Як творцям захиститись від крадіжок інтелектуальної власності з боку рф — поради від ІР офісу
Фахівці Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс) розробили практичні рекомендації щодо захисту авторських прав від посягань росії.
За даними експертів, країна-агресорка часто зазіхає на інтелектуальну власність наших творців. Останній гучний приклад — порушення прав співачки Христини Соловій на музичний твір.
Експерти ІР офіс описали чотири основні способи захисту авторського права.
Захист авторських прав у суді
Українські автори мають право захистити своє авторство на твір за межами України. Для цього необхідно звернутися до юриста в країні, де порушено право, та подати судовий позов. При розгляді справи в іноземній країні діятимуть норми національного законодавства.
У випадку з росією успіх судового захисту не гарантований. Після повномасштабного вторгнення в Україну рф формує так звані «списки недружніх країн», що дозволяє агресорці нехтувати авторськими правами громадян цих країн.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Блокування плагіату в інтернеті
Більшість онлайн-платформ мають власні механізми захисту інтелектуальної власності. Зазвичай вони ефективно реагують на запити користувачів про порушення їхніх прав.
Зокрема можна поскаржитися на наступних платформах (посилання ведуть на зовнішні джерела):
YouTube має й інші інструменти керування авторськими правами, зокрема Copyright Match Tool, Програма перевірки контенту, Content ID. Детальніше про них можна дізнатися за посиланням.
Додатково експерти рекомендують при створенні запиту акцентувати на тому, що це саме українські твори, адже такі звернення — можливість донести західній аудиторії інформацію про російську агресію.
Також може допомогти у вирішенні конфліктних ситуацій наявність Свідоцтва про реєстрацію авторського. Його видає IP офіс.
Лист-повідомлення про порушення авторського права
За даними IP офісу, важливо відслідкувати, в якій країні та хто саме може незаконно використати витвір. Як приклад вони навели елемент шоу, як у випадку з піснею Христини Соловій.
В країнах, де дотримуються прав інтелектуальної власності, можна звертатися до організаторів таких шоу з листом-повідомленням про порушення. У ньому можна вказати таку інформацію:
- назву твору та його автора;
- зміст незаконного використання;
- відсутність надання дозволу на використання;
- правові норми, що були порушені.
Оприлюднення в ЗМІ та соцмережах
Розголос в медіа щодо порушення авторського права збільшує ймовірність бути почутими. Це сприятиме широкому висвітленню незаконного використання українських творів росією.
За наявності прикладів крадіжки витворів експерти рекомендують обов’язково повідомляти про це у своїх соцмережах.