Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
10 липня 2023 5 хвилин читання

​​Замовив, сплатив, подякував через QR. СЕО Poster про сервіс автоматизації для ресторанів

Якщо ви зараз в Україні, ймовірно, ви вже замовляли вечерю й оплачували її за QR-кодом. Це можливо завдяки сервісу Poster, який автоматизує ресторанну індустрію. SPEKA відвідала виступ CEO Poster Родіона Єрошека на конференції «Модернова Гастрономія #1», організованої Choice, та поспілкувалася з ним про розвиток сервісу, Латинську Америку та плани на майбутнє. 

Як зʼявився сервіс Poster

У нас із партнерами був сервісний бізнес: ми розробляли сайти, мобільні застосунки та дизайн на замовлення. Згодом почали розробляти свої продукти. Першим більш-менш вдалим був сайт «Вихідний»: гайд містом — найкращі заклади, кіноафіша тощо. На той час поширеною практикою було, коли у кожного ресторану була власна картка лояльності й усі ходили зі стосом карток. Тому наступним продуктом булп карта лояльності, яка поєднувала 100 закладів. Потім ми зрозуміли, що заклади не вносять цю картку у свої системи автоматизації, а отже, ми не знаємо, наскільки активно ними користуються, куди ходять, що замовляють. Це був 2012 рік. Ми захотіли інтегруватись у систему автоматизації (POS-систему), пройшлися по ринку, по партнерах, подивились, чим вони користуються. 

Зрозуміли, що інтегруватись у нас нормально не вийде, тому що усі рішення серверні, у них немає хмарного API для інтеграції, до того ж усі ці продукти з 90-х і дуже складні у використанні. Тоді ми вирішили розробити власну Point-of-Sale-систему. Вона виявилася більш перспективною, ніж картка лояльності, тож ми сфокусувалися на ній. 

Продукти Poster

  • Основний продукт — це система автоматизації (POS-система). 
  • ПРРО (фіскалізація продажів).
  • Poster QR — меню, відгуки, оплата за QR тощо.
  • Три менші розробки — автоматизація кухні, автоматизація доставки курʼєрів, автоматизація мережі закладів та франшизи.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Крім цього, у Poster відкритий API, що дозволяє створювати власні застосунки на його основі чи користуватися готовими інтеграціями з Glovo, Choice тощо.

Вплив повномасштабного вторгнення

До повномасштабного вторгнення ми працювали на ринку рф, який становив 45% наших клієнтів. Нам ця історія свербіла, але ми йшли на компроміс із совістю. З початком вторгнення ми закрили цей ринок: просто заблокували усім доступ 1 березня, показали реальну інформацію про війну, а також трохи побешкетували, наприклад, надрукували «нет войне» на їхніх фіскальних чеках. 

Після ми вийшли у піке, рухаємось униз. Минулі півтора року ми дуже багато працювали, наприклад, спростили роботу бухгалтерам, майже з нуля переписали ПРРО, щоб не створювати ризики для бізнесу. Запустили продукт «Мобільний офіціант» — можливість прийняти замовлення у гостя з касою в телефоні.

За минулий рік  ми також створили ресторанний подкаст на базі власного медіа «Реве та стогне ресторатор», що зʼявилося за пандемії. 

Зараз ми вийшли на 90% довоєнних показників.

За нашими даними, середня відвідуваність у закладах України відновилася від початку повномасштабного вторгнення, а середній чек зріс на 36% і перекрив падіння курсу. Середній заклад в Україні виріс на приблизно 35%.

Як Poster вийшов на ринок Мексики

Ми почали досліджувати ринок ЄС, щоб вийти на нього. Побачили, що для нас  це «червоний океан», це складно. Але під час підготовки локалізували наш продукт, почали робити контент англійською, і до нас почали приходити клієнти з різних країн. Мексика стала для нас топовою країною: набралося 50 клієнтів, хоча навіть не було продуктів іспанською. Ми зацікавилися, побачили потенціал і вийшли на той ринок. 

Латинська Америка, зокрема Мексика, відстає від України щодо диджиталізації.

На ринку Мексики 300 тис. закладів, в Україні 30 тис., тобто ринок у 10 разів більший. Але addressable market у Мексиці  — ринок, з яким можна співпрацювати, можливо, навіть трохи менший за український, тому що 90% закладів Мексики не користуються жодною системою автоматизації, працюють на папірці або в Excel-таблиці. Вони поки що не думають про диджиталізацію. 

Але з коронавірусом почали ставати більш популярними сервіси доставки. Зараз у Латинській Америці перший диджитал-продукт, з яким починають співпрацювати ресторани, — це агрегатори доставки на кшталт Uber Eats. Це дало нам поштовх до розвитку. Зараз ми співпрацюємо з 1400 закладами у Мексиці. На ринку країни ми з 2019 року. 

Натепер Україна — це майже 60% нашого ринку. Інші великі напрямки — Мексика та пострадянські країни. У нас два офіси — у Дніпрі та Мехіко Сіті. Надалі плануємо запускатися на ринках, що розвиваються — Азія, Африка, Східна Європа. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 5 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 9 годин тому

Випивка — так: Таїланд хоче переглянути свої обмеження на алкоголь

Владислав Паливода 17 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 19 годин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25