Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому фундаментальний аналіз криптовалют важливіший за технічний?

Павло Осадчук
Павло Осадчук Digital-журналіст із досвідом роботи у Web3- і криптокомпаніях
26 січня 2024 7 хвилин читання

Якщо ви стикалися з аналізом криптовалют, то могли помітити, що у дев'яти з десяти випадків він ґрунтується на графіку або індикаторах щодо певної ринкової ситуації. Здавалося би, які критерії ще варто враховувати для більшої точності передбачення руху ціни? Тим не менш, інформація про ринок насправді є доволі поверхневою. Для більш детального дослідження певної криптовалюти, варто не тільки дослідити її цінову динаміку, але й переконатися у її доброчесності. 

У цьому допомагає фундаментальний аналіз криптовалют — практичний інструмент, який поєднує в собі дослідження репутації, токеноміки, маркетингу — усього, що залишається за кулісами біржової торгівлі. Сьогодні за них зазирнемо й ми, а також розберемося, як правильно здійснювати фундаментальний аналіз активу. 

Що таке фундаментальний аналіз

Фундаментальний аналіз — це метод, який використовують інвестори та трейдери для визначення внутрішньої вартості активів або бізнесу. Його висновки можуть потім допомогти краще сформулювати стратегію, яка з більшою ймовірністю принесе гарний прибуток.

Простими словами, мета фундаментального аналізу — визначити реальну вартість активу.

Основна перевага фундаментального аналізу у його довгостроковій природі. Інструмент дає доволі чіткі результати визначення глобальних тенденцій ринку на базі різних економічних показників, новин та іншої інформації. 

Саме тому під час фундаментального аналізу ринку криптовалют варто дивитися досить широко. Так, рух ціни якогось малоліквідного проєкту може залежати як від внутрішньої події (видалення криптовалюти з біржі, проблеми з законом, підвищення пропозиції тощо), так і зовнішньої (фондовий ринок почав нову хвилю падіння через різке збільшення облікової ставки на кредитування банків). Здавалось б, який стосунок має якийсь shitcoin до цілої економічної системи США та індексу S&P500? На практиці бачимо, що максимально пряме.

Як здійснювати фундаментальний аналіз

Фундаментальний аналіз містить у генезі комплексну сутність. Саме тому для якісного його здійснення варто враховувати:

  • детальну оцінку конкретного проєкту (токеноміку, резерви, маркетинг, цілі, команду, концепцію тощо);
  • економічну оцінку світової економіки (насамперед економіки США): світові індекси, ставку Федеральної резервної системи (ФРС), інфляцію, індекс безробіття, індекс долара тощо;
  • політичну ситуацію у світі: зокрема, на ринок криптовалют безпосередньо вплинув великий обсяг пожертвувань Україні на початку повномасштабного вторгнення. 

Критерії фундаментального аналізу криптовалют

Підписуйтеся на наші соцмережі

Варто наголосити, що фундаментальний аналіз криптовалют відрізняється выд класичного. Саме тому, окрім глобальних і внутрішніх чинників, важливо враховувати й такі, що відповідають технологічній специфіці блокчейну, як-от:

  • on-chain-метрики — дані з мережі блокчейн;
  • проєктні показники;
  • токеноміка — економічна складова криптовалютного проэкту.

Розберемо кожен із критеріїв докладніше. 

On-chain-метрики

До ключових on-chain-даних належать:

  • Кількість активних адрес — активні гаманці у мережі, між якими проходять транзакції. Існують нові гаманці (адреси, які були зареєстровані у короткий проміжок часу), активні гаманці (адреси, на яких постійно реєструється обіг) і гаманці з нульовим балансом. Число активних адрес свідчить про рівень популярності та ймовірність майбутнього зростання або падіння активу.
  • Розмір комісій. Для деяких активів розмір комісії є характеристикою попиту. Зокрема, зростання комісії може свідчити про перевантаженість системи, а отже, і про популярність проєкту. Варто лише згадати, що було з мережею Ethereum під час буму проєктів DeFi (децентралізовані фінанси) на основі цього блокчейну. З іншого боку, надто висока комісія на транзакції може відлякати від інвестування в актив. 
  • Хешрейт (для Proof-of-Work) і кількість монет (токенів) у стейкінгу (для Proof-of-Stake). Хешрейт — це потужності, які надають майнери для підтримання мережі криптовалюти і подальшого отримання винагороди за це. Зростання хешрейту може свідчити про збільшення інтересу майнерів і передбачає майбутнє зростання ціни. Та якщо проєкт створений на основі механізму консенсусу Proof-of-Stake, тоді варто аналізувати кількість монет у стейкінгу. 

