Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

DeepMind створив штучний інтелект, який передбачає генетичні захворювання

Богдан Камінський
Богдан Камінський
20 вересня 2023 3 хвилин читання

Вчені з Google DeepMind створили штучний інтелект AlphaMissense, який може допомогти дослідити та діагностувати рідкісні розлади, аналізуючи мільйони генетичних мутацій. Про це лабораторія повідомила у своєму блозі.

Програма робить прогнози щодо так званих місенс-мутацій, коли у коді ДНК неправильно написана одна літера. Зазвичай вони нешкідливі, але можуть порушити роботу білків та спричинити захворювання від муковісцидозу та серповидноклітинної анемії до раку та проблем з розвитком мозку.

Дослідники використовували AlphaMissense для оцінювання всіх 71 млн однолітерних мутацій, які потенційно впливають на людські білки. Програма на 90% передбачила, що 57% з них, ймовірно, нешкідливі, а 32%, ймовірно, шкідливі. Вплив решти був невизначеним.

Результати аналізу 71 млн місенс-мутацій штучним інтелектом AlphaMissense від DeepMind Результати аналізу 71 млн місенс-мутацій штучним інтелектом AlphaMissense від DeepMind

Підписуйтеся на наші соцмережі

На основі отриманих результатів вчені випустили безплатний онлайн-каталог прогнозів, щоб допомогти генетикам і клініцистам, які вивчають вплив мутацій і хвороби та діагностують пацієнтів з рідкісними розладами.

Як працює AlphaMissense від DeepMind

Лікарі вже мають комп’ютерні програми для прогнозування, які мутації спричиняють захворювання. Але оскільки ці прогнози є неточними, вони можуть надати лише допоміжні докази для визначення діагнозу.

За словами команди дослідників, AlphaMissense працює краще за наявні програми. Система також може виявляти мутації, які раніше не були пов’язані з конкретними розладами, і спонукати лікарів до застосування кращих методів лікування.

Порівняння AlphaMissense та інших програм для прогнозування захворювань через місенс-мутації Порівняння AlphaMissense та інших програм для прогнозування захворювань через місенс-мутації

ШІ є адаптацією програми AlphaFold від DeepMind, яка прогнозує тривимірну структуру білків за їхнім хімічним складом.

AlphaMissense отримала дані про ДНК людини та гени приматів, щоб дізнатися, які місенс-мутації є поширеними, а які рідкісними. Водночас програма ознайомилася з «мовою» білків, вивчивши мільйони послідовностей і дізнавшись, як виглядає «здоровий» білок.

Коли навчений штучний інтелект отримує мутацію, він генерує оцінку ризикованості генетичної зміни. Водночас він не може сказати, як саме мутація спричиняє будь-які проблеми.

За даними DeepMind, наявні методи аналізу місенс-мутацій тривають місяці. Вчені запевняють, що AlphaMissense може значно спростити цей процес та пришвидшити складні дослідження.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Meta заборонили тренувати моделі ШІ на даних бразильських користувачів

Вікторія Рудзінська 15 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 17 годин тому

Mastodon додав зручну функцію для підписки на журналістів

Владислав Паливода 22 години тому

Meta демонструє ШІ-інструмент 3D Gen для швидкої генерації текстурованих 3D-моделей

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 20:37

Figma тимчасово вимикає функцію ШІ через проблеми з копіюванням дизайнів

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 19:44