Бум блокчейнів: огляд WB Network і Base
Мінливість є ключовою ознакою крипти. Але цим словом можна назвати не лише коливання на крипторинку. Індустрія загалом схильна до змін, оскільки вона не тільки динамічно розвивається, але й постійно вдосконалюється, впроваджуючи дедалі новіші можливості. Так, упродовж останнього року в галузі з'явився новий тренд — блокчейн-мережі.
Безсумнівно, вони були наріжними каменями криптовалют ще від моменту появи біткоїна, але вони не тільки зростали у чисельності, але й потребували нових дефініцій і цілей. Їхня роль технічного вдосконалення була вдало поєднана з прагненням створити цілісні та гнучкі продуктові екосистеми.
Серед останніх досягнень у такому векторі — блокчейни провідних криптовалютних бірж: WB Network від WhiteBIT і Base від Coinbase. Фактично кожна з мереж впливає на індустрію по-своєму, не кажучи вже про їхній внесок у розвиток цифрового бізнесу та маркетингу. Але як саме вони досягли статусу передових екосистем і які технологічні виклики вони долають?
У цьому огляді ми розставимо всі крапки над «і» щодо провідних блокчейн-проєктів сьогодення.
Огляд WB Network

Історія створення
WB Network є блокчейн-рішенням від WhiteBIT — однієї з найбільших криптовалютних бірж в Європі. Її запуску передував торішній випуск власного токена (який зараз є монетою) — $WBT. Спочатку його використання обмежувалося отриманням користувачами бонусів за володіння токеном, проте прогнози щодо нього були більш амбітними.
$WBT виявився вирішальним кроком на шляху до об'єднання всіх сервісів WhiteBIT у комплексну продуктову екосистему як з маркетингового, так і з технічного погляду. Прогнози щодо цілісної мережі підтвердилися, коли у квітні 2023 року була запущена тестова мережа WB Network Testnet. Вона продемонструвала інтерфейс і технологічну основу блокчейну, що дозволило отримати уявлення про його роботу.
Нещодавно тестнет WB Network був доповнений WB Soul — передовою технологічною екосистемою для непередаваних і незмінних даних. Інтерес до нового проєкту також був підігрітий запуском ретродропу та наданням спільноті $WBT за зберігання токена на депозиті біржі, участь у тестнеті та виконання квестів комʼюніті у Zealy.
3 серпня відбувся реліз мейннету мережі WhiteBIT Network. Довгоочікуваний проєкт заявив про себе роздаванням призів за участь у ретродропі та впровадженням $WBT як повноцінної монети. Але це далеко не повний перелік його технічних особливостей.
Технічний огляд
Proof-of-Authority
Відмінною рисою структури WB Network і водночас її основою є механізм консенсусу Proof-of-Authority (PoA). Цей алгоритм спирається на цінність ідентифікації. Зокрема, транзакції підтверджуються не в залежності від кількості інвестицій у мережу (Proof-of-Stake) або розкриття хешу наступного блоку мережі (Proof-of-Work), а заздалегідь авторизованими акаунтами — валідаторами (validator). Їх попередньо відбирають і покладають на них відповідальність за верифікацію транзакцій і додавання їх до блокчейну.
Зокрема, відповідальність за дії валідаторів є значно надійнішою, що забезпечує більш безпечне цифрове середовище і нижчу комісію за транзакції, оскільки відсутня конкуренція за винагороду між попередньо затвердженими нодами.
Важливо також підкреслити, що на відміну від Proof-of-Work валідація транзакцій через PoA не потребує надпотужних обчислювальних систем, а отже, вуглецевий слід такого консенсусу суттєво зменшується. Це робить мережу більш стабільною та екологічно безпечною.
Крім того, Proof-of-Authority дозволяє уповноваженим нодам перевіряти транзакції з надзвичайною швидкістю. Прискорення перевірки транзакцій призводить до того, що блокчейн досягає ще більшої частоти операцій, ніж PoS або PoW. Передбачувана генерація блоків, що визначається кількістю валідаторів, забезпечує стабільно швидкий та ефективний процес.
WhiteBIT Coin ($WBT)
Ця монета є нативною складовою блокчейну. $WBT використовується не тільки як сполучна ланка між різними сервісами екосистеми WhiteBIT, але і як інструмент для підтримки працездатності мережі WB Network та підвищення її ефективності.
Наприклад, певна кількість $WBT регулярно «спалюється» для того, щоб підтримувати стабільний рівень попиту та пропозиції. Це означає, що ціна $WBT є стійкою та забезпечує належну роботу мережі.
Крім того, використання $WBT забезпечує переваги для спільноти та покращує екосистему продуктів WhiteBIT із перспективи користувацького досвіду. Зокрема, монета забезпечує широкий спектр інтеграцій з іншими продуктами біржі, які містять:
- підвищену реферальну ставку;
-
зниження торгових комісій;
-
безкоштовне зняття коштів;
-
безкоштовні AML-перевірки;
-
підвищені ставки на депозит $WBT.
Та, що особливо важливо, SoulDrop — щомісячну винагороду за зберігання $WBT.
Екосистема WB Soul
Екосистема WB Soul — ще один наріжний камінь WB Network. У її основі лежить технологія soulbound, яка передбачає використання NFT, які неможливо купити, передати, обміняти або продати. Простіше кажучи, дані у блокчейні є незмінними і можуть бути лише отримані, що забезпечує їхню ексклюзивність та цифрову безпеку.
Кожна Soul (одиниця даних, вбудована у блокчейн) має свої унікальні особливості. Всі вони поділяються на два типи:
- Soul Attributes: змінні характеристики (наприклад, рівень холдингу);
-
Soulbound Tokens: сталі характеристики, які стосуються досягнень, пропусків на події, KYC-підтверджень тощо.
Огляд Explorer

