Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

В США вперше у світі зробили рентген-знімок атома

Артем Житкевич
Артем Житкевич
2 червня 2023 2 хвилин читання

Вчені університетів штатів Огайо та Іллінойс і Національної лабораторії Аргонн зробили проривне досягнення в атомно-масштабному зображенні. Перше у світі рентгенівське зображення одного атома вони нещодавно опублікували в журналі Nature.

Технологічний прорив дозволяє визначати тип атома та його хімічний стан,  відкриває нові можливості в екологічних і медичних науках.

Перші зображення атому з'явились наприкінці 1950-х років. Електронні мікроскопи дозволяли побачити тільки окремі атоми водню. За допомогою сучасних квантових вчені вже досліджують електронні орбіталі в атомі. Останнє досягнення — отримання рентгенівських зображень окремих атомів — підносить цей прогрес на новий рівень.

Saw-Wai Hla
Saw-Wai Hla
фізик з Університету Огайо та Аргонської національної лабораторії

Атоми можна регулярно знімати за допомогою скануючих зондових мікроскопів, але без рентгенівського випромінювання неможливо визначити, з чого вони складаються

Революційні досягнення в рентгенівській мікроскопії 

Рентгенівська тунельно-мікроскопія (SX-STM) поєднує синхротронне випромінювання з квантовим тунелюванням. Замість традиційного рентгенівського детектора, вчені використовують гострий металевий наконечник, розташований близько до зразка, що дозволяє збирати електрони, збуджені рентгенівськими променями, та виявляти окремі атоми та їх хімічний стан.

Команда експериментувала, вводячи атоми заліза та тербія у супрамолекули-господарі. Вони не тільки визначили тип атомів, але й виявили їх хімічні стани. Результати показали, що атом тербію, який є рідкісноземельним металом, залишається відносно ізольованим і не змінює свій хімічний стан, тоді як атом заліза взаємодіє з сусідами.

Висвітлення атому заліза рентгенівським променем / журнал Nature Висвітлення атому заліза рентгенівським променем / журнал Nature

Рентгенівське резонансне тунелювання (X-ERT), у свою чергу, дозволяє визначати орієнтацію орбіталі окремої молекули на поверхні матеріалу. Ця технологія може перевернути знання про поведінку атомних структур.

Дослідження атомів за допомогою рентгенівських променів має великий потенціал, зокрема, для екології та медицини.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

95% NFT-колекцій знецінилось — дослідження

Богдан Камінський 22 вересня 2023 14:34

Байден розповів, коли перші танки Abrams приїдуть в Україну

Юлія Даниленко 22 вересня 2023 06:46

США оголосили про новий пакет допомоги Україні на $325 млн

Юлія Даниленко 22 вересня 2023 06:35

Китай звинуватив США у систематичних кібератаках на Huawei

Артем Житкевич 21 вересня 2023 21:44

США планують надати Україні $325 млн допомоги

Артем Житкевич 20 вересня 2023 21:21