Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
20 червня 2023 6 хвилин читання

Як війна порушує екосистему Чорного моря і чи можна її відновити: розповідає мікробіологиня

Морська мікробіологиня Марія Павловська розповіла на конференції, як повномасштабне вторгнення впливає на Чорне море і як доведеться відновляти його екосистему. SPEKA публікує конспект виступу Павловської.

У чому унікальність Чорного моря

Чорне море має унікальну екосистему з найбільшим безкисневим басейном. Воно є моделлю того, як виглядали води світового океану до появи кисню на Землі. Тому до Чорного моря з’їжджаються дослідники зі Штатів, Німеччині та інших країн, щоб дослідити цю частину акваторії, де відсутній кисень. 

Згідно з даними 2018 року, прибуток, що принесло нам Чорне море завдяки туризму, аквакультурі, транспорту, енергетиці тощо становив приблизно $2 млрд. До повномасштабного вторгнення у цьому секторі працювали 160 тис. людей.

До повномасштабної війни найбільшим чинником забруднення Чорного моря були продукти фармацевтики. Також значно впливали на екосистему моря промислова хімія та пестициди із сільськогосподарських угідь.

Станом на 2021 рік внаслідок забруднення Чорного та Азовського морів Україна щороку втрачала приблизно 2 млрд грн прибутку.

Який вплив війни на Чорне море

Як не дивно, є й позитивний вплив повномасштабного вторгнення на біорізноманіття Чорного моря.

Що може бути позитивом 

Затонулі кораблі, боєприпаси, елементи техніки та літаків створюють для морських тварин нове середовище для існування, якщо не виділяються токсичні речовини. З часом вони перетворюються на штучні рифи, які стають домівкою для деяких тварин.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Крім того, знизилась інтенсивність судноплавства, рибальства та рекреаційної діяльності, що також позитивно впливає на морських жителів.

Негативні наслідки для Чорного моря

  • Вплив від пересування техніки.
  • Будівництво фортифікаційних споруд.
  • Ракетні обстріли.
  • Потрапляння нафти з техніки у воду.
  • Хімічне та радіаційне забруднення.

І це не повний список шкоди для моря, якої завдає війна. Наприклад, пошкоджено приблизно 90% очисної інфраструктури річок. Через це у море впадає вода з різними домішками та сміттям.

Також значний вплив на Чорне море має підрив Каховської ГЕС. Він спричинив масштабний мор риби, опріснення води та потрапляння сільськогосподарської хімії й стічних вод у море. 

Загроза біорізноманіттю Чорного моря внаслідок війни

За попередніми даними, затоплені боєприпаси та інше забруднення вод спричиняють найбільшу кумулятивну шкоду саме Чорноморському біорізноманіттю. 

Серед тварин у зоні ризику через бойові дії — морські ссавці та популяція осетрових. 

Ми спостерігаємо аномальну кількість викидів дельфінів на Чорноморське узбережжя.  Експерти планують подати позов до міжнародних організацій для отримання компенсації екологічної шкоди. Тому науковці намагаються зʼясувати причину такої поведінки дельфінів. Вони досліджують померлих тварин, щоб з’ясувати, чи пов’язана їхня загибель з воєнними діями. Адже дельфіни можуть хворіти на інфекційні недуги, у них також бувають пандемії.

Морська мікробіологиня Марія Павловська на Inscience Conference 17 червня 2023 року
Морська мікробіологиня Марія Павловська на Inscience Conference 17 червня 2023 року
Морська мікробіологиня Марія Павловська на Inscience Conference 17 червня 2023 року
Морська мікробіологиня Марія Павловська на Inscience Conference 17 червня 2023 року

Як боролися з наслідками війни у Персидській затоці

Наша ситуація є унікальною. Але ми можемо звернутися до кейса відновлення Персидської затоки після війни 1991 року. 

Під час військових дій воді завдали колосальної шкоди. У воду потрапило 11 барелів нафти під час теракту, що вчинив Ірак. Понад 700 км берегової смуги Персидської затоки забруднили нафтопродукти. Майже 90% донного різномаїття (зокрема, краби й молюски) було втрачено. 50% птахів, що гніздували на цих територіях, зникли.  

Вчені запропонували механізм відшкодування шкоди, завданої довкіллю внаслідок бойових дій. Є відповідна Комісія при ООН (але цей механізм у них справді дієвий), а також спеціальні позови категорії F4. Вони спрямовані на відшкодування шкоди внаслідок бойових дій. 

На проєкт, спрямований на відродження довкілля й створення заповідних зон, отримують гроші. Їх залучають з відсотка, який Ірак отримує з продажу нафти. 

Ці позови категорії F4 можуть стосуватися:

  • очищення акваторії від нафтопродуктів;
  • моніторингу шкоди довкіллю;
  • досліджень, як ця ситуація вплинула на здоровʼя людей в регіоні.

Вдалося залучити великі суми для відновлення довкілля Персидської затоки. Кувейт отримав $33 млн на очищення акваторії від нафти. $460 млн використали для того, щоб засадити території, що були спустошені внаслідок розливу нафти. Таких проєктів багато. 

Також у Персидській затоці створили заповідну зону. Тепер там живуть фламінго, туди приїжджають відвідувачі.

Як усуватимуть наслідки війни у Чорному морі

Українські та міжнародні експерти оцінять, що відбулося з Чорним морем за час війни. Вони збиратимуть докази, що забруднення сталося саме внаслідок військової агресії. Також буде залучена спеціальна комісія, яка визначить збитки від військових дій, до якої Україна має подати позов про відшкодування негативного впливу на довкілля.

А до того потрібно розмінувати Чорне море, застосовуючи найбезпечніші методи, наприклад, розмінувальні морські дрони.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 10 годин тому

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

В Києві побудують дві ТЕЦ, які працюватимуть на спаленні сміття

Олеся Дерзська 25 червня 2024 20:49

Електронний військово-обліковий документ тепер можна отримати в ЦНАПах

Олеся Дерзська 25 червня 2024 16:42

Морські дрони СБУ Sea Baby дистанційно заклали понад 15 мін

Олеся Дерзська 24 червня 2024 15:09