Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Цифровізація — це національна ідея України»: найважливіше з форуму StrategEast Digital for Freedom

Хелен Уваренко
Хелен Уваренко Global Education Lead, StrategEast
7 грудня 2023 10 хвилин читання

Наразі галузь високих технологій приносить Україні приблизно 5% ВВП щорічно і є єдиним сектором, який продовжував рости всупереч повномасштабному вторгненню. Прибутковість вкладених ресурсів та інвестицій стоїть на вершині бізнес-прагматизму. Тож логічно, що для замовників за кордоном, працівник, котрий перебуває в Україні, стає ризиковим капіталовкладенням через потенційну неможливість працювати в умовах відключення електроенергії чи обстрілів. У такому разі буде спостерігатись відтік інвестицій та кваліфікованих кадрів за кордон. 

Думками, як із цим боротися та які інші кроки варто зробити для IT-розвитку України, поділились учасники форуму StrategEast Digital For Freedom, що відбувся у Варшаві.

Про що говорили на StrategEast Digital For Freedom

Сьогодні наші розмови з партнерами обертаються навколо гнучкості та мотивації українських компаній постачати послуги навіть під час блекаутів та загрози нападу. Інвестування в Україну виходить за межі самих інновацій, це інвестиція в демократію. Об’єднана спільнота, безумовна експертиза та унікальні дані разом складають основу довіри, яку клієнти вкладають в Україну.
Ольга Шаповал, виконавча директорка Kharkiv IT Cluster

Аби довести свою стійкість та здібність давати результати, компанії ухвалюють низку застережливих рішень для забезпечення безперебійного постачання послуг, як-от облаштування офісів генераторами, Starlink та бомбосховищами. Більше того, усі великі українські компанії сертифіковані згідно зі світовими стандартами, а саме ISO, що свідчить про їхню  відповідність міжнародним методам управління ризиками.

Ми дозволили нашому портфелю кейсів та результатів говорити за себе. У бізнесі вчинки важать більше за слова, тому ми показали, як наш український колектив успішно запускав проєкти навіть під час вторгнення. Тільки реальні цифри можуть переконати клієнта.
Катерина Снєгірьова, менеджерка з маркетингу Exadel

Україну часто звинувачують у корупції. Варто наголосити, що спостерігати за результатами антикорупційних реформ складно і довго, тоді як факт існування корупції визнається легко. Таким чином, робота з ліквідації корупції залишається непоміченою. Тому всі дотичні до бізнесу в Україні сторони намагаються працювати на підвищення репутації, оскільки кожен розуміє, з чим ми матимемо справу, якщо її втратимо.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Оскільки українські ІТ-компанії були створені після епохи Совєтського Союзу, у нас немає спадкової корупції. Протягом багатьох років ми створювали міцну базу для співпраці з урядом. Наприклад, коли нам потрібно зв'язати когось із наших партнерів з Мінцифри, чат у месенджерах створюється за кілька секунд, а рішення знаходиться протягом хвилин. Якби наші технологічні компанії були ще більше залученими до автоматизації процесів і глобальної цифровізації держави, це принесло б набагато більше прозорості та довіри з боку нації та міжнародних союзників. Більше того, ми готові до співпраці: наразі ми консультуємо урядову асоціацію у Швеції з питань підвищення партнерства держави та приватного сектору на основі нашого досвіду.
Валерій Красовський, CEO Sigma Software Group

Україна увійшла до топ-20 країн за рівнем впливовості у світовому рейтингу Global Soft Power Index — «м'якої сили». Для порівняння, у 2021 році Україна посідала лише 61-ше місце. Індекс «м'якої сили» базується на впізнаваності країни, її репутації та впливу, а також на таких показниках, як бізнес, торгівля, медіа, комунікації, культура, спадщина, освіта, наука, міжнародні відносини, сталий розвиток. Це свідчить про визнання України на міжнародній арені. Такому результату ми маємо завдячувати українським дипломатам, журналістам та представникам приватного сектору, які довели, що на них можна покладатися.

Також Україна у топ-50 країн за силою та розвиненістю стартап-екосистеми у рейтингу Startup Ecosystem Report 2023, що демонструє стійкість сектору та постійний потік інвестицій, попри війну. З оглядом 100 найперспективніших українських стартапів та успішних скейлапів можна ознайомитись за допомогою спецпроєкту Мінцифри «Rising UA Startups: Resilience Edition». Однак щодо впізнаваності наші стартапи мають проблеми, що визнаються експертами з інвестицій.

