Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Усе про прослуховування телефону: як виявити, запобігти та захиститися

SPEKA Media
24 квітня 2023 10 хвилин читання

Експерти кажуть, що якщо ви не хочете бути прослуханим, позбудьтесь смартфону. Чи справді так легко прослухати телефон іншої людини, чи можна про це дізнатись самостійно та як захистити себе. Розбираємо у нашій статті. 

Як захистити ваш телефон від прослуховування та шахраїв Як захистити ваш телефон від прослуховування та шахраїв

Причини і способи прослуховування телефону

Загалом можна виділити три основні способи прослуховування телефону залежно від використовуваних інструментів:

 • 1
  Перенаправлення дзвінків. Усі виклики потай від користувача переадресовують на сторонній номер особи з недобрими намірами.
 • 2
  Контроль над мікрофонами та камерами. Це зазвичай досягається через поширення шкідливих застосунків, які непомітно отримують доступ до мікрофонів смартфону.
 • 3
  Використання професійного обладнання для прослуховування. Метод потребує специфічних знань і суттєвих коштів, тому такий спосіб використовують здебільшого правоохоронці.

Хоча ці способи прослуховування мають технічні відмінності, що стосуються запису та сортування перехоплених розмов, результат завжди однаковий — порушення приватності.

Захист приватності розмов гарантується Конституцією України кожному. Втім, є законні винятки — задля запобігання або розслідування злочину. У такому разі правоохоронці за рішенням суду можуть отримати доступ до будь-якого способу зв'язку — як звичайного телефону, так і смартфону.

Для цього правоохоронці використовують спеціальні технічні установки, що вміють налаштовувати лише професійні зв'язківці, та співпрацюють із мобільними операторами. Силовики можуть прослуховувати телефон у реальному часі. 

Друга когорта, зокрема хакери-скамери та інші зловмисники, намагаються вкрасти особисту інформацію та використати її із злочинною метою, як-от шахрайство, крадіжка особистого або шантаж. Вони отримують доступ до вашого смартфону через шкідливе програмне забезпечення і можуть не лише записувати ваші розмови, а й отримати доступ до місцеперебування, соціальних мереж та інших програм. 

Як визначити, що ваш телефон прослуховують

Виявлення прослуховування телефону може бути складним завданням, оскільки сучасні методи прослуховування стали складними і їх важче помітити. 

Код для перевірки прослуховування телефону 

Цей спосіб підійде, якщо на ваш номер телефону було встановлене перенаправлення дзвінків та повідомлень. Вам треба ввести одну із USSD-команд (підходить як для iPhone, так і для Android):

 • Код *#21# та клавіша виклику дозволяє перевірити, чи не відбувається перенаправлення даних з вашого телефону. Відповідь "не перенаправляється" або "вимкнено" свідчить про відсутність прослуховування.
 • Код *#62# та клавіша виклику дозволяє з'ясувати, на який номер встановлено перенаправлення дзвінків та SMS-повідомлень за відсутності зв'язку.
 • Код ##002# та клавіша виклику дозволяє відключити перенаправлення всіх даних на вашому телефоні.
 • Код *#33# та клавіша виклику дозволяє активувати або деактивувати функцію блокування SMS та MMS, а також показує дані про всі контакти у чорному списку.
 • Для iPhone код *#67# та клавіша виклику покаже, на який саме номер телефону відбувається перенаправлення.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Приклад відповіді на USSD-код для перевірки прослуховування телефону: перенаправлення дзвінків чи інших даних не відбувається

Некоректна робота телефону при прослуховуванні

Варто наголосити, що це непрямі способи перевірити, чи прослуховується телефон і не обов'язково свідчать саме про це. Іноді причиною тих же ознак може бути неправильне встановлення чи налаштування програм або старість самого пристрою. Втім, якщо перераховане вашому смартфону не притаманно, варто звернути на це увагу:  

 • Незвичайна розрядка акумулятора: якщо час роботи акумулятора вашого телефону раптово скоротився без будь-яких змін у використанні, це може означати, що програма для прослуховування телефонних розмов працює у фоновому режимі.
 • Дивні звуки під час дзвінків: якщо під час телефонних дзвінків ви чуєте статичні звуки, клацання або відлуння, це також може бути ознакою прослуховування.
 • Незрозумілі текстові повідомлення. Отримання дивних текстових повідомлень, які містять символи, цифри чи символи, може означати, що вашим телефоном дистанційно керує третя сторона.

Зверніть увагу, що ці способи не допоможуть перевірити телефон на прослуховування поліцією чи спецслужбами. Щоб дізнатись це, варто готувати офіційний запит до правоохоронних органів від адвоката. 

Як заблокувати прослуховування телефону

Тепер, коли ми розібрались як відбувається прослуховування телефону, логічним є питання, чи можна від цього захиститись. 

Органи правопорядку мають здібність перехоплювати телефонні розмови, підключаючись до мережі через мобільного оператора, тож здатні слухати дзвінки з будь-якого апарату.

