Чи є альтернатива китайським дронам та запчастинам — розповідають українські виробники
Китай запроваджує обмеження на експорт безпілотників і має намір продавати ударні БпЛА росії. SPEKA спробувала з’ясувати, чи можливо зробити український дрон й обійтись без складників з Китаю та наскільки український mіltech залежить від китайського виробництва.
Чому Китай — ненадійний партнер на ринку дронів
Конкуренція у закупівлях безпілотників з росіянами
Найбільше ЗСУ бракує тактичних безпілотників, які використовують на рівні взводу, роти, батальйону. Ці дрони допомагають проводити розвідку, виявляти розташування ворожих військ та скупчення техніки, а потім передають їхні координати артилерії.
На цьому етапі, зокрема через відносну дешевизну, застосовують цивільні, а не військові дрони, зазвичай китайські DJI та Autel.

Українських аналогів на цьому рівні немає. Це було виправдано економією, а подібна практика поширена у всьому світі. Зараз китайські виробники продають свої дрони та запчастини і українцям, і росіянам, а тому волонтерам та військовим доводиться в умовах шаленого попиту намагатися випередити росіян із закупівлею.
Припинення продажів FPV-дронів
Також масовою є потреба у FPV-дронах (First Person View). Їх виробляють в Україні щонайменше з десяток компаній, але складають переважно з китайських деталей. Складники для FPV-дронів не ексклюзивні, проте через логістичні проблеми з Китаю до України їх везуть не напряму, а через Європу. За китайські запчастини, акумулятори, двигуни та мікроелектроніку ми також конкуруємо з росіянами
У червні російські війська похвалилися придбанням великої партії FPV-дронів від iFlight. Тоді командир роти ударних БпЛА 59-ї бригади ЗСУ Роберт Бровді із суперечливою репутацією (підозри участі у корупційних схемах до 2022 року. — Ред.) вимагав внести компанію до санкційних списків за співпрацю з агресором. Врешті iFlight оголосила про припинення продажу БпЛА у зонах бойових дій.
За твердженням громадського активіста та військового Сергія Стерненка, компанія відмовиться від продажу дронів Україні, але продаватиме їх росії, оскільки на її території немає бойових дій. Водночас у iFlight не озвучили, до яких країн дрони таки доставлятимуть.
Китайська компанія IFlyght, що виробляє FPV, «призупиняє свою діяльність у зоні бойових дій», відповідно до її заяви.
— Serhii Sternenko ✙ (@sternenko) June 11, 2023
Що це означає? Китайці і далі будуть постачати дрони росіянам напряму, як і у випадку з Dji. Але це створить проблеми для закупівель в Україну, доведеться шукати… https://t.co/HZ5VrFUfxF
Китай посилює контроль за експортом БпЛА
Наприкінці липня китайське міністерство торгівлі оголосило про зміни правил щодо експорту безпілотників.
Експортерам таких дронів необхідно отримати спеціальну ліцензію в Бюро безпеки та контролю міністерства торгівлі. Нові правила наберуть чинності 1 вересня 2023 року.
Проте деякі обмеження по постачанню дронів та іншої техніки з Китаю існують в Україні та росії майже з початку вторгнення — розповідає Денис Довгополий, підприємець, який зараз активно займається економічною протидією росії.
«Що ми, що росіяни переважно закуповуємось в європейських дилерів. Вони більш лояльні до нас і ми частіше викуповуємо дрони швидше».
Нові обмеження, за словами Дениса, полягатимуть у тому, що у дилерів вимагатимуть сертифікат кінцевого споживача.
Найбільшу проблему Денис Довгополий вбачає у тому, що у Китаю з росією є прямий кордон, тому вони можуть завозити БпЛА та деталі FPV-дронів, а ми не зможемо на це вплинути.
Що думають про обмеження експорту з Китаю українські виробники дронів
У компанії Skylab, яка виготовляє ударний дрон «Шуліка» та робота-всюдихода SIRKO-S, зазначають, що 40% складників їхніх дронів виробляють в Україні. Це всі карбонові елементи, труби різного діаметру і пластини, всі сталеві та алюмінієві деталі. Теж українські усі кабелі, силові та сигнальні, а також кейс для транспортування, наземна станція та антени. Своя прошивка та програмне забезпечення.

Водночас у компанії визнають, що іноземні деталі, зокрема китайські, теж потрібні.
«Наші виробники виготовляють дуже багато, але є речі, які потребують довгих інвестицій і часу на R&D, — це навігаційна електроніка, автопілоти та камери. На це потрібно багато часу, але ми певні, що це 100% потрібно робити, бо залежність від Китаю дуже крихка. Skylab точно не може без камер, автопілотів і планшетів із Китаю. Решту можна закуповувати в Європі, так ми і намагаємось робити. Замість Китаю, в Європі точно можна закуповувати важливі батареї, електромотори», — розповідають у компанії.
UA Dynamics, відома своїм ударним БпЛА Punisher, не розкриває дані про кількість та замінність китайських деталей, посилаючись на таємницю виробництва.

«Я не хотів би світити цю інформацію, бо перекриють і ці ланцюжки постачання. Що менше вони знають, то важче заблокувати наше виробництво», — відповів Максим Музика, CEO компанії, на запитання SPEKA.