Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що робити зі старою технікою та де її продати, обміняти чи утилізувати

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
6 вересня 2023 5 хвилин читання

Якщо ваші шафки та балкони поступово перетворюються на склад старих гаджетів, а батькам чи родичам вже не потрібне чергове оновлення мобільних, то настав час попрощатись із старою технікою. Розповідаємо, як екологічно, з користю для себе та оточення попрощатись із застарілими технічними пристроями

Що робити зі старими телефонами, ноутбуками та побутовою технікою Що робити зі старими телефонами, ноутбуками та побутовою технікою

Чому не можна викидати техніку на смітник 

Це погано для карми, а теоретично за це можна й штраф отримати. Адже смітник, який поруч із вашим будинком, найімовірніше, обслуговується найближчим сміттєзвалищем

У техніці є низка небезпечних та отруйних компонентів, зокрема ртуть, бром, свинець, кадмій тощо. Коли техніка працює, всі полімери й формальдегіди безпечні для людини. Але коли вони контактують із водою і повітрям через втрату герметичності, то перетворюються на солі, кислоти й отруйні оксиди. Більшість цих речовин під впливом зовнішніх чинників потрапляють у землю та воду, забруднюючи її, а також є канцерогенами для людини. Хоча техніка за різними даними складає від 2% до 10% вмісту звалищ, через неї утворюється 70% шкідливих сполук від сміття.

Також це велика витрата цінних ресурсів. Наприклад, при утилізації одного мільйона смартфонів можна вилучити 350 кг срібла і 34 кг золота. Пластик з техніки також використовують як сировину. 

Однак намагатись добути цінні метали не варто. Діяльність з перероблення небезпечних матеріалів, наприклад, акумуляторів, вимагає ліцензії від Міндовкілля та спеціального обладнання. До того ж, в не промислових масштабах це невигідно. 

Зростання кількості гаджетів у користувачів інтернету у 2018-2021 роках Зростання кількості гаджетів у користувачів інтернету у 2018-2021 роках

Куди віддати стару техніку в робочому стані 

На благодійність 

Якщо ваша техніка справна, її з радістю заберуть благодійні організації. Наприклад, Чернігівський IT-кластер збирав ноутбуки для військових (справні та в неробочому стані). Побутову техніку приймають також організації Зграя та rechi.support, які допомагають ВПО. 

Також, на маркеплейсах на кшталт OLX є категорії «віддам задарма», де можна безоплатно віддати речі тим, хто їх потребує.

Обміняти гаджети на нові з доплатою

Низка магазинів техніки пропонують можливість «продати» їм стару техніку та придбати нову із знижкою. Такий договір називають trade-in. Подібні ініціативи є майже у всіх великих мереж (Comfy, Yabko, Moyo, Stylus тощо). Але варто зазначити, що знижка на нову техніку залежатиме від стану моделі, терміну експлуатації, зношеності тощо та поширюється не на всі пристрої.  

Куди віддати стару техніку в неробочому стані 

Таку техніку можна спробувати реалізувати через маркетплейси, але більш ймовірним варіантом спробувати продати її продавцям із радіоринків чи у місцеві ремонтні майстерні на запчастини. Навіть старі моделі мають складники, необхідні фахівцям для ремонту. У крайньому разі побутову техніку можна здати на металолом. Залізо приймають практично у всіх містах, але ідея релевантна лише для великогабаритної техніки. 

Звалище старої комп'ютерної техніки у штаті Юта, США Звалище старої комп'ютерної техніки у штаті Юта, США

Де утилізувати побутову техніку та скільки це коштує

Якщо ж вам потрібно позбутись великої кількості побутових приладів, а жоден з вищевказаних варіантів не підходить, можна звернутись до спеціальних компаній, які утилізують пристрої. Список компаній, які мають ліцензію на подібну діяльність (поводження з небезпечними відходами), можна подивитись на сайті Міндовкілля (список не повний). 

Сортування мікроплат на звалищі у Таїланді Сортування мікроплат на звалищі у Таїланді

Де утилізувати побутову техніку у Києві 

Ціна: безкоштовно для фізичних осіб, якщо це вторсировина.

Центр також утилізує техніку від офісів, держструктур та інших великих організацій. Її можна принести самостійно на вул. Полковника Шутова, 16 або замовити автомобіль, який забере сміття на перероблення. 

Компанія переважно працює з бізнесом, але час від часу проводить «дні роботи з населенням». Тоді безплатно приймають дрібну електроніку, батарейки та інше небезпечне сміття на кшталт ламп, термометрів та медичних відходів. 

Де утилізувати побутову техніку у Львові

  • Львіспецкомунтранс 

Міське комунальне підприємство приймає великогабаритні та негабаритні відходи побутової техніки. Підприємство розташоване на вулиці на вулиці Жовківська, 18. Послуга доступна лише для мешканців Львова та Львівської територіальної громади. 

Ціна: 29 коп. за 1 кг 

  • НВП «Еко утилізація»

Компанія утилізовує офісну техніку, комп’ютери лампи та медичні відходи. Також приймає старі телевізори, радіоприймачі, холодильники, пральні машини та інші електроприлади. Розташована у Львові на вул. Хімічній, 20

Ціна: для фізичних осіб безкоштовно до 10 одиниць техніки

Список міст та компаній, які утилізовують техніку доповнюватиметься.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Кіпр заборонить мобільні у школах

Владислав Паливода 20 червня 2024 09:32

Light Phone 3 — телефон для мінімалістів

Сергій Коноплицький 13 червня 2024 15:35

Облаштувати квартиру/будинок на випадок блекауту: скільки це коштує

Олександр Тартачний 11 червня 2024 09:00

Знищення Каховської ГЕС: рік потому. Які наслідки для економіки, екології та електроенергетики

Олександр Тартачний 5 червня 2024 16:25

День обіймів кішок: які іграшки подарувати пухнастим?

Олеся Дерзська 4 червня 2024 14:20