Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як українським бізнесам впровадити ERP без марних втрат грошей та часу

Віталій Курдюмов
Віталій Курдюмов СBDO Clarity Ukraine
27 листопада 2023 9 хвилин читання

Дедалі більше компаній, плануючи наступний фінансовий рік, закладають бюджет на впровадження ERP-системи, на цифрову трансформацію даних та автоматизацію бізнес-процесів у компанії. Проте, багато хто навіть не усвідомлює багатофакторність такого проєкту у плануванні вартості та строків. 

Насправді все залежить від поточного стану справ і готовності оптимізувати власні процеси, тоді міжнародна ERP-система дасть відчутний результат від впровадження вже у перші місяці активного користування.   

Привіт! Я – Віталій Курдюмов, СBDO Clarity Ukraine. У цій колонці я збиратиму ключові поради для тих власників бізнесу, які відчувають потребу у масштабуванні, у переході на міжнародні стандарти обліку, та, взагалі, беруть тенденцію на data-driven підхід у прийнятті управлінських рішень.

З якими помилками у підходах до проєктів стикаються компанії

Однією з поширених помилок компаній, які хочуть впровадити ERP-систему, є недооцінка складності проєкту. Це може звучати дивно, тому що ERP-проєкти давно не являються чимось екзотичним на ринку України. Люди у вищому менеджменті часто мають за плечима якийсь особистий досвід участі в подібних проєктах, або точно чули, що ERP – це непросто. Проте, в переговорах нерідко звучить твердження: «у нас майже стандартні процеси» або «навіщо стільки часу і грошей на той чи інший етап проєкту?».  

Тобто замовнику майже завжди здається, що у нього все ок і всі співробітники добре розуміють процеси, та все оптимізовано просто чудово, не вистачає тільки сучасної ERP для консолідації даних та звітності. Насправді, на практиці ситуація виглядає дещо інакше. Починаючи з того, що немає такого поняття, як стандартний процес. Ось, наприклад, візьмемо, на перший погляд, простий блок управління закупівлями. Якщо трохи зануритися у цей процес, то з’ясується, що одна компанія хоче мати всі ціни та умови знижок від постачальників в системі, а інша – ні; при недопостачанні товару від постачальника одна компанія виставляє кредит-ноту, щоб повернути кошти, а інша має процедуру отримання додаткового надходження в новій поставці. Таких маленьких і великих відмінностей в усіх процесах багато.  

Пастка міркувань «в нас все просто і стандартно» полягає в тому, що компанія налаштовує себе і потенційних виконавців впровадження ERP-системи на неаргументовано оптимістичний підхід. В перспективі це зіграє злий жарт – очікування зіткнуться з реальністю: насправді проєкт потребує більше зусиль та інвестицій

Найкраща передумова успішного проєкту – це декларація вищим менеджментом компанії загального дороговказу для своїх співробітників, адже всі мають розуміти куди прямує компанія, навіщо відбуваються зміни.

Ми, у Clarity Ukraine, завжди наголошуємо, що рівень компетенцій та знань ERP-консультантів не обмежується досконалим знанням системи Business Central, яку ми впроваджуємо. Важливе глибоке знання фахової частини відносно бізнес-процесів, буквально, знання законодавчих норм податкового обліку, знання міжнародних стандартів фінансової звітності, як відбуваються в реальності процеси контролінгу і казначейства, як будується консолідований облік в холдингу і відокремлюються внутрішньогрупові обороти, які на практиці існують підходи до розподілу витрат на собівартість, і багато іншого. Це те, що дозволяє тримати діалог з замовником на певній глибині розуміння їхніх вимог і надавати релевантний зворотний зв'язок щодо поточного стану процесів, які потрібно буде налаштувати в майбутній ERP-системі.  

Одна із зустрічей з командою замовника. Джерело: Clarity Ukraine Одна із зустрічей з командою замовника. Джерело: Clarity Ukraine

Що робити, якщо працівники не задоволені змінами, що впроваджуються

Найкраща передумова успішного проєкту – це декларація вищим менеджментом компанії загального дороговказу для своїх співробітників. Адже всі мають розуміти куди прямує компанія, навіщо відбуваються зміни, що це, як мінімум, здорожчує їх, як спеціалістів, на ринку праці, бо вони вже будуть обізнані з міжнародними обліковими системами та сучасними методами управління даними тощо. 

Буває й так, що представники компанії, делеговані на вибір системи та підрядника, є заручниками обмежень у бюджеті або, наприклад, жертвами конкурентних війн, коли хтось із потенційних підрядників обіцяє впровадити швидко і недорого. І на цій, часто порожній обіцянці, отримує замовлення.  

