Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому ми так залежимо від інтернету на дні океану

Анна Нагорна
Анна Нагорна
27 лютого 2024 4 хвилин читання

27 лютого терористичне угруповання хуситів з Ємену імовірно пошкодило чотири лінії інтернет-зв’язку в Червоному морі. Підводні кабелі належать компаніям AAE-1, Seacom, EIG та TGN Atlantic і з’єднують Європу та Азію, повідомило ізраїльське видання Globes

SPEKA розібралася, як влаштований підводний інтернет та до яких наслідків може призвести знищення цих кабелів.

Як аварія вплинула на роботу інтернету

Як пише першоджерело, експерти оцінюють пошкодження як значне, але не критичне, оскільки через Червоне море проходять й інші важливі кабелі. Ремонт може тривати щонайменше вісім тижнів через небезпечні умови, пов'язані з активністю хуситів у цьому районі.

27 лютого деякі користувачі дійсно повідомляли про проблеми з інтернетом. Зокрема, у багатьох, зокрема в Україні, не працював YouTube, а саме платформа не відображала нові відео у дашборді авторів каналів та стрічці користувачів. Поки що команда YouTube не пояснила причини цих багів.

Збої в роботі YouTube 27 лютого 2024 року Збої в роботі YouTube 27 лютого 2024 року

Моніторинговий портал Thousand Eyes (Cisco) також зафіксував перебої в роботі низки інтернет-сервісів у Європі, зокрема Microsoft, Xbox Live та Azure. Також були проблеми зі зв’язком у деяких регіонах Азії, найбільше в Індії та Сингапурі. Проте сьогоднішні збої не можна назвати масштабними, а офіційні джерела наразі не пов’язують їх із пошкодженням кабелів у Червоному морі.

Тис часом Cloudflare взагалі не показує жодних ознак пошкодження підводних ліній на своїй платформі для моніторингу збоїв та інтернет-аномалій. Тому є імовірність, що кабелі AAE-1, Seacom, EIG та TGN Atlantic все-таки отримали невеликі ураження і продовжать працювати нормально.

Cloudflare не помітив жодних пошкоджень 26-27 лютого Cloudflare не помітив жодних пошкоджень 26-27 лютого

Як влаштовані підводні магістралі

Кабелі, що лежать на дні океану, з'єднують між собою континенти та країни і призначені для передавання великих масивів даних. Найшвидший трансатлантичний кабель Amitié, прокладений Microsoft, Meta та іншими компаніями, здатний передавати 400 терабіт даних за секунду, а це у 400 тис. разів швидше за домашній гігабітний інтернет. А найдовший у світі підводний кабель 2Africa простягається аж на 45 тис. км.

За даними порталу TeleGeography, станом на 2024 рік відомо про 574 активні та заплановані до прокладання підводні кабелі. Їхнє число постійно зростає. Загальна довжина підводних кабелів у світі — 1,4 млн км. Актуальну мапу інтернет-покриття та провайдерів можна переглянути на порталі Submarine Cable Map.

Карта підводний інтернет-ліній Карта підводний інтернет-ліній

У Червоному морі прокладено 16 (за іншими даними, 17) оптоволоконних ліній. Вони обслуговують приблизно 17% міжнародного інтернет-трафіку даних, зокрема магістральні лінії, що сполучають Європу з Індією та Східною Азією. 

Деякі з цих кабелів пролягають на відносно невеликій глибині (90 м) і доступні для дайверів, а деякі закладені на глибині до 8 км. Тож для ремонту ліній, які ймовірно пошкодили хусити 27 лютого, знадобляться спеціальні судна-каблеукладачі.

А якби всі кабелі зламалися

Усе просто: тоді ми всі б залишилися без інтернету. Сьогодні підводними кабелями передається понад 97% міжнародного інтернет-трафіку та даних, і лише невеликий відсоток припадає на супутники та альтернативні способи. Підводними лініями щодня проходять фінансові операції на трильйони доларів, зокрема через найбільшу систему для банківських переказів SWIFT.

Хто проживає на дні океану? Хто проживає на дні океану?

До речі, головною загрозою для глобального інтернету є не хусити, а сусідня до нас країна-агресорка. Західні видання на кшталт Maritime Executive неодноразово припускали, що росія може пошкодити підводні магістралі між Європою та США. Про такі ризики почали активно повідомляти ще задовго до повномасштабної війни. Наприклад, у 2018 році низка видань написала про прагнення росії «перерізати кабелі» перед проміжними виборами у США.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Творець Всесвітньої павутини хоче повернути людству контроль за даними в мережі

Олександр Тартачний 12 червня 2024 09:00

Vodafone забезпечує українців безперебійною роботою мережі, що може працювати 72 год без світла

Владислав Паливода 5 червня 2024 18:44

Американці по 2 години на день скролять інтернет-магазини

Олеся Дерзська 30 травня 2024 21:22

В інтернету день народження

Олеся Дерзська 17 травня 2024 16:51

Гігабітна мережа від «Київстар» охопила вже 1,15 млн абонентів

Вікторія Рудзінська 26 квітня 2024 16:23