Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Застосунки для захисту жінок

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
19 червня 2024 7 хвилин читання

За перші п’ять місяців 2024 року відкрили 1521 кримінальне провадження про домашнє насильство. Це на 36% більше, ніж за аналогічний період минулого року. У сучасному світі питання захисту та безпеки жінок стають дедалі актуальнішими: сексуальне та фізичне насильство, переслідування, стигматизація, а також порушення прав жінок у цифровому світі — кібербулінг. SPEKA розглядає застосунки, які допоможуть жінкам почуватися більш захищеними та впевненими у будь-якій ситуації.

Крила

«Крила» — застосунок для жінок, що постраждали від домашнього або гендерно зумовленого насильства чи перебувають у групі ризику. Інструмент створений у співпраці з Міністерством внутрішніх справ України та Національною поліцією за підтримки уряду Великої Британії.

Під час реєстрації у програмі першим кроком жінка вказує, коли почалася її остання менструація, яка її середня тривалість та яка середня тривалість циклу.

Особливість застосунку в тому, що його зовнішній інтерфейс замасковано під звичайний мобільний застосунок для трекінгу циклу. На головному екрані — календарик із позначками періоду менструації та овуляції, кількість днів до наступної менструації та овуляції. Схоже на інтерфейс застосунку Flo, Clover або Period Tracker.

Екрани застосунку «Крила» Екрани застосунку «Крила»

Навіть на екрані «Інформація» пише «Застосунок допоможе відстежувати ваш менструальний цикл, спрогнозувати дату овуляції та періоди фертильності…». Усе для того, аби зловмисник нічого не запідозрив і не завадив жертві звернутися до поліції.

Перейти до таємного режиму може лише власниця телефону. Інструкцію, як туди перейти, розповідають перед входом у застосунок. 

Для користування прихованою частиною потрібно виконати вхід у систему через ID-gov.ua, Monobank, «Приват24» або «Дія.Підпис». Застосунок також запитує дозвіл на використання вашої геолокації. Це дасть змогу поліції визначити ваше місце та швидко відреагувати на виклик. Потрібно додати свій номер телефону. За ним поліцейський може зв’язатися з вами для уточнення інформації.

Після виконання інструкції екран стає темним і на ньому пише «Вітаємо вас у розділі безпеки». Там можна швидко та безпечно викликати поліцію, якщо жінка перебуває у небезпеці. Для цього на екрані кнопка SOS. Так спілкування телефоном з оператором можна уникнути, адже поліція приїде, знаючи про специфіку випадку (домашнє насильство) за геолокацією або вказаною при реєстрації адресою.

Важливо зазначити, що хибне натискання цієї кнопки означатиме неправомірний виклик поліції. Використовуйте SOS лише в екстрених випадках, інакше користуйтеся кнопкою «Повідомити про порушення». 

Після натискання на кнопку «Повідомити про порушення» можна надіслати повідомлення з описом загрози, місця перебування кривдника, вказати наявність зброї, а також додати фото (місця перебування або зловмисника). 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Також у прихованій частині можна познайомитися з корисною інформацією та дізнатися, як допомогти собі або близьким у випадку домашнього насильства: план безпеки та дій для постраждалих осіб, для свідків, інформація про види та ознаки насильства, тест для перевірки стосунків на наявність насильства.

Якщо ви не маєте доступу до інтернету або GPS, застосунок запропонує зателефонувати за номером 102. 

Катерина

Нещодавно в Україні запустили застосунок для виклику груп мобільного реагування у небезпечних ситуаціях «Катерина». 

«Катерина» — це підписка на сервіс приватної охорони і екстреної допомоги. Завдяки власній мережі груп мобільного реагування по всій Україні «Катерина» забезпечує спокій та безпеку своїм підписникам. 

Застосунок працює за підпискою.

У разі небезпеки у застосунку потрібно затиснути кнопку «Тисни» до вібрації. Після цього, як обіцяє застосунок, за 5 хвилин прибуває екіпаж. Якщо не ловить інтернет, можна зателефонувати оператору.

Мапа доступності застосунку Мапа доступності застосунку

«Катерина» приходить на допомогу у будь-якій ситуації, щойно ви відчуєте потребу в підтримці. Навіть якщо вам просто страшно йти вулицею чи за вами йде підозріла особа.

Інтерфейс досить простий і зрозумілий: заходите у застосунок та натискаєте кнопку. Це все, що треба зробити. 

У застосунку є три різні пакети:

  • «Коліжанка»: 199 грн на місяць та 1 виклик
  • «Кума»: 299 грн на місяць та 3 виклики
  • «Сестра»: 799 грн на місяць та 10 викликів

Можна купити 1 підписку на кількох людей. Плата за кожен доданий пристрій — 50 грн.

SafeUP (тепер Soli)

Soli — це ком’юніті перевірених та довірених осіб, де жінка може повідомити як про свій настрій, так і про небезпеки. Він розроблений в Ізраїлі, але працює на території різних країн, зокрема України.

Не будемо багато говорити про цей застосунок, бо він хоч і доступний на території України, проте не користується попитом. На всю країну ми побачила лише одну людину на мапі, окрім себе. 

Soli Soli

Користувачок багато на території Ізраїлю, одна з найбільших концентрацій у Великій Британії та у Європі, трохи позначок у Північній Америці. Тож якщо ви перебуваєте у цій місцевості і хочете знайти своє безпечне ком’юніті, можете завантажувати застосунок. 

Складно сповна проаналізувати роботу Soli, адже користувачів на території України майже немає. Проте, ймовірно, цінності застосунку згодом змінилися. Адже на мапі ми знаходили переважно прохання про пораду, скарги на роботодавця, намагання знайти знайомства, запитання про навчання, повідомлення про сварки з хлопцями тощо. 

Ми не можемо з упевненістю сказати, що він стане у пригоді для оперативного захисту. Тому не можемо рекомендувати його як безпековий застосунок, особливо користувачкам з України. 

Наука убезпечити себе

Також радимо вам прочитати вебгайд від STEM is FEM «Наука убезпечити себе»

Гайд «Як убезпечити себе?» Гайд «Як убезпечити себе?»

Там є частинки «Як підготуватися до від’їзду», «Як убезпечити себе в дорозі», «Як не наразитися на небезпеку вже на місці», «Як бути обережною з роботою». 

Усі їх можна завантажити на пристрій.

Наприкінці зібрані всі контакти, за якими звертатися, якщо людина потрапила у ситуацію торгівлі людьми або є її свідком. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Міноборони запускає захищений магазин застосунків для військових

Владислав Паливода 2 вересня 2024 08:14

ФБР закликало агентів прослуховувати американців

Олеся Дерзська 9 травня 2024 20:42

Діти та цифровий світ. Річард Кулатта про те, як навчити дітей використовувати технології для побудови успішного майбутнього

Анна Сергієнко 9 травня 2024 11:31

Не лише Тейлор Свіфт: дипфейки тероризують відомих жінок протягом багатьох років — дослідження

Богдан Камінський 3 лютого 2024 07:30

Як високі технології дозволяють красти автомобілі

Владислав Миронович 26 серпня 2023 10:00