Чи дійсно вони пішли: чому “вихід” Binance із росії — не перемога?
Протягом майже двох років повномасштабного вторгнення росії в Україну, міжнародний економічний сектор залишається одним із головних двигунів впливу на ситуацію, використовуючи механізми відмови від співпраці з росією. Спричиняючи тиск економічними методами, міжнародні компанії в силах сприяти зупинці війни, не давши їй стати світовій та вийти за межі території України.
За цей час, такі компанії як McDonald’s, Shell, Nissan, Ford, KFC, British American Tobacco, Volkswagen Group та багато інших, у відповідь на акт агресії, вирішили продати свій бізнес на території росії та вийти з ринку країни-терориста.
То ж в українському медіа постійно підіймаються теми щодо компаній, які або все ще працюють в росії, або які вийшли формально, продовжуючи функціонувати під видом іншого підприємства.
Binance йде з росії?
Минулого тижня, українське суспільство дізналося новину про те, що найбільша у світі криптовалютна біржа Binance анонсувала продаж бізнесу в росії.
Протягом доби новина стала настільки популярною, що про неї написали Reuters, CoinDesk, The Economic Times, а сайт Leave Russia одразу поставив позначку біля інформації про «Бінанс» зеленим кольором, що означає повний вихід із російського ринку. Але попри це, більшість українських користувачів з недовірою віднеслись до цієї події та висловили значну кількість тез, стверджуючих про фальсифікацію компанією закінчення співпраці з росією. Серед них такі питання:
- У серпні 2023 року, The Wall Street Journal публікує статтю про те, що Binance дозволяє росіянам виводити гроші за кордон та обробляти значні обсяги торгів у рублях. Місяць потому на Сейшельских островах реєструють новий криптообмінник СommEx, якому Binance і продає свій бізнес згодом. Збіг чи заздалегідь підготовлена акція?
- Українські криптокористувачі відслідкували певну тенденцію, що на новоствореній біржі СommEx можна торгувати без KYC (правила перевірки клієнтів), якщо обіг не перевищує 2 BTC. Логічно, що це вигідний механізм для тіньового використання активів громадянами росії, які не бажають надавати особисту інформацію. При цьому, за затвердженням самої СommEx, всі активи наявних російських клієнтів надійно захищені. Ще один збіг?
- Від офіційного представника біржі СommEx відомо, що компанія надасть можливість поповнення та виведення балансу в рублі, існування чого було причиною звинувачень Binance в ухиленні від санкцій та допомозі росіянам виводити гроші.
- І найголовніше питання: чому тільки зараз?
То ж давайте розберемо кожен пункт з боку перевіреної інформації та аргументів у сторону захисту або навпаки, підтверджень вищеназваних теорій.
Супротив санкціям та перші звинувачення Binance
24 лютого 2022 року ряд великих криптобірж запроваджують певні обмеження для громадян РФ. Це було здійснено кількома способами: делістинг рубля або більш жорстке — автоматичне блокування усіх російських користувачів. У квітні того ж року, згідно до пʼятого пакету санкцій ЄС, Binance обмежує доступ до своїх сервісів росіянам, що мають активи загальною вартістю понад €10 000. Тобто, їм залишилось лише виводити гроші. Адже заморожувати усіх російських користувачів було не за планом Binance.
Підписуйтеся на наші соцмережі
У травні 2022 року, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров заявив, що Binance закрили перекази та виведення грошей з росії у міжнародні банки незалежно від країни проживання.
Слід зазначити, що на початку війни Binance все ж відзначились кількома спробами у допомозі Україні, створивши “Фонд екстреної допомоги” для надання негайної підтримки та випустивши Binance Refugee Crypto Card для українських біженців.
Але попри це, діяльність в росії не була припинена. Адже ще на початку грудня 2022 року, топ-менеджер криптобіржі Чагрі Пойраз в інтервʼю Forbes стверджував:
Ба більше, тема обмежень проти Ірану також не один раз піднімалась у ЗМІ як одна з найбільших “таємниць” Binance. Адже за ствердженням Reuters із посиланням на дані Chainalysis, попри санкції США та відключення Ірану від глобальної фінансової системи, Binance обробила іранських транзакцій на $8 млрд тільки за 2018 рік. Майже вся сума була розділена між Binance та найбільшою іранською криптовалютною біржею Nobitex, яка прямо публікує інструкції з обходу санкцій.
