Вчені модифікували геном бактерій для виявлення ракових пухлин
Міжнародна група вчених розробила нову технологію, яка може допомогти виявити ракові клітини у важкодоступних місцях за допомогою генномодифікованої бактерії.
Про це пише Engadget.
Метод назвали CATCH, що означає клітинний аналіз для цілеспрямованого горизонтального перенесення генів за допомогою CRISPR-дискримінації.
CRISPR — це спосіб редагування генів, який дозволяє змінювати ДНК будь-якої живої істоти. Вчені використали його для того, щоб змусити бактерії Acinetobacter baylyi розпізнавати ДНК ракових клітин.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Ця бактерія має особливу властивість: вона може поглинати ДНК з оточення і додавати її до своєї власної. Таким чином, A.baylyi може набувати нових функцій або характеристик.
Вчені змодифікували бактерію так, щоб вона мала у своїй ДНК спеціальну послідовність, яка виглядає як половина блискавки. У разі виявлення у своєму оточенні ДНК ракової клітини, вона інтегрує у себе. При цьому активується ген стійкості до антибіотиків, який допомагає бактерії вижити.
Як модифіковані бактерії виявили рак у мишей
Вчені провели експеримент на мишах з колоректальною пухлиною. Вони дали тваринам пити розчин з модифікованими бактеріями, а потім забрали зразки калу в пошуках бактерій, які встояли перед антибіотиками. Якщо їх було багато, то це свідчило про наявність раку.
За словами дослідників, метод дозволяє швидко виявляти онкологічні захворювання у кишківнику без необхідності робити складні процедури. В майбутньому вони розраховують використовувати бактерії не тільки для діагностики, а й для лікування. Наприклад, вчені можуть додати до бактерії ген, який буде виробляти протипухлинний препарат або імунну реакцію.
Проте команда заявила, що метод не готовий до ширшого тестування. Вчені все ще працюють над наступними кроками, в тому числі над підвищенням ефективності та порівнянням з іншими способами діагностики.
Раніше SPEKA писала, як мРНК обманом змушує рак виробляти токсини, щоб вбити себе.