І далі починається найцікавіше: первісний бюджет вичерпується, проєкт не рухається, починаються болючі переговори з впроваджувачем ERP-системи про те, як бути далі: йти до суду, шукати додатковий бюджет або міняти підрядника на іншого.  

Парадоксально, але як не відразливо ошуканому клієнту може бути в такій ситуації, часто виходом є пошук додаткового фінансування і спроба довести проєкт до кінця з поточним виконавцем. На це і розраховують ті, хто обіцяє швидко і недорого. Бо зміна підходу до впровадження, виправлення помилок, актуалізація бізнес-процесів та технічної документації може бути більш затратною в часі та фінансах з новим виконавцем послуг.  

Звісно, це не надає комфорту та ефективності у виконанні проєкту. Тому, щоб не потрапляти в таку ситуацію, краще зробити все правильно до початку проєкту.  

Отримати тверезу оцінку і реалістичний бюджет допоможе ретельне опрацювання обсягу проєкту, а також детальне планування робіт. Ми, в компанії, приділяємо велику увагу розумінню обсягу проєкту – які процеси мають бути підтримані системою після впровадження,  які потенційні складнощі в цих процесах, які є ризики, в тому числі, організаційні. Якщо потрібно, пропонуємо провести мініпроєкт Discovery, щоб ще більш реалістично оцінити обсяг робіт. І, коли створюємо майбутній план проєкту, то декомпозуємо задачі настільки детально, наскільки це дозволяє попереднє бачення обсягу.  

Також, в якості вирішального кроку у прийнятті рішення щодо ERP-проєкту, я особисто раджу не нехтувати можливістю поспілкуватися з замовниками, які вже мають досвід впровадження і можуть дати об’єктивні відгуки про систему і команду, та навіть певні поради щодо перебігу проєкту. 

Представник Kernel ділиться досвідом з Euroizol. Джерело: Сlarity Ukraine Представник Kernel ділиться досвідом з Euroizol. Джерело: Сlarity Ukraine

Як захиститися замовнику від ситуацій із незавершеними проєктами та вичерпаним бюджетом? 

Уявна простота завжди розбивається об залізобетонну реальність жорсткого набору завдань за проєктом, які можуть бути неочевидними, якщо планувати поверхнево, не декомпозуючи етапи та підетапи проєктів. 

І коли реальна картина стає очевидною, моя вам порада:  якщо Ви розумієте, що не маєте ресурсів (людських і фінансових) для проєкту, краще не починайте його. Найліпшим рішенням в такому випадку буде взяти час на підготовку, навіть якщо знадобиться ще рік чи два. 

З іншого боку, ресурси завжди матимуть обмеження, але їх точно можна віднайти, якщо проєкт має високий пріоритет, в першу чергу, у власників чи вищого керівництва. Управляти бюджетом проєкту можна за допомогою обсягу проєкту – у випадку з ERP-системою мова йтиме про перелік процесів і рівень їх реалізації в ERP-системі. Завжди можна скоротити свої бажання автоматизувати все, і для першого етапу зосередитися на окремих процесах. Тож, усе зводиться, в підсумку, до пріоритетів та обсягу проєкту.  

У нас доволі специфічні процеси, які складно накласти на типовий функціонал будь-якої ERPсистеми. Тому на початку проєкту дуже допомогли професійні рекомендації  команди Clarity з проектування рішення, вибору аналітик та необхідних кастомізаціях функціоналу. Окремо хочемо відмітити відповідальне дотримання дедлайнів кожним членом команди та гнучкість при зміні наших вимог.
Валентина Берко, Skelar

Якою ERP скористатися? 

Існує таке поняття – «золота середина», коли певні показники балансують та створюють ідеальну пропорцію. А ще є такий показник, як «вартість володіння», який дає розуміння скільки коштів витрачається на впровадження і підтримку ERP-системи. 

За 20+ років на ринку ERP, я спостерігаю неймовірну історію Microsoft Dynamics 365 Business Central (до 2018 відомого як Dynamics NAV), яка стала однією з найпопулярніших ERP-систем у світі за кількістю впроваджених ліцензій саме через те, що має «золоту середину» — найкращу вартість доступної функціональності з урахуванням можливостей масштабування. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як блокчейн змінює майбутнє ШІ: огляд від Coinbase

Владислав Гринів 18 годин тому

Як запобігти вигоранню на роботі: поради для підтримки внутрішнього балансу та ментального здоров’я

Віталій Курдюмов 21 годину тому

Офіційний іспит Meta Blueprint: що це таке, навіщо і як скласти

Maksym Senchenko 16 квітня 2024 17:00

Львівський IT Кластер запрошує на профорієнтаційну конференцію IT Future Conf 2024

Ольга Топольська 16 квітня 2024 15:50

Найважливіші криптоподії місяця: на що варто звернути увагу в квітні

Павло Осадчук 16 квітня 2024 15:45