Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені модифікували геном бактерій для виявлення ракових пухлин

Богдан Камінський
Богдан Камінський
13 серпня 2023 2 хвилин читання

Міжнародна група вчених розробила нову технологію, яка може допомогти виявити ракові клітини у важкодоступних місцях за допомогою генномодифікованої бактерії.

Про це пише Engadget.

Метод назвали CATCH, що означає клітинний аналіз для цілеспрямованого горизонтального перенесення генів за допомогою CRISPR-дискримінації. 

CRISPR — це спосіб редагування генів, який дозволяє змінювати ДНК будь-якої живої істоти. Вчені використали його для того, щоб змусити бактерії Acinetobacter baylyi розпізнавати ДНК ракових клітин.

Ця бактерія має особливу властивість: вона може поглинати ДНК з оточення і додавати її до своєї власної. Таким чином, A.baylyi може набувати нових функцій або характеристик.

Вчені змодифікували бактерію так, щоб вона мала у своїй ДНК спеціальну послідовність, яка виглядає як половина блискавки. У разі виявлення у своєму оточенні ДНК ракової клітини, вона інтегрує у себе. При цьому активується ген стійкості до антибіотиків, який допомагає бактерії вижити.

Як модифіковані бактерії виявили рак у мишей

Вчені провели експеримент на мишах з колоректальною пухлиною. Вони дали тваринам пити розчин з модифікованими бактеріями, а потім забрали зразки калу в пошуках бактерій, які встояли перед антибіотиками. Якщо їх було багато, то це свідчило про наявність раку.

За словами дослідників, метод дозволяє швидко виявляти онкологічні захворювання у кишківнику без необхідності робити складні процедури. В майбутньому вони розраховують використовувати бактерії не тільки для діагностики, а й для лікування. Наприклад, вчені можуть додати до бактерії ген, який буде виробляти протипухлинний препарат або імунну реакцію.

Проте команда заявила, що метод не готовий до ширшого тестування. Вчені все ще працюють над наступними кроками, в тому числі над підвищенням ефективності та порівнянням з іншими способами діагностики.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Розробили першу в світі технологію розпізнавання емоцій у реальному часі

Сергій Коноплицький 23 лютого 2024 12:16

Труднощі комунікації: як вік, стать та культурні особливості впливають на розуміння емодзі

Олександр Тартачний 22 лютого 2024 09:00

Українські хірурги вперше самостійно пересадили пацієнту кістку з гомілки у щелепу

Юлія Мирська 20 лютого 2024 10:35

Навіщо Землі пори року і як це працює на інших планетах

Сергій Коноплицький 19 лютого 2024 15:22

ШІ-клони, цифрові запахи та подорожі до стратосфери. Як технології змінять світ у 2024 році

Анна Нагорна 19 лютого 2024 13:45