Проте власникам смартфонів варто знати кілька порад, які сприятимуть захисту їхніх пристроїв від атак хакерів та зловмисників:

 • 1
  Встановлюйте програмне забезпечення тільки з офіційних джерел або вебсайтів розробників.
 • 2
  Ніколи не переходьте за посиланнями у незрозумілих СМС-повідомленнях, підозрілих листах на пошті, коментарях та особистих повідомленнях у соціальних мережах.
 • 3
  Уникайте підключення до вайфая в публічних місцях або щонайменше використовуйте захищене підключення. 
 • 4
  Не давайте зайвих дозволів застосункам, навіть якщо встановили його в офіційному сторі смартфону. Існує чимало випадків, коли застосунки, що миттєво набрали популярність, виявлялися фішинговим програмним забезпеченням і передавали дані користувачів зловмисникам.
 • 5
  Виймайте СІМ-карту, коли мобільний телефон не використовуєте.
 • 6
  Застосовуйте програми для криптування даних та інші застосунки, які забезпечують анонімність під час користування інтернетом. 

Також перегляньте налаштування конфіденційності на власному смартфоні. Вимкніть служби визначення місцерозташування, адже це може перешкодити потенційним перехоплювачам відстежувати ваше місцерозташування. Обмежте дозволи застосунків: перегляньте усі дозволи, надані встановленим програмам, і скасуйте усі непотрібні доступи до мікрофона, камери чи контактів. Обов’язково стежте за актуальністю ПЗ, регулярне оновлення операційної системи та програм вашого телефону може допомогти захистити вас від вразливостей системи безпеки, якими можуть скористатися зловмисники.

Щодо спеціального ПЗ, то є кілька типів програм, які можуть допомогти вам виявити та захистись від прослуховування:

 • Програми для захисту від вірусів і зловмисного ПЗ: ці програми можуть сканувати ваш телефон на наявність зловмисного ПЗ, зокрема програм для прослуховування телефонних розмов, і видаляти їх.
 • Програми для блокування дзвінків. Деякі програми можуть блокувати невідомі або підозрілі номери, зменшуючи ймовірність бути опрацьованим шахраєм чи отримати повідомлення зі шкідливим вмістом.
 • Зашифровані комунікаційні програми (месенджери). Такі програми, як Signal і WhatsApp, використовують наскрізне шифрування, щоб захистити ваші дзвінки та повідомлення від перехоплення третіми сторонами.
 • Застосунки, що відстежують роботу камери та мікрофона. Вони працюють у фоновому режимі і надсилають сповіщення на екран смартфону, коли вмикається щось із перерахованого.
 • Програми для перевірки встановлених застосунків мобільних станцій. Таке ПЗ може зрозуміти, що на вашому смартфоні встановлений шпигунський застосунок або що під час дзвінка телефон підключається до пристрою, що видає себе за станцію мобільного оператора, але насправді таким не є. 

Як перевірити, чи прослуховується телефон: найкращі застосунки

Paranoia Access

(доступний для Android)

Застосунок із багатозначною назвою стежить та повідомляє користувачеві, коли активується камера, мікрофон або GPS. Він контролює користувачів у мережі WiFi, активує режим «невидимка» для Bluetooth та за заданою періодичністю видаляє з буфера обміну номери телефонів, сайти, паролі, номери банківських карток, які були раніше скопійовані. А для тих, хто хоче зберегти свої особисті фото від зливу, застосунок видаляє метадані файлів, прибираючи інформацію про їхні характеристики та властивості.

Cell Tower Locator and LTE Map

(доступно для iOS)

Платна програма, що надає інформацію про всі станції мобільного зв’язку навколо. З її допомогою можна виявити, до якої саме підключається смартфон під час розмови, і розпізнати спеціальні пристрої підміни, які, видаючи себе за базову станцію, дозволяють прослуховувати розмови. 

IMSI-Catcher Detector

(доступний для Android)

Аналогічний застосунок для Android. Допомагає виявляти IMSI-Catcher – пристрої для прослуховування телефону. Програму не можна завантажити на Google Play, лише з сайту розробників. 

EAGLE Security

(доступний для iOS та Android)

Застосунок відстежує роботу камери та мікрофона, дає можливість заборонити доступ небажаного програмного забезпечення до них. Також дозволяє перевірити, до якої станції підключається телефон під час дзвінків, та розпізнає підозрілі станції. Такими застосунок вважає ті з них, що періодично пропадають зі свого місцерозташування або переїжджають на різні точки.

Ці поради та застосунки допоможуть вберегтися від шахраїв, які спрямовують свої дії одночасно на велику кількість людей. У такому разі найперше варто регулярно оновлювати операційну систему, встановлювати застосунки лише з офіційних ресурсів, бути уважним під час спілкування в інтернеті та уникати незрозумілих посилань.

Якщо ви думаєте, що хтось може полювати саме за вами, радимо звернутися до адвокатів чи правоохоронних органів.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як захистити телефон від злодія чи ворога: поради Мінцифри

Владислав Паливода 5 липня 2024 13:54

Застосунки для захисту жінок

Анна Сергієнко 19 червня 2024 15:20

ФБР закликало агентів прослуховувати американців

Олеся Дерзська 9 травня 2024 20:42

Чи слухає Facebook та Google наші розмови та чому ми бачимо рекламу після згадування товарів

Олександр Тартачний 26 березня 2024 09:00

Маркетингова компанія стверджує, що може «активно прослуховувати» користувачів для таргетування реклами

Богдан Камінський 16 грудня 2023 07:00