Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Назарій Присяжнюк
Назарій Присяжнюк
22 червня 2023 4 хвилин читання

Як змінились ядерні арсенали різних країн у 2023 році

Хоча світ сподівається на поступове зменшення ядерних арсеналів та досягнення ядерного роззброєння, у реальності вони лише збільшуються. А повномасштабне вторгнення росії в Україну лише прискорює цей процес.

SPEKA розповідає, які країни збільшили свої ядерні арсенали та скільки всього розгорнутих ядерних боєголовок, готових до використання.

Які країни збільшили запаси ядерної зброї

Останні дані SIPRI свідчать про щорічне збільшення кількості накопичених ядерних боєголовок у світі. Китай перебуває на вершині — за рік він додав приблизно 60 боєголовок до своєї колекції розгорнутих або збережених ядерних боєзарядів.

Країни, що збільшили загальні запаси ядерної зброї для потенційного використання у січні 2022 -- січні 2023<br> Країни, що збільшили загальні запаси ядерної зброї для потенційного використання у січні 2022 -- січні 2023

Як зазначає SIPRI, «Китай — в процесі значної модернізації і розширення свого ядерного арсеналу. Очікується, що він продовжить зростати протягом наступного десятиліття. Прогнози припускають, що за цей період Китай розгорне щонайменше стільки ж міжконтинентальних балістичних ракет, скільки росія або США. Однак загальний запас ядерних боєголовок Китаю все одно залишиться меншим, ніж у будь-якої з цих країн.

Кількість наявних боєголовок у країн, в яких не змінилися запаси ядерної зброї з січня 2022 -- січня 2023<br> Кількість наявних боєголовок у країн, в яких не змінилися запаси ядерної зброї з січня 2022 -- січня 2023

«Загальний запас» – це боєголовки, що призначені для потенційного використання збройними силами країни.

Як SIPRI оцінює ядерні арсенали 

Усі оцінки SIPRI є приблизними. Щороку інститут переглядає свої дані про світові ядерні сили на основі нової інформації та оновлень попередніх оцінок. Дані за січень 2023 року замінюють усі раніше опубліковані дані SIPRI про світові ядерні сили. 

Цифри для росії і США не обов'язково відповідають тим, що вказані в їхніх деклараціях за Договором про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь від 2010 року через правила підрахунку, передбачені договором. 

росія і США все ще володіють найбільшою кількістю ядерних боєголовок у світі:  сукупний арсенал складає понад 8000 боєголовок. Це спадок “холодної війни”. Якщо врахувати виведені з експлуатації і призначені для демонтажу боєголовки, ця цифра зростає до понад 11 000.

Які країни мають розгорнуті ядерні боєголовки у 2023 році

США та росія разом володіють приблизно 89% від загального світового запасу ядерної зброї та 86% боєголовок, які можуть бути використані військовими. Жодна інша ядерна держава не бачить потреби в більш ніж кількох сотнях ядерних боєзарядів для забезпечення національної безпеки, хоча багато країн збільшують свої ядерні запаси.

Кількість розгорнутих боєголовок у країнах станом на січень 2023 року<br> Кількість розгорнутих боєголовок у країнах станом на січень 2023 року

Розгорнуті боєголовки — це боєголовки, розміщені на ракетах або на базах з оперативними силами. 

Коли запаси ядерної зброї у світі почали зростати

Хоча вважається, що такі ядерні держави, як США, Франція, Велика Британія та Ізраїль не збільшили свій арсенал з січня 2022 по січень 2023 року, в цей період у світі збільшилась загальна кількість накопичених ядерних боєголовок.

Це продовжує тенденцію, яка розпочалась у 2018 році. Вона поклала край тривалому періоду затишшя, що розпочався наприкінці 80-х років, коли в усьому світі налічувалось понад 70,3 тис. одиниць озброєнь.

Як змінилися запаси ядерних боєголовок у світі з 2013 року<br> Як змінилися запаси ядерних боєголовок у світі з 2013 року

Як підсумовує SIPRI, «глобальне скорочення оперативних боєголовок зупинилося, і їхня кількість знову зростає. І США, і росія здійснюють масштабні дорогі програми із заміни та модернізації своїх ядерних боєголовок, систем доставки ракет, літаків і підводних човнів, а також виробничих потужностей з виробництва ядерної зброї».

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Північна Корея почала телевізійне мовлення через російські супутники

Владислав Паливода 18 годин тому

Акцент США на ШІ не допоможе здоровому розвитку, впевнені у Китаї

Владислав Паливода 19 годин тому

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Курорти Північної Кореї та Афганістану очікують на росіян

Вікторія Рудзінська 1 липня 2024 13:09

Противники будівництва космічного радара кинули виклик політикам

Дмитро Мухін 30 червня 2024 19:45