Є кілька важливих напрямів, які потребують вдосконалення. Це продажі, маркетинг, дистрибуція та фінанси. Будь-який бізнес повинен заробляти гроші, тому важливо знати, як це зробити, як ви знаходитиме своїх клієнтів і продаватимете їм.
Іван Петренко, генеральний партнер Angel One Venture Fund
Незважаючи на досягнення в галузі військових технологій, кібербезпеки та ШІ, багато стартапів стикаються з труднощами у залученні фінансів. Для подолання цього бар’єра надзвичайно важливо вдосконалювати свої стратегії продажів і маркетингу. Оскільки фізичне розташування в Україні ускладнює фандрейзинг, стартапи мають фокусуватись на розробленні інноваційних продуктів і стратегічно їх просувати, підвищуючи шанси на інвестиції.
Ігор Маркевич, Innovations & Tech Lead, Advantage Ukraine

У світі, що стрімко розвивається, технологічне лідерство визначається не лише здатністю досягати вершин в інноваціях, але й умінням швидко адаптуватися до передових технологій. Український ІТ-сектор може конкурувати зі світовими гігантами, лише якщо буде продуктивним у своєму масштабуванні. Ефективний розподіл ресурсів, постійне вдосконалення процесів та навчання спеціалістів на кожному етапі розвитку — ключові складові адаптації до змінюваних ринкових умов. Така корпоративна культура сприяє розвитку індустрії, її взаємодії з державою та відкриває дорогу для інновацій.

Які можливості виникають у громадян через ці зміни? Хоч і здається, що потрібно зосередитися на ролях, що застарівають, наш фокус має бути на виявленні та підтримці нових робочих місць, котрі можуть з'явитися як зараз, так і у майбутньому. Наразі важливо сприяти діалогу між громадським та приватним секторами, виділяючи конкретні кроки та ініціативи.
Євгенія Ларіна, директорка з державних партнерств Coursera

Триєдиний екосистемний симбіоз освіти, бізнесу та держави взаємодіють у спрямованому способі для створення інтегрованої системи, що продукує високотехнологічні рішення. Навчальні установи формують кваліфіковані кадри, держава створює сприятливий клімат та умови для їхнього наймання, а бізнес використовує цей талановитий потенціал для створення продуктів. Цей взаємозв’язок дає основу сталого економічного зростання, де кожен компонент взаємодіє та вдосконалює інший, посилюючи цифровий елемент.

Цифровізація — це національна ідея України, яка працює на всіх рівнях. Попри повномасштабне вторгнення росії, уряд України продовжує трансформацію свого сектору громадського управління та соціальних платформ. Більшість ІТ-фахівців залишилися у країні, адаптувавшись до викликів війни, працюючи над реалізацією проєктів у компаніях і добровільно підтримуючи країну в інформаційному та кібернетичному просторі війни. Сьогодні цифрова трансформація України є одним із джерел її стійкості та адаптивності.
Юрій Антонюк, віцепрезидент EPAM Systems

Своєю адаптивністю Україна зобов'язана Міністерству цифрової трансформації, що створило безліч програмних продуктів для допомоги бізнесам щодо оподаткування, громадських послуг, регулювання тощо, а також Міністерству оборони, яке допомагає кожному оборонному бізнесу, що бажає перекваліфікуватись та зробити більший акцент на військові технології для захисту країни.

До 2022 року Кремнієва долина здебільшого уникала усього, пов’язаного із військовою технікою. Проте у світі, де загроза нападу росії є постійною, інвестиції в оборонну галузь стали не лише привабливими, а й необхідними. Сьогодні вона вважається однією з найзахопливих сфер технологій, із українцями у її епіцентрі. Візьмемо, наприклад, Brave1 — справжню силу інновацій у цій галузі, яка впливає не лише на вже визнаних гравців, але й на стартапи, формуючи майбутнє оборонної техніки.
Марвін Ліао, глобальний макроінвестор, що спеціалізується на стартапах, партнер Diaspora Ventures
Марвін Ліао Марвін Ліао

Ідеологія оборонпрому України заснована на трьох стовпах: прозорість, відкритість ринку і залучення наявних підприємців, що вміють розвивати продукти. Під час прямого ефіру на ForbesTech-2023 міністр Михайло Федоров повідомив про створення «Армії роботів» та «Армії радіоелектронної боротьби», що підтверджує плани кластеру оборонних технологій Brave1 сприяти українським розробкам. Раніше Brave1 повідомляли про  фінансування проєктів галузі на понад $2 млн до кінця 2023 року та бюджет у $40 млн на 2024 рік.

Україна має значний технологічний потенціал, який буде основою для відновлення країни та економічного розвитку після перемоги. Тому ми акцентуємо на забезпеченні стійких умов для функціонування та зростання технологічного сектору. Критично важливо, щоб ІТ-компанії продовжували надавати високоякісні послуги глобальним клієнтам, для стартапів і великих компаній була можливість залучати інвестиції, а також щоб продовжувалося розроблення високотехнологічних продуктів в Україні. Майбутня Україна — потужний технологічний хаб та автентична країна стартапів.
Олександр Борняков, заступник міністра цифрової трансформації України
Олександр Борняков Олександр Борняков

Короткий підсумок

Наша війна — це не лише боротьба технологій, але й змагання за їхнє швидке відновлення та виробництво. Нові технології з'являються щомісяця, і перевагу над противником отримає той, хто зможе запровадити їх першим, забезпечивши неперервний потік інновацій для відновлення та розвитку країни. У процесі відбудови нації ефективна інтеграція передових технологій стає фундаментом нового суспільства, відкриваючи шлях стійкому та процвітаючому майбутньому.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 15 годин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 1 липня 2024 15:27

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41