Рентген виявив «перші начерки» в давньоєгипетських картинах — фото

14 липня 2023 2 хвилин читання

Група вчених дослідила картини у Фіванському некрополі біля річки Ніл за допомогою рентгену та відкрила нові деталі процесу їх створення.

Про це пише Gizmodo.

Рентгенівське світло показало, що 3100-річні картини стародавнього Єгипту зберігають перші начерки художників, які приховані від людського ока.

Розписи знаходяться в гробниці Менни та гробниці Нахтамуну у фіванському некрополі. Вони датуються приблизно періодом правління Рамсеса II (між 1330 р. до н.е. і 1069 р. до н.е.).

Картини Менни «загальновідомі як апогей давньоєгипетського живопису», пишуть дослідники. Водночас картини Нахтамуна «залишаються недооціненими та просто недоступними».

У новій роботі вчені описують «третю» руку Менни, яка проявляється на одній з картин під ультрафіолетовим світлом. Можливо, її видалили з естетичних міркувань. Проте вчені застерігають, що це лише теорія. Вони не знають про естетичні уподобання давніх єгиптян.

Картина в гробниці Менни, на якій рентген виявив начерк руки.

Портрет фараона Рамсеса II

Царський портрет Рамсеса II теж має свої цікавинки. На ньому фараон носить «бороду, що зароджується». За словами дослідників, такий вибір волосся на обличчі рідко зустрічається в єгипетському мистецтві, «тим паче для царя».

На портреті також виявили намисто шеб'ю, якого не було на завершеній картині. Воно дуже рідко зустрічається на зображеннях Рамсеса II, кажуть вчені.

Рентген показав деталі портрета Рамсеса II, невидимі неозброєним оком.

Раніше SPEKA писала, що в руїнах Помпеїв знайшли стародавнє зображення піци.