Український vs західний бізнес: як відрізняються бізнес-процеси
Що важливіше: процес чи результат? А краще робити все самому чи користуватись готовими інфраструктурними рішеннями для оптимізації бізнес-процесів? По цих та низці інших питань і відрізняються український та західний бізнес. І це насправді не добре, і не погано. Просто ми різні.
Відтоді як я у 2017 році почав співпрацювати із західними клієнтами як власник маркетингової агенції, зрозумів, що закордонні та українські компанії мають суттєві відмінності у підходах до організації бізнес-процесів. Особливо вони помітні, коли йдеться про перехід від малого до середнього бізнесу. Тож я вирішив порівняти, як ці всі бізнес-процеси налагоджені в Україні та на Заході.
Думаю, цей текст може стати помічним як для підприємців, які хочуть виходити на західний ринок, так і просто хочуть перейняти закордонний досвід налагодження та оптимізації бізнес-процесів.
Великий малий бізнес vs структурованість
Що в Україні, що у країнах Заходу, малий бізнес майже не відрізняється. Його ключовою рисою є ще непропрацьованість бізнес-процесів. Але все змінюється, коли ми переходимо до середнього бізнесу.
На Заході він характеризується чіткими, добре структурованими бізнес-процесами. Вони часто використовують канбан-дошки, мають чітко поставлені цілі та налагоджену взаємодію між відділами.
В Україні ситуація дещо інша. Багато середніх підприємств функціонують як «великий малий бізнес». Вони виростають у масштабах, але зберігають підходи та процеси малого бізнесу. Це призводить до того, що рішення ухвалюють ситуативно, а не системно.
Підхід до постановки цілей та звітності
Одна з наступних ключових відмінностей полягає у підході до постановки цілей та звітності. На Заході існує чітка ієрархія цілей, які каскадуються від власника до виконавців. Маркетологи отримують чіткі KPI та знають, який формат звіту про їх досягнення від них очікують.
В українських реаліях я часто стикаюся з ситуацією, коли власник, CEO та СМО однієї компанії мають кожен своє унікальне бачення цілей та очікуваних результатів. Як результат, маркетологи мають створювати звіти під запит кожного з цих людей. Адже власник може орієнтуватися більше на прибуток, СЕО — на валовий дохід, а СМО більше цікавлять ліди.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Ба більше, українські клієнти не завжди розуміють, як оцінити ефективність роботи маркетологів. А тому часто вже в процесі змінюють одні КРІ на інші. В кращому випадку все зводиться до вимірювання кількості лідів та ціни за ліда.
Хоча в ідеалі було б добре, якби маркетологи розуміли, який прибуток дає саме їхня робота, і ROMI (коефіцієнт повернення маркетингових інвестицій) з урахуванням того, який прибуток вони приносять клієнту. А для цього потрібно покращити бізнес-процеси, зокрема, аналітику цих показників з боку бізнесу.
Фокус на процесах vs на результатах
Ще одна суттєва відмінність — це баланс між увагою до процесів та орієнтацією на результат. Західні клієнти часто більше зосереджені на якості процесів. Вони хочуть бачити, що ви робите правильні кроки, використовуєте перевірені методики, навіть якщо результат не одразу помітний.
В Україні все ж переважає орієнтація на швидкий результат. Якщо ви досягаєте поставлених цілей, клієнта може й не цікавити, як саме ви це зробили. Це має свої переваги у вигляді більшої гнучкості, але може призвести до проблем у довгостроковій перспективі.
Використання готових технологій та інфраструктури
На Заході компанії також звикли використовувати готові рішення для оптимізації бізнес-процесів. Наприклад, конструктори сайтів для e-commerce як Shopify або fulfillment-сервіси для полегшення логістики (тобто вони передають всі процеси з оброблення замовлень і відправлення їх кінцевим споживачам на аутсорсинг).
В Україні це все тільки починає зароджуватись. Наприклад, з альтернатив Shopify у нас є «Хорошоп». Але він ще не набув такого поширення. Все ж за кордоном Shopify став доволі хорошим драйвером для розвитку малого та середнього e-commerce бізнесу.
Українські підприємці також починають користуватись fulfillment-сервісами, але все ж хочуть управляти своїм складом самостійно. Що буває невиправдано дорого та затратно по часу. Врешті-решт, це може стати перешкодою для масштабування бізнесу.
Маркетингові інструменти
І, звісно ж, я як фахівець у цій ніші не можу обійти стороною маркетингові інструменти, які більше використовують тут, в Україні, чи за кордоном. У нас, наприклад, добре працює Facebook та Instagram для лідогенерації. На Заході я бачу, що часто використовують для цього YouTube. Разом з тим, у нас можна значно дешевше закупити трафік.
Чи є щось з цього кращим чи гіршим? Ні. Але краще українським бізнесам звертати увагу і на ті інструменти, що краще працюють за кордоном, а не лише користуватись звичними для нас.
Культурні відмінності
Але попри деякі відмінності у бізнес-процесах, от культурна різниця між українцями та людьми країн Заходу, на мою думку, не така вже й велика. Особливо коли мова йде про США чи Британію. Ми набагато ближчі до них, ніж можемо думати, особливо у сферах маркетингу та реклами.
Однак є певні нюанси, коли мова йде про Західну Європу. Наприклад, німецькі клієнти більш скрупульозні щодо деталей і дуже уважні до того, щоб рекламна кампанія нікого не образила.
У США чи Британії підхід дещо простіший. Там менше обмежень щодо того, як зобразити ту чи іншу річ. Можна використовувати метафори, гіперболи в рекламі. Натомість у Західній Європі підхід більш прямолінійний – показують продукт, його функцію та користь без зайвих прикрас.
Так і що з цього?
Розуміння відмінностей між українським та західним підходами до бізнесу є критично важливим не лише для тих, хто планує вихід на міжнародні ринки, але й для підприємців, які прагнуть підвищити ефективність свого бізнесу в Україні.
Враховуючи досвід західних компаній, українські підприємці можуть значно покращити свої бізнес-процеси. Зокрема, можна вдатись до наступних кроків:
- інвестувати час у розробку та документацію чітких бізнес-процесів;
- встановити чіткі цілі в компанії та уніфікувати звітність;
- знайти баланс між фокусом на процесах та результатах;
- використовувати готові рішення для оптимізації бізнес-процесів.
Однак не варто сліпо копіювати західні практики. Натомість ми повинні прагнути до поєднання найкращих елементів обох підходів. Українська здатність до швидкої адаптації та креативного розв'язання проблем може стати нашою унікальною конкурентною перевагою на глобальному ринку.