Скільки коштує впровадження ERP?
Скільки коштує ERP? Це сакраментальне питання породжує бурхливі хвилі у світлих головах менеджерів, власників та консультантів, як камінь, кинутий у спокійне озеро.
Можна почути різнобарвні розповіді про потужність ERP-системи, про досвідченість команди, про крутого вендора, про задоволених клієнтів. Але так і не дійти до відповіді на просте питання.
Звісно, я трохи гіперболізую. Але суть в тому, що вартість проєкту настільки складно обраховується, що якщо Ви швидко отримаєте відповідь, то це буде, напевно, відповідь від недосвідчених гравців та бажаючих швидко отримати проєкт. Бо чудодійний вплив конкуренції ніхто не відміняв, і цим «грішать» іноді самі замовники, намагаючись отримати кращу ціну.
Реально досвідчені консультанти спробують серйозно пояснити цю складність замовнику, і це займе певний час. Чому складно?
Підписуйтеся на наші соцмережі
Почнімо з того, що на початку спілкування немає розуміння реального обсягу робіт на проєкті. Що таке обсяг на ERP-проєкті? Це те, які процеси мають бути налаштовані в ERP. А кожен процес на верхньому рівні виглядає одним чином, а при декомпозиції — може дуже інакше.
Ось приклад: управління грошовими коштами.
На початку виглядає як налаштування банківських рахунків, зіставлення з первинними документами та облік валют (курсові різниці). А при заглибленні може виявитися, що сюди ще має відноситися прогнозування руху грошових коштів (з певними алгоритмами), погодження витрат (з нетривіальними правилами), інтеграції з платіжними системами. І не факт, що ці вимоги покриються стандартним функціоналом, отже буде потреба в розробці. І так по кожному процесу.
Тому коливання бюджетів в первинному уявленні та після того, як обсяг стане зрозумілий, може дуже сильно відрізнятися.
Звісно, деякі компанії турбуються про це заздалегідь, і роблять досить детальний опис обсягу, який потенційний впроваджувач може проаналізувати й надати більш зважену та реалістичну оцінку. Але це скоріш виключення. Хоча мало би стати правилом.
Досвід нашої команди кеже про те, що потрібно як мінімум пройти так званий пілотний проєкт або діскавері. Це не потребує великих зусиль, як опис процесів і формалізація вимог. Але досвідчені ERP-консультанти точно зможуть задати ті декілька критичних запитань, які дадуть розуміння потенційної складності і відобразять це у відповідній оцінці.
Тому нагальна рекомендація — не нехтувати можливістю зробити цей міні-проєкт. Так, Ви можете витратити невелику кількість грошей (~кілька тисяч євро) на це, а потім побачити непідйомну вартість тому, що у вас багато складних процесів. Але ви принаймні матимете можливість «не стрибати» в проєкт відразу з ризиком потім мати складнощі з фінансуванням, а підготуватися, можливо, спростити деякі процеси і вимоги до ERP ще до початку проєкту.
Раджу також пересвідчитись у досвіді тієї команди, яка буде працювати саме на вашому проєкті впровадження ERP. А також окреслити ключові аспекти бізнесу, автоматизація яких надасть йому буст у швидкості прийняття управлінських рішень та покращить загальну ефективність роботи.