Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені відтворили обличчя єгипетського фараона Тутанхамона

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
3 червня 2023 3 хвилин читання

Міжнародна група вчених реконструювала обличчя єгипетського фараона Тутанхамона, який був ще підлітком, коли помер понад три тисячі років тому. Його риси оживила міжнародна команда вчених із Бразилії, Австралії та Італії за допомогою цифрової моделі його муміфікованого черепа.

Змодельоване комп'ютером обличчя фараона Тутанхамона Змодельоване комп'ютером обличчя фараона Тутанхамона

Тутанхамон c. 1341 до н.е. – бл. 1323 рік до нашої ери був передостаннім фараоном вісімнадцятої династії Стародавнього Єгипту, який правив з дев'яти років до самої смерті приблизно у віці дев'ятнадцяти років.

Знаменитого «короля-хлопчика» разом із скарбами виявив британський археолог Говард Картер у листопаді 1922 року в єгипетській Долині Царів.

Чому відтворити обличчя фараона Тутанхамона було складним завданням

Команда не мала прямого доступу до черепа фараона, тому створити модель було особливо складно. Щоправда, попередні дослідження вже зафіксували розміри черепа та публікували еталонні зображення.

Експерт із графіки Сісеро Мораєс, який є співавтором нового дослідження, сказав: «Це була детективна робота, у якій ми об’єднували різні сліди інформації, щоб отримати тривимірну модель черепа. З даними про пропорції та деякими важливими цефалометричними вимірюваннями вдалося взяти цифровий череп та налаштувати його так, щоб він став черепом Тутанхамона».

Звідти, за словами Мораеса, вони відтворили «розмір губ, положення очних яблук, висоту вух і передній розмір носа».

Етапи роботи над відтворенням обличчя  Етапи роботи над відтворенням обличчя 
Вчені відзначають, що усі ці прогнози ґрунтуються на статистичних дослідженнях, проведених на комп’ютерній томографії кількох живих предків. Потім на череп наносили маркери, що вказували на товщину м’яких тканин у різних місцях, використовуючи дані сучасних єгиптян як орієнтир.

За допомогою цих та інших технік обличчя поступово перебудовувалося в об’єктивну реконструкцію. Потім були додані деякі суб’єктивні елементи, такі як колір очей

Тутанхамон був одним із небагатьох царів, якому за життя поклонялися як божеству; зазвичай це робилося посмертно для більшості фараонів.

У масовій культурі він відомий своїми багатствами, знайденими під час відкриття його гробниці KV62 у 1922 році, єдиної подібної гробниці, знайденої майже в недоторканому стані. Відкриття його гробниці вважається одним із найбільших археологічних відкриттів усіх часів.

1
Прокоментувати
Любі автори! Дуже хотілося б знати з якого вікна чи закутку, з-під якого ліжка, з якого даху "виглядав" Тутанхамон? Вже просто сил немає постійно читати цей безграмотний вислів, скопійований з російської🤕Якщо в тексті йдеться про зовнішність (хоч людини, а хоч і якогось об'єкту), то правильно вживати фразему "має вигляд". В українській — тільки так, і не інакше. Доброго вам здоров'я, сил і натхнення в вашій нелегкій праці😍❤️💙💛, але й мову потрібно вдосконалювати 🤗
Інші матеріали

На дні Дністра знайшли старовинний дерев'яний човен

Дмитро Мухін 24 вересня 2023 19:35

Сторінку історії про єдність українців, білорусів і росіян уже перегорнули — Сергій Плохій

Владислав Миронович 8 вересня 2023 16:00

Археологи з Волині проводять дослідження ножа, який датується XI століттям і був знайдений у Володимирі

Дмитро Мухін 2 вересня 2023 19:02

Паперовий Google. Як бельгійські юристи створили перший прототип інтернету понад 100 років тому

Юлія Даниленко 29 серпня 2023 10:26

Качка, газ і монстри: історія винаходу повітряної кулі

Євстахія Мельникова 27 серпня 2023 21:55