Словник криптотермінів:
Механізм консенсусу
Набір правил і процедур, яких дотримується мережа блокчейну, щоб досягти спільної згоди щодо автентичності транзакції/транзакцій. Простими словами, це механізм їхнього підтвердження. Натепер існує безліч алгоритмів консенсусу, однак найпопулярнішими залишаються Proof-of-Work (PoW) та Proof-of-Stake (PoS). 
Proof-of-Work (PoW)
Алгоритм консенсусу, який передбачає використання обчислювальних потужностей (компʼютерів) для перевірки криптовалютних транзакцій і додавання їх у блокчейн, а також створення нових блоків у мережі. Процес здійснення алгоритму називається майнінгом. Для прикладу, такий механізм використовують у мережі Bitcoin.  
Proof-of-Stake (PoS)
Механізм консенсусу, який, на відміну від PoW, для верифікації транзакцій використовує компʼютерні потужності власників певної криптовалюти. Що більшою сумою активів володіє певний «вузол», то більше повноважень у межах блокчейну в ньому буде. Левова частка нових проєктів використовує Proof-of-Stake, а піонером у цьому стала мережа Ethereum.

Проєктні показники

До проєктних показників належать:

  • команда (хто вони та чи мали досвід в інших проєктах);
  • whitepaper (технічна документація);
  • конкуренти (наскільки інші проєкти кращі/гірші за задумом і реалізацією);
  • токеноміка (який план випуску токенів або добування криптовалют, коли планується випуск усієї кількість токенів, якою частиною з них володітиме проєкт тощо).

Токеноміка

Власне токеноміка проєкту містить:

  • капіталізацію — показник, який вираховується через множення кількості циркулюючих токенів на їхню актуальну ціну;
  • ліквідність, обсяг транзакцій у мережі та об’єм торгів на біржі;
  • схеми розподілу токенів серед користувачів. 

До видів розподілу криптовалюти належать: 

  • Халвінг — разовий випуск активу з подальшими етапами зниження його пропозиції вдвічі. За таким механізмом працює біткоїн. До речі, цього року відбудеться черговий халвінг активу, який є доволі очікуваним через можливе підвищення його ціни.
  • Емісія з майбутнім спалюванням монет — один із найбільш популярних способів дистрибуції криптовалюти. Випуск активів може відбуватися у декілька етапів, а пропозиція регулюватися так званим спалюванням монет — безповоротним видаленням активів з обігу. Приклад: ETH, BONK.
  • Еластична пропозиція — алгоритмічне регулювання пропозиції криптовалюти з метою стабілізації її ціни. Приклад: стейблкоїн (USDT, USDC), WBT.

Висновки

Ідеальна схема аналітики криптовалюти — це комплексне поєднання як фундаментального, так і технічного аналізу. Чому?

Річ у тім, що трактування економічних показників може варіюватися залежно від окремих механізмів аналізу. Доволі часто ринок рухається проти фундаментальних чинників, натомість іще частіше індикатори та графіки певної валюти не відображають її реальної токеноміки.

Тому під час торгівлі активами керуйтеся золотим правилом: усеосяжна поінформованість — це 90% вашого успіху як трейдера. 


Матеріал заснований на серії лекцій Whitebase Trading від компанії WhiteBIT — європейської криптобіржі, заснованої в Україні. Саме для таких людей, як я — осіб, у яких візуальне сприйняття інформації набагато ефективніше за аудіо — я й підготував таку рубрику. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Що таке мем-токени та чи варто інвестувати у «собачок» і «біполярних слонів»?

Сергій Коноплицький 17 годин тому

Віра, напівбог Елвіс Преслі та ідея стати біологом

Лілія Гордієнко 1 жовтня 2024 15:00

Як інвестувати у крипту. Короткий гайд зрозумілою мовою

Сергій Коноплицький 30 вересня 2024 15:36

Засновника Binance Чанпена Чжао звільнили з-під варти

Владислав Паливода 29 вересня 2024 14:43

Як малі відправлення стали найбільшим випробуванням залізниць?

Лілія Гордієнко 28 вересня 2024 17:30