Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи зможе TikTok замінити Google як інструмент пошуку

Марія Скрипник
Марія Скрипник Контент маркетолог в Serpstat
3 серпня 2023 10 хвилин читання

Згідно із статистикою Google, до 40% молоді віком 18-24 років насамперед шукають інформацію в ТikTok. Активна аудиторія TikTok — мільярд користувачів кожного місяця, завдяки чому сервіс можна поставити на одному рівні з іншими популярними соцмережами та пошуковими системами. Ми у Serpstat опитали користувачів платформи, зокрема SEO-спеціалістів та інтернет-маркетологів, а також провели низку досліджень, щоб оцінити зручність застосунку як інструмента пошуку.  

В чому секрет популярності TikTok?

Прабхакар Рагхаван, керівник відділу знань та інформації Google, зазначає, що сучасні користувачі уникають введення ключових слів і більш зацікавлені в пошуку контенту, що захоплює. TikTok дозволяє користувачам переглядати та ділитися короткими відео, знятими на смартфони, завдяки чому вони відчувають себе творцями контенту.

З моменту свого випуску у 2016 році TikTok підтримує стабільний попит, особливо його популярність зросла в період пандемії.

Через які причини деякі юзери віддають перевагу використанню TikTok, а не Google?   

  • 1
    Сучасні користувачі характеризуються меншою здатністю до концентрації та бажанням отримувати інформацію швидко. Цей фактор використовується в однохвилинних відео TikTok.
  • 2
    Не всі користувачі задоволені якістю результатів пошуку Google. Одною з причин є те, що пошукова система змушує їх переглядати рекламу, а також те, що цифрові маркетологи мають контроль над тим, які продукти та послуги з'являються в результатах пошуку. На відміну від цього TikTok надає швидкий доступ до контенту від творців, які мають власний досвід з продуктами або експертизу в певних темах.
  • 3
    У TikTok є розділ «Для тебе», в якому відображається персоналізоване відео, що з більшою вірогідністю може зацікавити користувачів, завдяки чому пошук цікавого контенту стає легшим. Користувачі бачать відео згідно зі своїми інтересами, тривалості перегляду відео відповідного типу та реакціям на них. Пошукова система Google теж  використовує власну систему факторів ранжування та визначає інтент пошуку. Але персоналізація результатів Google для користувачів не є настільки детальною, як у TikTok.

Завдяки звіту Пошукові питання Serpstat можна проаналізувати запити Google, пов’язані з соцмережею:

  • «як поставити власну музику в TikTok»;
  • «як стати зіркою TikTok»;
  • «хто придумав TikTok»;
  • «що таке tik tok» тощо.

За останній час тренди ключових слів у США і Великобританії відображають значний інтерес до додатка TikTok, і серед них виділяються популярні новини про використання фільтрів штучного інтелекту та голосових ефектів.

Цікаві функції додатка, такі як AI фільтри, можуть надавати користувачам кумедні трансформації обличчя, створювати особливі ефекти або навіть інтегрувати різні меми і челенджі. Це дозволяє користувачам створювати унікальний і привабливий контент для своїх відео.

Для прогнозів щодо того чи зможе TikTok замінити користувачам Google, варто детальніше розглянути функції пошуку TikTok.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Яким чином працює пошуковий алгоритм в TikTok?

Алгоритм пошуку в TikTok є комплексним і базується на різних факторах, які допомагають підбирати контент, що буде цікавий та релевантний для кожного користувача. Згідно з даними, отриманими від респондентів, TikTok для пошуку використовують трішки більше третини опитаних. Більшість респондентів використовують обидва сервіси — і Google, і TikTok в залежності від інтенту та виду запитів.

Контент TikTok в залежності від категорії можна розділити на такі категорії:

  • 1
    Розважальний контент: поппісні, TikTok-челенджі, хештеги, синхронні відео, що допомагають розважити та позитивно провести час.
  • 2
    Навчальний контент: лайфхаки, інструкції з IT, дизайну, розробки ПЗ, інтернет-маркетингу, SEO та інші корисні відеоматеріали.
  • 3
    Огляди продуктів: посібники та відгуки про різноманітні товари та послуги.
  • 4
    Інформаційні відео: рекомендації з трендів у моді, виконання фітнес-вправ, цікаві місця для відвідування та різноманітні заходи.
  • 5
    Новини: оновлення, пов’язані з тематиками світу моди, індустрії краси та IT-cфери.
  • 6
    Пошук інфлюенсерів: допомагає знайти популярних користувачів для співпраці, колаборацій та промоакцій.

Типи запитів та формати пошуку у додатку можна легко ідентифікувати, використовуя перевірки фраз «‎Як...»‎ (наприклад, «‎Як зробити...»‎). TikTok може відповісти на такі запити широким спектром відео контенту, що задовольняють потреби користувачів.

Команда Serpstat спробувала використати TikTok як пошуковик і можемо відзначити, що нам сподобалось як алгоритми додатка адаптувались під час перебування в ньому, щоб постійно збільшувати нашу уваги до контенту.

Але водночас, для отримання інформації освітнього характеру, ми все ще переважно звертали увагу на знайомих інфлюенсерів, зокрема на YouTube. Для отримання релевантної інформації по фітнесу, модним трендам та рецептам часто доводилося багаторазово переглядати однаковий контент. Редакторка припускає, що аналогічний пошук у Google зайняв би не менше часу.

