму e-commerce мережі зоомаркетів MasterZoo.

Онлайн-маркетплейси для улюбленців набирають популярності

Головні гравці онлайн-ринку

Як розповідає Денис Рогачов, на зооринку України гравців e-commerce можна умовно розділити на три категорії: 

  • спеціалізовані онлайн-магазини (MasterZoo, PetHouse, e-zoo, «Лап-Усик» та інші);
  • маркетплейси широкого профілю (Rozetka, MAUDAU, «Епіцентр»);
  • інтернет-магазини виробників (Savory, Optimeal, Purina).


Денис Рогачов
директор напряму e-commerce MasterZoo

Кожна з цих категорій дозволяє придбати бажане для улюбленців, тож вибір залежить від поведінки та звичок клієнтів. Наприклад, комусь зручно купувати товари для своїх пухнастих разом із побутовими товарами, а комусь потрібні більш специфічні продукти чи професійна консультація — це можна отримати лише у спеціалізованому магазині.

Як часто купують онлайн

З кожним роком частка онлайн-покупок товарів та навіть гаджетів для тварин поступово зростає, але українці все-таки віддають перевагу фізичним магазинам. За даними Suziria Group, у 2023 році офлайн-продажі зоотоварів становили 60%, у той час як онлайн лише 11,2%. 

У 2022-2023 роках спостерігаємо зростання частки онлайну. Пов’язуємо це з низкою чинників — від диджиталізації до впливу ковіду та повномасштабної війни на життя та споживацькі звички клієнтів, коли стало зручніше та безпечніше купувати онлайн.
Денис Рогачов

Основна причина, через яку покупці частіше відвідують фізичні магазини, — зручна доступність біля дому. А інтернет-магазини обирають заради економії часу та можливості обрати найнижчу ціну на певний товар.

Що замовляють найчастіше 

В онлайні українці переважно купують великі пакування кормів для тварин, які не хочуть самостійно доставляти додому з магазину. А ласощі, вітаміни, іграшки та засоби для догляду частіше купують в офлайн-магазинах. 

Онлайн-покупці часто обирають товари по акції

Середній чек в інтернет-магазинах удвічі більший: зазвичай покупці додають у кошик від 6 до 12 позицій. Хоча в онлайні більша частка покупок за акційною ціною. 

Онлайн-замовлення більш раціональні: люди купують щось заздалегідь, стежать за промоакціями, більш зважено підходять до вибору продуктів. В офлайні ж клієнтом керує емоція: наприклад, тут і зараз захотілося купити щось для свого улюбленця.
Денис Рогачов

Як покращити ефективність

Допоможуть два основні принципи: клієнт на першому місці та омніканальність. Це коли онлайн- та офлайн-продажі уніфіковані у ціновій та акційній політиці, працюють з однією клієнтською базою та об’єднані у багатьох процесах. 

Офлайн-магазини все ще залишаються головним каналом продажів
Омніканальність ускладнює роботу для бізнесу, проте гарантує певну зручність для клієнта: ось він замовив онлайн і одразу хоче забрати товари офлайн.
Денис Рогачов

Допоможе розвивати e-commerce постійне розширення асортименту та урізноманітнення способів доставки (Нова пошта, Uklon Delivery та Glovo), персональні консультації клієнтів. І, звісно, експерименти з новими фічами.

Наприклад, ми працюємо над розробленням віртуальної полиці, щоб клієнт у фізичному магазині міг обрати будь-що з повного асортименту зі складів MasterZoo та через день забрати цей товар як йому зручно.
Денис Рогачов

Майбутнє пухнастого e-commerce

До 2025 року частка онлайн-продажів товарів для тварин у світі може зрости до понад 45%, йдеться у звіті DataWeave. Цей показник зріс із 13% у 2016-му до 36% у 2022-му. Аналітики наголошують, що великі бренди сфокусовані на збільшенні онлайн-продажів, і для цього вони, наприклад, створюють різноманітні бонусні програми та активно вкладаються у пошукову оптимізацію.