У Великій Британії народилась дитина з ДНК трьох людей
У Великій Британії вперше народилась дитина з ДНК трьох людей. Це відбулося завдяки новаторській процедуру, метою якої є запобігання успадкуванню дітьми невиліковних хвороб.
Про це пише The Guardian
Як працює технологія
Техніка, відома як мітохондріальна донорська обробка (MDT), використовує тканини з яйцеклітин здорових донорок для створення ембріонів, які не містять шкідливих мутацій, які несуть їхні матері та які, ймовірно, передадуть своїм дітям.
Нові ембріони поєднують сперматозоїд і яйцеклітину від біологічних батьків із крихітними структурами, схожими на батарейки, які називаються мітохондріями з яйцеклітини донора. Новонароджена дитина має ДНК матері та батька, а також невелику кількість генетичного матеріалу – близько 37 генів – від донора.
Цей процес призвів до фрази «немовлята з трьома батьками», хоча понад 99,8% ДНК немовлят походить від матері та батька.
Дослідження МДТ, також відомої як мітохондріальна замісна терапія (МЗТ), було розпочато у Великобританії лікарями Ньюкаслського центру репродуктивності. Робота мала на меті допомогти жінкам із мутованими мітохондріями народити дітей без ризику передачі генетичних розладів. Люди успадковують усі свої мітохондрії від матері, тому шкідливі мутації в «батарейках» можуть вплинути на всіх дітей, яких має жінка.
Для постраждалих жінок природне зачаття часто є ризикованою схемою. Деякі діти можуть народитися здоровими, оскільки вони успадковують лише невелику частку мутованих мітохондрій. Але інші можуть успадкувати набагато більше і розвинути важкі, прогресуючі та часто смертельні захворювання. Приблизно одна з 6 тис. немовлят страждає від мітохондріальних розладів.
Такі процедури стали можливі після того, як у 2015 році парламент Великої Британії дозволив дані процедури. Через два роки клініка Ньюкасла стала першим і єдиним національним центром , який отримав ліцензію на це, з першими випадками, схваленими у 2018 році. Схвалення надається на індивідуальній основі Управлінням запліднення та ембріології Великої Британії (HFEA), яка дала зелене світло щонайменше 30 справам.