Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

10 повсякденних речей, які створили NASA для астронавтів

Ганна Гілова
Ганна Гілова Журналіст Speka
4 червня 2023 5 хвилин читання

Завдяки відкриттям NASA протягом останніх 50 років, у нашому побутовому житті з’явилось багато інструментів, машин та обладнання.

Переважна кількість відкриттів здійснені під час космічної програми Apollo у 1960-х і 1970-х роках. Ігрові джойстики, шурупокрут і мотошоломи — лише невелика частина того, що нам дісталось після легендарних місій на Місяць.

Фільтри для води

Базові фільтри для води існували з середини 1950-х років, однак сучасні системи фільтрації почали з’являтися лише після того, як NASA в 1963 році залучило ресурси до своїх досліджень для програми Apollo. 

NASA розробила систему, що використовує здатність деревного вугілля поглинати забруднювачі та тверді частинки, які присутні у воді після спеціальної обробки. Таким чином отримана вода була очищена від домішок. 

Мікропроцесори

Інженер-електрик Джек Кілбі винайшов інтегральну мікросхему у 1958 році. Проте NASA, під час підготовки до місії Apollo, створили вдосконалені варіанти.

Тоді NASA поклала початок революції мікрочипів, адже на той час на них не було майже ніякого попиту. Вони застосовували цю технологію для комп’ютерів керування Apollo з його інтерфейсом DSKY, який використовувався для забезпечення бортових обчислень і керування навігацією, а також контролю над командним модулем і місячним модулем.

Клавіатура, дисплей (DSKY), комп'ютер наведення Apollo Клавіатура, дисплей (DSKY), комп'ютер наведення Apollo

Мотошоломи

NASA створила амортизуючу захисну піну, яка використовувалась як підкладка для шоломів і сидінь космічного корабля Apollo. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ця піна — поліуретан, оброблений додатковими хімікатами. Вона має високу в’язкість і щільність, та ідеально підходить для поглинання значних ударів і опору потоку енергії. 

На початку 1980-х років ця піна з’явилась у масовому застосуванні: її почали використовувати для ортопедичних матраців та мото- і вело- шоломів.

Акумуляторний шурупокрут

 NASA з інструментальною компанією Black+Decker створили “бездротовий гайковий ключ з нульовим ударом”. Цей інструмент дозволяв обертати гвинти в невагомості, не обертаючи астронавта. 

На основі цієї ж технології створили бездротовий перфоратор, який можна використовувати для вилучення каменів з поверхні Місяця. 

Стійкі до подряпин лінзи

NASA дослідила, що пластик набагато краще поглинає ультрафіолетове світло і не розбивається при падінні. Тому саме з цього матеріалу були виготовлені космічні козирки. 

Однак пластик без покриття легко дряпається, особливо враховуючи кількість пилу та сміття в космічному середовищі. Тому космічні козирки тепер захищають алмазоподібним вуглецевим покриттям, яке наносять тонкими плівками на поверхню.

Так наприклад, відгалуження цієї технології ми бачимо в сонцезахисних окулярах Ray Ban.

Датчик диму

Френсіс Роббінс Аптон винайшов детектор диму ще у 1890 році. Однак у 1973 році NASA винайшла модель із змінною чутливістю, яка була встановлена на Skylab для виявлення токсичних парів на борту. 

Супутникове телебачення

Bell Laboratories у партнерстві з NASA у 1962 році створили Telstar 1 — перший супутник, здатний передавати телевізійні сигнали. Супутник отримував мікрохвильові сигнали через усюдинаправлену решітку невеликих антен, а потім підвищував масштаб і посилював частоту сигналу в трубці біжучої хвилі та повторно передавав на землю. 

Супутник Telstar 1 Супутник Telstar 1

Устілки для взуття

Одним із найвідоміших винаходів, які NASA включила у свої скафандри, був спеціальний 3D-розпірний матеріал у черевиках для амортизації та вентиляції.

Зовнішній шар виготовлений з металотканини, за винятком ребристої підошви з силіконової гуми, яка забезпечувала додаткову пружність і комфорт під час місячної прогулянки. Область язика була виготовлена ​​зі склотканини з тефлоновим покриттям, а внутрішні шари були виготовлені з 25 шарів каптонової плівки, які створювали ефективну, легку теплоізоляцію. 

На основі цієї технології виробники взуття створили серію легких, теплих і пружних бігових кросівок.

М’яч для гольфу з ямочками

Спеціальна поверхня з ямками дозволила кораблям NASA досягти більш оптимального співвідношення підйомної сили та лобового опору, і надала більшу відстань і стабільність під час запуску. 

Компанія Wilson Sporting Goods Company дослідила це покриття. Таким чином вони дізналися, що завдяки ямочкам на поверхні м’яча для гольфу, м’яч може ковзати плавніше з меншим аеродинамічним опором.

Джойстики

Джойстики вже існували до того, як NASA підхопила цю ідею, однак тодішня технологія кардинально відрізнялась від тої, яку ми знаємо сьогодні.

Тоді NASA створила джойстик як механізм керування місяцеходом Apollo. Саме ця технологія використовується зараз для відеоігор, а також в автомобілях і літаках.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

SpaceX організує перший у світі приватний вихід у відкритий космос

Вікторія Рудзінська 15 годин тому

NASA запустить гамма-телескоп COSI на ракеті SpaceX Falcon 9 у 2027 році

Вікторія Рудзінська 3 липня 2024 21:27

SpaceX планує робити до 120 запусків на рік з космодрому у Флориді

Владислав Паливода 3 липня 2024 07:50

NASA та Boeing прояснюють ситуацію із затримкою повернення астронавтів Starliner

Вікторія Рудзінська 30 червня 2024 13:11

Супутник рф розвалився прямо на орбіті

Вікторія Рудзінська 28 червня 2024 07:06