Перше, що вирізняє WB Network Explorer, це його інтерфейс. UI простий та інтуїтивно доступний, але при цьому вдало поєднується з досить детальним UX, який висвітлює всі основні дані про стан блокчейну: загальну кількість здійснених транзакцій, показник TPS (кількість транзакцій за секунду), останні транзакції та блоки.
Explorer також містить меню різних функцій, серед яких створення токенів, пошук конкретних транзакцій та укладання власних смартконтрактів — усе для підтримки працездатності мережі.
Загалом
WhiteBIT Network дійсно демонструє значний успіх. Станом на 29 серпня загальна кількість транзакцій досягла 9 мільйонів, а загальна кількість токенів наближається до 22 738. Гнучкість і ефективність блокчейну також не є перебільшенням: блок створюється за 2 секунди, а поточний показник TPS становить 4,48 транзакцій за секунду.
Огляд Base

Розробка
Testnet блокчейну Base був випущений 23 лютого 2023 року, і майже одразу на ньому почали хостити Web3-проєкти. Лише через три місяці після запуску на ньому з'явилися такі продукти, як Blackbird (реферальна служба для ресторанного бізнесу), Parallel (картярська гра на основі NFT), Thirdweb (інструментарій для полегшення розробки на блокчейні) та OAK (криптовалюта для ексклюзивної спільноти, яка прагне до більш доступної криптоіндустрії).
Проте, що найважливіше, testnet повністю розкрив природу цілей та призначення майбутнього блокчейну. На відміну від WhiteBIT, який зосередився на користувацькому досвіді, Base в більшій мірі орієнтований на внутрішню розробку блокчейна, адаптовану до Web3. Та треба визнати, що обидві криптовалютні біржі успішно інтегрували технології Web3 у свій функціонал.
Довгоочікуваний механізм децентралізованої розробки Base був випущений 9 серпня і досяг приголомшливих результатів — 11,5 мільйонів транзакцій менш ніж за місяць і рекордної швидкості 15,88 транзакцій за секунду, зібравши при цьому 1 мільйон унікальних користувачів. Для прикладу, zkSync зробила це за 71 день, а L2-рішення Optimism і Arbitrum — за 191 і 303 дні відповідно.
Технічний огляд
Якщо говорити детальніше, то Base — це рішення Layer-2, яке гарантує безпеку та матеріально доступну розробку блокчейн-мереж. Його структура заснована на Ethereum L2, який, простіше кажучи, передбачає структуру Ethereum з меншими витратами, а також більшою захищеністю, стабільністю і масштабованістю для розширення можливостей розробки dApp-застосунків і задоволення інших технічних потреб блокчейну.
OP Stack від Optimism
Головною рушійною силою працездатності Base є інтеграція OP Stack – стеку розробки з відкритим вихідним кодом, який забезпечує роботу Optimism – масштабованого рішення для Ethereum-розробки на рівні L2.
Використання такого першокласного програмного забезпечення ставить Base на шлях розвитку в децентралізований і прискорений Superchain. Сама співпраця з Optimism передбачає пришвидшення активності в Superchain за рахунок оптимізації його роботи, додавання цінності, розвитку екосистеми розробників та покращення мережевої сумісності.
Огляд Explorer




UI і UX реалізовані пристойно. Візуальний інтерфейс комфортний, а інформація проста й інтуїтивно зрозуміла для сприйняття. Діаграми показують стани транзакцій, час створення блоку, адреси гаманців і Gas-трекер. Список транзакцій і блоків доступний для розуміння і прозорий.
Короткий висновок
WhiteBIT Network і Base мають стільки ж спільного, скільки й відмінного. Обидва є останнім часом провідними блокчейн-рішеннями у вимірі Web3 і обидва зручні у використанні, однак перший прагне до першокласної продуктової екосистеми, а другий – до ефективної децентралізованої розробки.