Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи є альтернатива китайським дронам та запчастинам — розповідають українські виробники

8 серпня 2023 6 хвилин читання

Китай запроваджує обмеження на експорт безпілотників і має намір продавати ударні БпЛА росії. SPEKA спробувала з’ясувати, чи можливо зробити український дрон й обійтись без складників з Китаю та наскільки український mіltech залежить від китайського виробництва. 

Чому Китай — ненадійний партнер на ринку дронів

Конкуренція у закупівлях безпілотників з росіянами 

Найбільше ЗСУ бракує тактичних безпілотників, які використовують на рівні взводу, роти, батальйону. Ці дрони допомагають проводити розвідку, виявляти розташування ворожих військ та скупчення техніки, а потім передають їхні координати артилерії.

На цьому етапі, зокрема через відносну дешевизну, застосовують цивільні, а не військові дрони, зазвичай китайські DJI та Autel. 

Mavic 3 Pro — нова модель компанії DJI  Mavic 3 Pro — нова модель компанії DJI 

Українських аналогів на цьому рівні немає. Це було виправдано економією, а подібна практика поширена у всьому світі. Зараз китайські виробники продають свої дрони та запчастини і українцям, і росіянам, а тому волонтерам та військовим доводиться в умовах шаленого попиту намагатися випередити росіян із закупівлею. 

Припинення продажів FPV-дронів

Також масовою є потреба у FPV-дронах (First Person View). Їх виробляють в Україні щонайменше з десяток компаній, але складають переважно з китайських деталей. Складники для FPV-дронів не ексклюзивні, проте через логістичні проблеми з Китаю до України їх везуть не напряму, а через Європу. За китайські запчастини, акумулятори, двигуни та мікроелектроніку ми також конкуруємо з росіянами 

У червні російські війська похвалилися придбанням великої партії FPV-дронів від iFlight. Тоді командир роти ударних БпЛА 59-ї бригади ЗСУ Роберт Бровді із суперечливою репутацією (підозри участі у корупційних схемах до 2022 року. — Ред.) вимагав внести компанію до санкційних списків за співпрацю з агресором. Врешті iFlight оголосила про припинення продажу БпЛА у зонах бойових дій. 

За твердженням громадського активіста та військового Сергія Стерненка, компанія відмовиться від продажу дронів Україні, але продаватиме їх росії, оскільки на її території немає бойових дій. Водночас у iFlight не озвучили, до яких країн дрони таки доставлятимуть.

Китай посилює контроль за експортом БпЛА

Наприкінці липня китайське міністерство торгівлі оголосило про зміни правил щодо експорту безпілотників. 

Зокрема, Китай обмежує експорт безпілотників, здатних до керованого польоту за межами видимості оператора більш як 30 хвилин, а максимальна вага яких понад 7 кг. Також йдеться про дрони, здатні перевозити вантаж з метою його скидання та обладнані інфрачервоними камерами, лазерними модулями вимірювання дальності.

Експортерам таких дронів необхідно отримати спеціальну ліцензію в Бюро безпеки та контролю міністерства торгівлі. Нові правила наберуть чинності 1 вересня 2023 року. 

Проте деякі обмеження по постачанню дронів та іншої техніки з Китаю існують в Україні та росії майже з початку вторгнення — розповідає Денис Довгополий, підприємець, який зараз активно займається економічною протидією росії. 

«Що ми, що росіяни переважно закуповуємось в європейських дилерів. Вони більш лояльні до нас і ми частіше викуповуємо дрони швидше». 

Нові обмеження, за словами Дениса, полягатимуть у тому, що у дилерів вимагатимуть сертифікат кінцевого споживача. 

Є побоювання, що у перші місяці осені, буде деякий дефіцит, доки ця структура запрацює. Але в стратегічному плані я не бачу дуже великих проблем з цим. Ми знайдемо, як купувати дрони, навіть в великих обсягах — китайські виробники зараз дуже добре заробляють на війні. Вони будуть постачати далі, і самі будуть шукати та пропонувати шляхи для нас.

Найбільшу проблему Денис Довгополий вбачає у тому, що у Китаю з росією є прямий кордон, тому вони можуть завозити БпЛА та деталі FPV-дронів, а ми не зможемо на це вплинути. 

Що думають про обмеження експорту з Китаю українські виробники дронів

У компанії Skylab, яка виготовляє ударний дрон «Шуліка» та  робота-всюдихода SIRKO-S, зазначають, що 40% складників їхніх дронів виробляють в Україні. Це всі карбонові елементи, труби різного діаметру і пластини, всі сталеві та алюмінієві деталі. Теж українські усі кабелі, силові та сигнальні, а також кейс для транспортування, наземна станція та антени. Своя прошивка та програмне забезпечення.

Засновник SkyLab Євген Рвачов та дрон «Шуліка» Засновник SkyLab Євген Рвачов та дрон «Шуліка»

Водночас у компанії визнають, що іноземні деталі, зокрема китайські, теж потрібні. 

«Наші виробники виготовляють дуже багато, але є речі, які потребують довгих інвестицій і часу на R&D, — це навігаційна електроніка, автопілоти та камери. На це потрібно багато часу, але ми певні, що це 100% потрібно робити, бо залежність від Китаю дуже крихка. Skylab точно не може без камер, автопілотів і планшетів із Китаю. Решту можна закуповувати в Європі, так ми і намагаємось робити. Замість Китаю, в Європі точно можна закуповувати важливі батареї, електромотори», — розповідають у компанії.  

UA Dynamics, відома своїм ударним БпЛА Punisher, не розкриває дані про кількість та замінність китайських деталей, посилаючись на таємницю виробництва. 

Ударний дрон Punisher. Фото: The Village Ударний дрон Punisher. Фото: The Village

«Я не хотів би світити цю інформацію, бо перекриють і ці ланцюжки постачання. Що менше вони знають, то важче заблокувати наше виробництво», — відповів Максим Музика, CEO компанії, на запитання SPEKA.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

росія має перевагу в радіоелектронній боротьбі на фронті — головне з матеріалу The Economist

Олександр Тартачний 5 грудня 2023 16:25

Скільки росія витратила на повітряні атаки у листопаді 2023-го

Назарій Присяжнюк 4 грудня 2023 13:38

Корупційний скандал навколо Держспецзв’язку. Що відомо

Олександр Тартачний 30 листопада 2023 12:52

Україна запустила серійне виробництво вітчизняних «шахедів», випускає десятки на місяць — Камишін

Богдан Камінський 16 листопада 2023 14:03

Скільки росія витратила на повітряні атаки у жовтні 2023-го

Назарій Присяжнюк 10 листопада 2023 14:08