Популярні запити в Google, такі як «‎що подивитися»‎, легко знайти в TikTok, оскільки додаток надає рекомендації в різних жанрах та з різноманітною інформацією.

Порада: якщо користувачі хочуть, щоб сервіс швидше адаптувався до їхніх уподобань, вони можуть уникати вказання локалізації. Це допоможе уникнути того, що інфлюенсери з певної місцевості, які можуть не відповідати їхнім вподобанням, займають значну частину їхньої стрічки.

Після використання TikTok та перегляду розміщеного контенту, складається враження спілкування з добрими знайомими, а тривалість перегляду відео позитивно впливає на довіру до їх творців. Відмітка «Verified» часто слугує ознакою досвіду творця. Однак, важливо пам’ятати, що інформацію в медичній та фінансовій сфері необхідно перевіряти, оскільки її використання може бути дуже ризикованим.

Команда Serpstat вважає Google все одно слід використовувати для отримання додаткової інформації. Попре те, що алгоритми TikTok ідеально персоналізовані до особистих уподобань користувача, бажано періодично перевіряти інформацію в надійніших джерелах.

TikTok чи Google?

За результатами опитування про пошук в TikTok було виявлено, що оновлення візуального пошуку може мати численні переваги. Однак, деякі учасники опитування також висловили думку, що Google є більш серйозним джерелом інформації, а основна мета TikTok полягає в розважанні користувачів.

За коментарями, що стосуються недоліків пошуку в TikTok, найчастіше згадували відволікання уваги та контент, у якому відсутня пряма відповідь та необхідно проводити додатковий фактчекінг. Також деякі опитувані зазначали неочікувані недоліки, такі як необхідність завантаження додатка або складності з адаптацією до результатів пошуку на платформі.

Якщо врахувати мету творців контенту, довгий, глибокий та вічнозелений контент може не так добре працювати для отримання багато переглядів. Тому платформі потрібно буде знайти метод стимулювати кріейтерів створювати контент такого типу для пошуку.

Дефіцит довіри до Tik-Tok пов'язаний з недостатнім фактчекінгом у TikTok та поширенням дезінформації. Згідно з дослідженням Guardian, сервіс сприймає хибну інформацію про вибори, включно з некоректними датами, як правдиву.

Проте TikTok активно працює над вдосконаленням своїх алгоритмів. Сервіс видаляє приблизно 700 000 відео з дезінформацією різних форматів щороку.

Основною метою опитування команди Serpstat було визначити основні тренди, пов'язані з візуальним пошуком та переходом до різноманітніших форматів. Також, команда намагалася з'ясувати, чи можуть стати пошуки в TikTok такими ж поширеними, як в Google.

 Щодо повторюваності результатів та недосконалості алгоритмів пошуку, опитувані також наводили приклади з практики, які призводили до розчарування. Часто такі приклади стосувалися інформаційних, вузькопрофільних запитів.

У зв'язку з цим, розглянемо можливість повної заміни Google, включаючи запити, для яких логічніше було б використовувати повноцінну пошукову систему. Ми запитали наших респондентів: «‎Чи вважаєте ви, що TikTok може замінити Google у повсякденному пошуку?»‎ Тільки 10% з них відповіли позитивно.

Спираючись на власний досвід, команда Serpstat може сказати, що знаходить детальніші та релевантні дані для роботи й навчання в Google Scholar. Крім того, можна знайти багато інформації на спеціалізованих трастових ресурсах і не чекати, що результати пошуку будуть ідеальними за першим ключовим словом. Зрештою, команда Serpstat віддає перевагу застосунку Google, оскільки всі цінні функції та параметри пошуку завжди доступні.

Більшість з нас з легкістю розпізнає переваги Google, а вказати на його недоліки є значно складнішим завданням. В міру того, як ми зосереджуємося на творчому контенті та різноманітних форматах, таких як відео та подкасти, наш обсяг знань зростає, що дозволяє нам розширювати наш арсенал текстового контенту, уникнувши повторень оригінальних джерел.

Висновки

Проведене опитування користувачів TikTok дав змогу встановити, що, не дивлячись на те, що платформа все ще вважається розважальною, алгоритми пошуку всередині можуть конкурувати з Google та YouTube.

Хоча кожен метод пошуку має свої переваги та недоліки, TikTok працює краще в деяких запитах, де важливий контент, створений користувачами (UGC). Це призводить до зростання попиту на оптимізацію TikTok-сторінок для окремих брендів.

Щодо питання, чи замінить TikTok Google повністю, найближчим часом таке ймовірно не станеться. Однак, конкуренція з боку сервісів з візуальним пошуком безсумнівно принесе користь Google. Це змусить стандартну пошукову систему розвиватися на висококонкурентному ринку, виведе пошук на зовсім новий рівень.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

На ШІ-пошук у Google потрібно вдесятеро більше електроенергії, ніж на звичайний

Олеся Дерзська 18 годин тому

Google в США вимагатиме маркувати ШІ в передвиборчій рекламі

Олеся Дерзська 19 годин тому

Рейтинг найкращих блогерів: хто зібрав найбільше лайків, переглядів та підписників

Владислав Паливода 2 липня 2024 13:31

Google допомагає постачальникам зменшити викиди завдяки новим енергетичним проєктам

Вікторія Рудзінська 1 липня 2024 08:25

Google Translate навчився кримськотатарської

Олеся Дерзська 27 червня 2024 16:26