Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Всесвітні космічні хакатони в Україні: для чого та для кого їх проводять

Сергій Веретюк
Сергій Веретюк Керівник Інжинірингової школи Noosphere
6 жовтня 2023 6 хвилин читання

Хакатони проводять по всьому світу і в різних сферах — від класичних з програмування (CODE100, NERSC Open Hackathon) до вузькоспеціалізованих (як-от Climate Hackathon на тему екології чи Ethical Fashion Hackathon в індустрії моди). У цій статті хочу зосередитися на космічних хакатонах.

Найпопулярніші хакатони на космічну тематику 

У світі дослідження космосу найвідомішим і наймасштабнішим є хакатон NASA Space Apps Challenge. Це дводенний інженерний марафон, на якому учасники з усього світу вирішують завдання за допомогою відкритих даних NASA. Завдання на хакатон готують експерти Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору уряду США. NASA Space Apps Challenge щороку проводять з 2012-го.

До пандемії хакатон проводили офлайн, а з 2020 року з’явилася можливість взяти участь у заході онлайн. Загалом з 2012-го до події долучилися понад 220 тис. учасників зі 185 країн. Таким чином NASA сприяє розвитку інтересу до науки, технологій і досліджень Землі.

Україна неодноразово входила у перелік країн-учасниць NASA Space Apps Challenge. Умовами хакатону передбачено два етапи: локальний, тобто хакатони «на місцях», і глобальний, на якому змагаються переможці локальних етапів.

Організатори локального етапу в Україні запрошують ентузіастів космічних технологій до участі з 2016 року. Студенти, розробники, дизайнери, науковці, інженери з Дніпра, Києва, Львова, Одеси, Харкова та інших міст стали частиною цієї глобальної події під егідою NASA і мають певні досягнення. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Саме на NASA Space Apps Challenge у Дніпрі, локальним організатором якого є ГО «Асоціація Ноосфера», розробила свій проєкт команда-переможець глобального етапу. Йдеться про команду FireWay, яка у 2020 році підкорила суддів проєктом космічного конектора — пристрою, який дозволяє космічним апаратам стикуватись у космосі й забезпечує передання енергії та елементів палива між ними.

У 2017 команда Spacer з Дніпра увійшла до топ-10 у номінації глядацьких симпатій People’s Choice. В основі їхнього проєкту Diversity лежить концепція створення глобальної мережі наземних хабів — прототипів суборбітальних станцій, які імітуватимуть реальні космічні умови та слугуватимуть інтерактивним майданчиком для вивчення космосу для дітей і підлітків. 

Торік команда NEXT SPACE LAB увійшла до списку Global Finalists Honorable Mentions (47 найкращих з 5300+ команд зі всього світу, які долучилися до челенджу 2022 року. — Ред.). Вони запропонували систему накопичення енергії для марсохода чи посадкового модуля, яка буде утримувати енергію понад 60 днів. За основу цієї системи команда взяла технологію натрій-сірчаних батарей, які чудово працюють в умовах Венери. 

Ще один міжнародний конкурс космічних інновацій, в якому брали участь українські команди, це ActInSpace, що також проводять у форматі хакатону. Він проходить за ініціативи Французького національного центру космічних досліджень (CNES) та за підтримки Європейської космічної агенції (ESA) й мережі бізнес-інкубаторів ESA.

Вперше в Україні ActInSpace відбувся у 2020 році у Дніпрі. Протягом 24 годин понад 100 учасників з Дніпра, Одеси, Харкова, Черкас та Києва вирішували одне з 51 завдання хакатону. Врешті вони представили 12 проєктів, серед яких навчальна AR-платформа для школярів та студентів, цифрова радіомережа для забезпечення інтернет-зв’язком будь-якої точки світу за допомогою супутників. 

Торік Україна брала участь в ActInSpace разом зі Словаччиною. У спільному словацько-українському хакатоні взяли участь понад 70 інженерів-ентузіастів. Вони сформували 12 команд і працювали над завданнями, що були повʼязані з проблемами космічного сміття, оптимізацією морської логістики, захистом і відстежуванням тварин, прогнозуванням руху алергенів тощо.

Я мав можливість долучитися до ActInSpace 2022 як член журі та вважаю досвід словаків надзвичайно корисним для українських ентузіастів космічних технологій. Йдеться про інтеграцію до головної європейської космічної спільноти — Європейська космічна агенція (ESA). Приєднання до цієї міжнародної організації надасть Україні доступ до європейського космічного ринку, сприятиме підготовці фахівців і розширенню співпраці з космічними агенціями інших країн. Також ця співпраця сприяє низці практичних досліджень, як-от успішний досвід розроблення й запуску супутника skCube. Це супутник типу CubeSat, запущений у 2017 році для тестування нових технологій та дослідження іоносфери Землі. 

Навіщо проводять космічні хакатони

Навіщо студентам, розробникам, молодим інженерам і просто любителям космосу долучатися до космічних хакатонів? Такі події надають учасникам низку можливостей:

  • Попрацювати з даними таких глобальних космічних компаній, як NASA чи ESA. Завдання, створені їхніми фахівцями, допоможуть простежити глобальні тренди у сферах вивчення космосу і дослідження Землі.
  • Навчитися працювати в команді, розподіляти обов’язки й грамотно налагоджувати усі процеси роботи над проєктом. 
  • Перевірити себе, свої знання і навички на практиці. За моїми спостереженнями, формат обмеженого часу особливо позитивно впливає на ефективність команд. За 48 годин хакатону вони можуть розвинути ідею настільки, наскільки навряд чи змогли б зробити це за декілька місяців без підтримки менторів і чинника конкуренції з іншими командами. Це своєрідна стимуляція мозку для кожного, хто долучився до хакатону. 
  • Заявити про себе. Навіть якщо ви не стали переможцем локального чи глобального етапу, ваші ідеї можуть помітити космічні компанії, які надалі можуть запропонувати вам роботу. 

Наразі триває реєстрація на NASA Space Apps Challenge, який відбудеться 7-8 жовтня. На учасників вже чекають завдання від експертів космічної агенції на найрізноманітніші теми: від програмного забезпечення до космічних радарів, від творчості до клімату. Реєстрація відкрита на сайті. Участь у хакатонах — це завжди хороший досвід, тож бажаю кожному його здобути. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

NASA запустить гамма-телескоп COSI на ракеті SpaceX Falcon 9 у 2027 році

Вікторія Рудзінська 12 годин тому

Два EdTech стартапи перемогли у хакатоні Future Simple Hack

Олеся Дерзська 14 годин тому

SpaceX планує робити до 120 запусків на рік з космодрому у Флориді

Владислав Паливода 3 липня 2024 07:50

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 1 липня 2024 13:26