Бойкот Binance українською криптоспільнотою
На початку листопада 2022 року мережею розійшлась новина про те, що Мінцифри разом із біржею Binance може запустити оплату держпослуг криптою в додатку «Дія».
Вагомий відсоток української криптоспільноти вже тоді мали позицію спротиву Binance та не підтримувала такі заохочення. Згодом Вадимом Грушею, CEO компанії Trustee Plus, була створена петиція до президента України Володимира Зеленського з ініціативою заблокувати компанію на території держави за умов відмови нею виконання міжнародних санкцій.
Відтоді почались масові делістинги українськими біржами BNB — нативного токену Binance. Криптобіржі Kuna та WhiteBIT заблокували торгівлю та ввод активу на платформу.
СEO крипто біржі Kuna Михайло Чобанян не приховував своєї стійкої політичної позиції та закликав керівництво Binance нарешті обрати сторону для співпраці.
Стаття The Wall Street Journal та втрати стратегічних партнерів
Наприкінці серпня 2023 року вийшла приголомшлива стаття про допомогу росіянам у переміщенні грошей Binance на одному з найбільш популярних світових видань — The Wall Street Journal. За їх дослідженням, біржа продовжувала обробляти значні обсяги торгівлі рублями.
Недавній огляд однорангового веб-сайту Binance показав, що він пропонує російським клієнтам щонайменше п'ятьох санкціонованих російських кредиторів, включаючи Rosbank і Tinkoff Bank, як варіанти обробки платежів. Одного дня наприкінці липня, лише через Rosbank, загальнодоступна однорангова платформа Binance показала, що кілька сотень трейдерів пропонували купити або продати рублі за Tether (USDT, цифровий долар), у потенційних угодах разом на суму майже 1 мільйон доларів. А в офіційній групі чату Binance Telegram для російських клієнтів десятки користувачів обговорювали використання Rosbank та Tinkoff для однорангових угод через Binance.
У цей час, Комісія з цінних паперів бірж США (SEC) подала заяву до суду на криптобіржу через порушення правил торгівлі цінними паперами.
Binance у свою чергу заявила, що не згодна зі звинуваченнями.
Через низку обставин, які ґрунтувалися на позовах проти компанії, біржа поступово почала втрачати своїх стратегічних партнерів. Наприклад, британська компанія Checkout припинила співпрацю з Binance через побоювання звинувачень у відмиванні грошей. А Visa та Mastercard, у свою чергу, зупинили випуск нових ко-брендових карт з Binance в Європі починаючи з липня.
СommEX та вихід із російського ринку
Зазначив директор з дотримання нормативних вимог Ноа Перлман, навіть не згадавши основну причину, яка має бути двигуном розірвання усіх звʼязків з росією — війну в Україні.
За декілька днів до анонсування цієї масштабної новини раптово почалась потужна промоушн компанія “новонародженої” біржі CommEX, про яку щосили гуділи найбільш популярні крипто медіа, як СoinDesk, Beincrypto, ForkLog, а Cointelegraph вже навіть встигли взяти інтервʼю у одного з представників біржі.
Таким чином з'являється розуміння щодо обурення української спільноти цієї новиною, яка по суті, є не дуже якісно розрахованою та вже не “таємною” стратегією Binance щодо продовження взаємодії на російському ринку.
Висновок
Серед українських користувачів залишається багато питань щодо підозрілих співпадінь взаємопраці Binance та CommEX на російському ринку. Наразі немає офіційних підтверджень щодо наявності прямого звʼязку компаній, але світові медіа тільки починають плідно працювати над дослідженням цієї теми та обговорювати можливі тіньові схеми. Істина в тому, що новина, яка мала стати найбільш успішною в українському медіа, зустрілась як “послуга” з боку Binance та залишила за собою низку сумнівів та не закритих питань.