Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

ЄС проведе підводний інтернет-кабель у Чорному морі: до чого тут росія і Vodafone

Ольга Горбенко
Ольга Горбенко Новинарка SPEKA
13 травня 2023 5 хвилин читання

Євросоюз планує прокласти інтернет-кабель у Чорному морі, аби покращити зв’язок з Грузією та зменшити залежність від росії.

В рамках проєкту, кабель за 45 млн євро протяжністю 1100 км з’єднає країни-члени ЄС із Кавказом через міжнародні води в Чорному морі, повідомляє Financial Times

ЄС планує, що проєкт зменшить залежність регіону від наземного оптоволоконного зв’язку, який проходить транзитом через рф. Потребу в чорноморському інтернет-кабелі ЄС та Грузія визнали ще в 2021 році, але повномасштабна війна в Україні прискорила роботу в цьому напрямку.

Коли саме прокладуть інтернет-кабель в Чорному морі, наразі невідомо, оскільки цей регіон залишається небезпечним через активність російського військового флоту. Проєкт знаходиться на стадії оцінки доцільності, тендеру про будівництво поки не існує. 

ЄС також планує прокласти окремий електричний кабель по дну Чорного моря в рамках програми Global Gateway, який з’єднає Угорщину та Румунію з Грузією та Азербайджаном, щоб зміцнити безпеку підключень блоку.

До чого тут Vodafone? 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Британська Vodafone також вивчає можливість розвитку кабельного маршруту через Чорне море, як повідомили Financial Times двоє людей, ознайомлені з планом. Проєкт під назвою Kardessa мав би з’єднати Україну з Болгарією, Туреччиною та Грузією, а також протягуватись суходолом до Вірменії, Казахстану і далі.

«Вам потрібно якомога більше маршрутів у ключових точках уразливості», — прокоментувала особа, яка знає про проєкт, щодо якого Vodafone зараз консультує потенційних постачальників. 

Vodafone відмовилась надати коментарі.

Через росію проходять важливі «артерії» інтернету. Наприклад, кабель Dream пролягає 8700 км по території Німеччини, Австрії, Словаччини, України, росії, Казахстану та Китаю, і належить російському оператору «Мегафон». Інший, Європа-росія-Азія, надсилає дані між Гонконгом і Франкфуртом через рф приблизно за 156 мілісекунд.

Виконавчий директор телекомунікаційної групи Veon, яка продає свої російські активи, зазначив, що наземні мережі через росію є важливим каналом для міжнародного підключення до Вірменії, Грузії, Узбекистану та Монголії. Але, на його думку, покладатися на єдину наземну мережу ніколи не буде гарною ідеєю.

Як росія загрожує безпеці підводної інфраструктури ЄС 

Понад 95% міжконтинентального інтернет-трафіку — даних, повідомлень, електронних листів і відеодзвінків — передаються завдяки понад 400 активним підводним кабелям, які простягаються на 1,4 млн км. Суходолом підземні кабелі також передають дані на міжнародному рівні.

росія є одним із багатьох маршрутів, якими пакети даних переміщуються між Азією та Європою, і є невіднятною частиною підключення в деяких частинах Азії та Кавказу, що викликало занепокоєння деяких політиків щодо надмірної залежності підключень від рф.

Стурбованість ЄС щодо диверсій на підводних кабелях та інших об’єктах морської інфраструктури з боку рф також зросла після вибухів на газопроводах «Північних потоків» у вересні минулого року. Низка скандинавських ЗМІ нещодавно прийшли до висновку, що незадовго до інциденту неподалік від місць вибухів перебували російські судна. 

Згідно з заявою помічника генсека НАТО з розвідки та безпеки Девіда Катлера, зараз росіяни складають карту критично важливих підводних систем Європи та США. Тому, ймовірно, рф готується до можливих атак на, зокрема, західні підводні кабелі. 

НАТО почав посилювати захист підводної інфраструктури після вибухів на «Північних потоках». Зокрема, у штаб-квартирі Альянсу створили спеціалізовану структуру, аби союзники обмінювалися між собою інформацією з цього приводу. Також штаб-квартира сприятиме обміну досвідом між державами та приватним сектором, до якого входять компанії-власники об’єктів підводної інфраструктури.

Диверсії на підводних кабелях ЄС та США потрібні росії, аби отримати якісь важелі впливу на країни, які надають Україні підтримку, зокрема військову. 

Раніше SPEKA розповідала, що у жовтні 2022 року у Франції та Великій Британії невідомі майже одночасно перерізали підводні інтернет-кабелі. Пошкодження призвело до сповільнення передання інформації та ускладнило доступ до вебсайтів. Ймовірно, що за цим могли стояти російські диверсанти.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 9 годин тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 9 годин тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 9 годин тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30