Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

CEO JPMorgan називає біткоїн фінансовою пірамідою: наскільки це обґрунтовано?

Павло Осадчук
Павло Осадчук Digital-журналіст із досвідом роботи у Web3- і криптокомпаніях
2 травня 2024 6 хвилин читання

Джеймс “Джеймі” Даймон, генеральний директор банку JPMorgan Chase, учергове охрестив біткоїн “фінансовою пірамідою”. У останньому інтерв'ю для Bloomberg Даймон назвав першу криптовалюту «публічною децентралізованою фінансовою пірамідою»: 

«Якщо ви маєте на увазі таку криптовалюту, як біткоїн, то я завжди казав, що це шахрайство», — заявив він.

Послідовна критика Даймона 

Це – не перше публічне підтвердження упередженого ставлення Даймона до біткоїна. Уперше критика криптовалюти пролунала з вуст генерального директора у 2017 році. На тодішній конференції інвесторів у Нью-Йорку Даймон зазначив, що якщо хтось із його брокерів буде помічений у торгівлі біткоїнами, він «звільнить його в ту ж секунду». 

CEO JPMorgan навіть вважає криптовалюту “гіршою за цибулини тюльпанів”, посилаючись на тюльпаноманію – період в історії Нідерландів 17-го століття, коли ціни на цибулини тюльпанів досягли надзвичайно високих рівнів, а потім раптово обвалились. Окрім цього, Даймон порівнював біткоїн із Pet Rock – ажіотажним продуктом, що представляв собою камінь як гумористичне уособлення “зручного” домашнього улюбленця. 

З огляду на вищевказані факти, Джеймі Даймон фактично закликав до заборони криптовалюти:

«Криптовалюту слід було негайно внести в якусь нормативну базу задля забезпечення захисту інвесторів», – зазначив він в інтерв'ю для Fox Business, додавши, що регулятори почали розробляти запобіжники, але зараз для них «відкрилися двері сараю».

Головним аргументом Даймона є припущення, що біткоїн не має внутрішньої цінності, а отже, не здатний функціонувати як повноцінна валюта. Так, у генерального директора виникали сумніви й щодо ринкових метрик біткоїна, зокрема його капіталізації в 21 мільйон токенів.

Підписуйтеся на наші соцмережі

«Звідки ви знаєте, що він (біткоїн – прим. авт.) зупиниться на 21 мільйоні? Всі так кажуть, що, можливо, він досягне 21 мільйона, а потім з'явиться фотографія Сатоші Накамото і буде сміятися над вами всіма».

У той же час, левова частина ринкових факторів біткоїну розходиться з критикою Даймона. На думку багатьох фінансистів і інвесторів, біткоїн усе ж таки має цінність. Так, Володимир Носов, засновник і CEO біржі WhiteBIT, так підсумовує роль біткоїна у фінансовій системі:

“Фінансова система найбільш бюрократизована, на ній багато чого завʼязано, і змінити її найскладніше. Але тепер прийшов час її зміни, як і, в тому числі, зміни золотого стандарту. (...) Потрібно розуміти – у всіх владних інстанціях покоління зміниться. Через 30-40 років ці люди будуть депутатами, міністрами. І якщо ти їм скажеш: давайте закріпимо нашу національну валюту золотим стандартом, вони цього не зрозуміють«, — пояснив Володимир Носов, додаючи, що для цього покоління новим золотом вже є біткоїн.

Як в JPMorgan Chase ставляться до криптовалют та блокчейну

Хоча Джеймі Даймон сильно критикує біткоїн, він визнає потенціал технології блокчейн, вважаючи, що вона здатна революціонізувати транзакції та роботу з даними.  

«Блокчейн існує. Це технологія. Ми її використовуємо. Вона буде переміщати гроші. Вона буде переміщати дані. Це ефективно. Ми говоримо про це вже 12 років», — зазначив Даймон.

Не дивлячись на позицію Джеймі Даймона, JPMorgan Chase продовжує досліджувати ринок криптовалют. За кілька днів до гучної заяви генерального директора JPMorgan опублікував звіт, у якому висловив занепокоєння щодо криптовалютних ринків. 

Так, аналітики JPMorgan на чолі з Ніколаосом Панігіртзоглу вважають, що відносно слабкий потік венчурного фінансування в криптоіндустрію цього року створює ризик падіння ринку:

 «Наші різні проксі-показники потоків венчурного фінансування в криптоіндустрію виглядають досить пригніченими з початку року порівняно з попередніми роками», – йдеться в дослідженні. «Раніше ми стверджували, що відновлення потоків криптовалютних інвестицій є необхідною умовою для стійкого відновлення криптовалютних ринків, тому, на нашу думку, пригнічені потоки венчурних інвестицій з початку року становлять ризик падіння».

Дані The Block підтверджують висновки аналітиків. Згідно з ними, на сьогоднішній день криптоіндустрія залучила 3,2 мільярда доларів венчурних інвестицій. Для порівняння, сума інвестицій за перші 4 місяці 2023 року склала понад 4 мільярдами доларів.

У той же час, аналітики JP Morgan відзначають, що криптовалютні хедж-фонди стали більш динамічною силою цього року. Активи під їхнім управлінням значно зросли за останні шість місяців, досягнувши приблизно 20 мільярдів доларів ринкової капіталізації. 

Важливо, що в березні JPMorgan повідомив, що біткоїн усе ще виглядає перекупленим, незважаючи на нещодавню корекцію. Панігіртзоглу також заявив, що було б «нереалістично очікувати, що біткоїн зрівняється з золотом в портфелях інвесторів в умовних сумах». 

Звіт був опублікований незадовго до того, як відбувся халвінг біткоїна. Під впливом інвестиційного інтересу, активу вдалося на короткий час відновитися на 7,60%. 

Що важливо, аналітики JPMorgan звернули увагу на перспективи затвердження ethereum ETF, можливість якого сприймається скептично.

«Після розслідування SEC щодо Ethereum Foundation оптимізм щодо схвалення спотового Ethereum ETF до 23 травня, схоже, згасає і в ринковому ціноутворенні, про що свідчить дисконт до вартості чистих активів для Grayscale ethereum-трасту, який за останній місяць збільшився з 8% до 22%», — зазначають аналітики.

Тим не менш, на думку аналітиків JPMorgan, Комісія з цінних паперів і бірж США врешті-решт затвердить біржові фонди ефіру, реалізуючи сценарій, подібний до впровадження біткоїн-ETF.


Звіт JPMorgan сигналізує про те, що криптовалюта стає повноцінним гравцем фінансового виміру разом із перевагами, які для нього створює технологія блокчейн. Тим не менш, критика Джеймі Даймона може бути свідченням інституційного сприйняття криптовалют, яке досі залишається у світі фінансів. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Загальна капіталізація криптовалют знизилась майже на 3%, до $2,29 трлн

Олеся Дерзська 1 липня 2024 16:13

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36