Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи готове українське IT до блекаутів? Розповідають EPAM, GlobalLogic, Genesis, MacPaw, SoftServe

12 жовтня 2023 6 хвилин читання

Грудень 2022-го. Я стою босоніж та у піжамі на балконі хрущовки. За вікном сніжить, але я відчиняю його та бадьоро витягаю руку зі смартфоном у вікно — це єдина надія на інтернет, який відпав разом зі світлом під час робочого дзвінка. Колег я майже не чую, проте добре відчуваю крижаний вітер. Знайомо? А тепер уявіть, що ви розробник і якраз маєте переносити сайт на прод. 

Чи готове українське IT до блекаутів? Розповідають EPAM, GlobalLogic, Genesis, MacPaw, SoftServe зображення 1 Як IT готується до блекаутів

Минулої осені, коли через російські обстріли енергетичної інфраструктури в Україні почалися відключення світла, IT-компаніям довелося на льоту переобладнувати свою роботу: черги, хоч і електронні, за старлінками, екофлоу, генераторами та підключенням оптоволокна розтягнулися на кілометри. 

Цього року усі ми сподіваємося на те, що ППО зробить російські обстріли безуспішними, але готуємося і до найгірших варіантів, так само, як і індустрія. З настанням холодів SPEKA розпитала українські сервісні та продуктові IT-компанії, як вони готуються до можливих блекаутів.

Блекаути 2022 року: як впоралось українське IT

Більшість компаній ще торік встановила генератори та побудувала плани підтримки офісів. Деякі компанії відкривали додаткові офіси чи домовлялися з коворкінгами. Наприклад, GlobalLogic відкрила 10 тимчасових мініофісів у різних містах, 9 з яких працюють і досі.

Траплялись і релокації. Так, частина команди EPAM тимчасово виїхала з України, хоча офіси працювали автономно. У GlobalLogic релокували у межах України 779 фахівців разом із родинами.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Юрій Стогній
Юрій Стогній
SVP of Administration, SoftServe

«Минулої зими ми випробували наш BCP-план на міцність та переконались, що на час блекаутів найбільш ефективно розраховувати на автономність наших офісів, які стають хабами для фахівців та їхніх сімей. 

Тому у січні цього року ми відкрили додаткові офісні простори у Полтаві та на лівому березі Києва, а також розширили вже наявні офіси у Вінниці та Тернополі, аби вони змогли помістити більшу кількість працівників. Зараз усі 20 наших офісів та 9 офісних просторів в Україні готові прийняти майже 9 тис. людей». 

Блекаути-2023: як українське IT забезпечує роботу офісів

  • Цього року SoftServe оптимізував роботу своїх 22 дизельних генераторів: покращили постачання палива для них, а також сформували правила їх використання. Тепер у компанії є власна служба техпідтримки, що обслуговує та ремонтує генератори за потреби. Якщо в офісах нікого немає, генератори не працюватимуть. Але це не стосується важливих інфраструктурних хабів, там є додаткові генератори, що працюють безперервно. 

«Кожен офіс має джерело безперебійного живлення та інтернет з мінімум 2-3 незалежних джерел, один з яких Starlink», — наголошує Юрій Стогній. 

  • У Master of Code Global є Business Continuity Team, яка переглядає готовність до потенційних відключень восени та взимку. Ще минулого року компанія встановила в офісах у Черкасах і Києві Starlink та дві альтернативні інтернет-мережі. 
  • У Genesis також є інфраструктурна команда, що займається екстреними питаннями під час війни. Вона почала готуватися до блекаутів влітку. Зараз офіси, за словами представників компанії, можуть безперебійно працювати до трьох тижнів за повної відсутності електроенергії, звʼязку та водопостачання. 
  • MacPaw сформували команду екстреного реагування на випадок довготривалого блекауту. 

Блекаути-2023: як IT-компанії допомагають працівникам

У Railsware remote-friendly підхід, і компанія забезпечила співробітників необхідним обладнанням. 

Дарина Кузьмик
Дарина Кузьмик
Talent&Culture Lead, Railsware

«Ще торік восени Railsware централізовано закупила зарядні станції для наших спеціалістів. Їх отримала більшість фахівців команди в Україні — усі, хто цього потребував. Цьогоріч наші новачки також використовують цю опцію».

У GlobalLogic та Intellias також забезпечили фахівців системами резервного живлення та доступу до інтернету, а у компаніях екосистеми Genesis діють компенсації на купівлю зарядних станцій та павербанків. Спеціалістам, які не можуть відвідувати офіс, MacPaw компенсує витрати на оренду коворкінгу та облаштування місця для роботи. В компанії повідомили, що компенсацію також можна витратити  на павербанки, зарядні станції, генератори та Starlink kit. 

Компанії розповіли SPEKA, що мають офіси в Україні, облаштували їх так, щоб забезпечити співробітників та їхні родини усім необхідним для перебування в офісі протягом кількох днів. 

Окрім забезпечення власних офісів, EPAM орендує коворкінги з автономним електропостачанням, а представники Master of Code Global у Львові можуть працювати з офісу компанії-партнера. Sigma Software Group облаштувала додаткове укриття у Харкові, а львівський офіс розширив площу, щоб прийняти більше людей за потреби. Intellias також забезпечує команду робочими просторами у Львові, Києві та Одесі. Крім цього, компанія компенсуватиме вартість коворкінгів у містах, де немає її офісів. MacPaw також може відшкодувати витрати на оренду більш автономного житла.

Для тих, хто бажає виїхати, у SoftServe працює релокаційна програма. За словами Стогнія, нею вже скористалися 60% української команди. EPAM, GlobalLogic та Genesis стежать за ситуацією та готові релокувати співробітників за критичної потреби. 

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 10 годин тому

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka

Вікторія Рудзінська 22 березня 2025 11:07

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 18 годин тому

Кластеризація української YouTube-аудиторії: знайдіть свою нішу до того, як це зробить хтось інший

Олексій Токовенко 6 годин тому

Хакатон Fresh Air 2025

Diana Yashyna 2 години тому