Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ядерна угода між США та Південною Кореєю: що треба знати

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка
27 квітня 2023 5 хвилин читання

26 квітня президент Південної Кореї Юн Сук Йоль відвідав Сполучені Штати. Під час зустрічі США та Корея оголосили про угоду, яка отримала назву Вашингтонська декларація. 

Її мета — надати керівництву Сеулу більш суттєву роль у плануванні відповіді на можливу ядерну агресію з боку Північної Кореї. 

У межах цієї декларації США зобовʼязалися розмістити свої «стратегічні активи» навколо Корейського півострова, а також пообіцяли перший з 1991 року візит свого атомного підводного човна

Ядерна угода між США та Південною Кореєю: що треба знати зображення 1 Що зміниться після підписання Вашингтонської декларації

SPEKA публікує розбір декларації від експерта з американсько-корейських відносин Університету Тафтса Сон Юн Лі з відповідями на ключові питання: 

  • Що саме пообіцяли США Сеулу у Вашингтонській декларації? 
  • Що з цього вони реально виконають? 
  • Чому її ухвалили саме зараз? 
  • Як ця декларація вплине на ситуацію в регіоні? 

Вашингтонська декларація: що США пообіцяли Південній Кореї 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Вашингтонська декларація містить більш чіткі формулювання, ніж попередні угоди, у яких США обіцяли Сеулу захист від агресії північного сусіда. США підписалися під тим, що стримуватимуть Північну Корею усіма доступними засобами — не лише ППО, але й ядерною зброєю. 

Експерт зазначає, що формулювання, хоч і дипломатичні, в угоді прописані найжорсткіші. 

Які з обіцянок США реально готові виконати 

  • США «зобов’язуються докласти всіх зусиль для консультацій з (Республікою Корея) щодо будь-якого застосування ядерної зброї на Корейському півострові».
  • Обидві сторони зобов’язуються «брати участь у глибшому, спільному ухваленні рішень щодо ядерного стримування», зокрема шляхом «розширення діалогу та обміну інформацією щодо зростаючих ядерних загроз» у Південній Кореї.
  • Союзники створять нову ядерну консультативну групу для «зміцнення розширеного стримування, обговорення ядерного та стратегічного планування та управління» щодо загрози з боку Пхеньяна. 

Що все це означає: тепер Сеул матиме набагато більше право голосу щодо ухвалення будь-яких рішень, що стосуються ядерної загрози з боку Північної Кореї і відповіді на дії Пхеньяна. 

Чому Вашингтонську декларацію ухвалили саме зараз 

З 1 січня 2022 року Північна Корея випустила понад 100 ракет. Вторгнення росії в Україну також посилили напруження на глобальній арені. Китай провів військові навчання біля Тайваню в серпні минулого року та в квітні 2023-го. 

Вашингтонську декларацію ухвалили у 70-ту річницю альянсу між Вашингтоном і Сеулом. Причина її ухвалення — вірогідно, реакція на все більш агресивні дії росії, Китаю та Північної Кореї. 

Як змінювалася Південної Кореї щодо ядерної зброї з роками

1953 рік
Перемирʼя і закінчення бойових дій у межах Корейської війни

1970-ті
Перший етап денуклеаризації

США дізналися про секретну ядерну програму РК. Через погрози Вашингтону вивести американські війська Сеул зупинив ядерну програму.

1991 рік
США та Південна Корея погодилися вивести всю тактичну ядерну зброю США з півдня.

Проте в останні роки у Південній Кореї як громадська думка, так і власне сам президент Юн стали якомога більше схилятися до самонуклеаризації. Хоча вже після ухвалення декларації президент «підтвердив давню прихильність (Республіки Корея)» Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, який не дозволить країні створювати власний арсенал ядерної зброї.

Що зміниться у регіоні з підписанням Вашингтонської декларації

Експерт припускає, що у найближчі дні варто очікувати агресивних демонстрацій від Пхеньяна. 

Таким чином, розумно припустити, що Пхеньян відповість одним-двома загрозливими актами найближчими днями. Використовуючи Вашингтонську. У грудні минулого року Кім Йо Чен, сестра і заступниця лідера Північної Кореї, погрожувала випробуванням міжконтинентальної балістичної ракети на звичайній траєкторії, а не на запуски під крутим кутом, які дозволяють уникнути загрози сусіднім країнам. А в 2017 році колишній міністр закордонних справ Північної Кореї Рі Йон Хо припустив, що Кім Чен Ин розглядає можливість випробування водневої бомби над Тихим океаном.

Китай, вірогідно, обмежиться своїми звичними заявами про «вирішення усіх проблем шляхом діалогу». 

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Стратегії утримання клієнтів: від одноразової покупки до лояльності

Олександр Христич 21 квітня 2025 20:06

Формула успіху: як криптобіржі виводять торгові турніри на професійний рівень

Владислав Гринів 13 годин тому

Favbet Tech на 2U Tech Forum: Головні інсайти з конференції про АІ та інновації

Спекотне промо 22 квітня 2025 18:35

10 тенденцій Power BI, на які варто звернути увагу 2025 року

Bohdan Duda 11 годин тому

«Uber — це психологічний прорив» — Уривок із книжки «Щоденник СЕО»

Видавництво «Лабораторія» 22 квітня 2025 13:17