Що отримала росія, налякавши Ілона Маска
Історія з вимкненим за наказом Маска Starlink під час атаки українських морських дронів на чорноморський флот росії у Севастополі спричинила чималий резонанс на Заході. SPEKA переклала матеріал The Atlantic, який аналізує, чого досягла росія, регулярно залякуючи не тільки Маска, а й західні еліти загалом.
Одного вечора у вересні 2022 року група українських морських дронів вийшла у Чорне море, прямуючи до окупованого росією Криму. Їхні розробники ретельно націлили швидкі, дистанційно керовані, начинені вибухівкою морські дрони на кораблі, що стоять на якорі у Севастополі, де базується чорноморський флот росії. Але безпілотники зіткнулися з проблемою: система супутникового зв’язку Starlink, яку Україна використовувала від моменту вторгнення росії на початку минулого року, не працювала. Це стало несподіванкою для інженерів. Декілька людей в Україні та інших країнах відчайдушно телефонували і писали Ілону Маску, власнику Starlink, щоб переконати його увімкнути систему.
Страх ядерної війни
Маск своєю чергою зателефонував Волтеру Айзексону, своєму біографу, і сказав йому, що існує «нетривіальна ймовірність» того, що атака з використанням морських безпілотників може призвести до ядерної війни. За словами Айзексона, Ілон Маск нещодавно розмовляв із послом росії у Вашингтоні, який попередив його, що будь-яка атака на Крим призведе до ядерного конфлікту. Маск натякнув кільком іншим людям (хоча пізніше він це заперечував), що приблизно у той самий час він розмовляв із путіним.
Через кілька тижнів Україна здійснила аналогічну атаку. 29 жовтня флотилія керованих морських дронів, начинених вибухівкою, досягла Севастопольської гавані, використавши іншу систему зв’язку. Вони вразили свої цілі і вивели з ладу один російський фрегат «Адмірал Макаров». Команда вважає, що вони пошкодили щонайменше один підводний човен і щонайменше два катери.
Як і у випадку з БпЛА, застосування морських дронів — один із дієвих способів ведення війни Україною. Українські літаки та кораблі не можуть конкурувати з набагато більш озброєною російською армією, тому Україна використовує крихітні, високотехнологічні і відносно дешеві пристрої, які можуть вивести з гри артилерію, танки і кораблі. Більшість із цих пристроїв розробляють і виготовляють невеликі приватні та державні підприємства.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Хоча морські дрони не знищили весь чорноморський флот, вони вплинули на перебіг війни. Російські військові кораблі стали обережнішими. Замість того щоб блокувати українські зерновози, як сподівалися росіяни, вони залишилися в порту.
Іншими словами, Маск помилився. Замість того щоб інспірувати Третю світову війну, атака морських безпілотників допомогла зменшити активність росіян на морі, підтримати українських фермерів і доставити зерно країнам, які дуже його потребували.
Якби не зарозумілість Маска, ці позитивні наслідки могли б відчутися раніше. Можливо, перша атака знищила би більше кораблів, ракети яких вбивають мирних українців. Можливо, загинуло би менше людей. І, можливо, війна, яка закінчиться, коли Україна поверне свої території і припинить страждання своїх громадян на цих територіях, була би ближчою до свого завершення.
Чому росія залякує західні еліти
Це повчальна історія про зарозумілість мільярдера, який став відігравати мінливу роль у зовнішній політиці США. Але це також історія про страх, розкручений росіянами, навмисно створений для того, щоб сформувати ширше сприйняття цієї війни на Заході.
Маск не самотній. Багато людей у Вашингтоні, Берліні, Брюсселі та інших столицях, зокрема тих, хто підтримує український суверенітет і бажає Україні перемоги у війні, також були залякані розмовами з російськими послами, погрозами російських лідерів і кадрами ядерних вибухів, показаними на російському державному телебаченні.
Росіяни роблять це не просто так. Страх перед ескалацією покликаний створити самостримування, і це працює. У 2014 році західні лідери, побоюючись ескалації, радили Україні не давати відсіч росії, яка вторглася до Криму. Ця порада призвела до страждань людей, заарештованих, ув’язнених і вигнаних з півострова. Вона також переконала росіян продовжити вторгнення на схід України. Вони зупинилися лише тоді, коли українці дали відсіч.
З 2014 по 2022 рік Сполучені Штати та європейські країни, побоюючись спровокувати повномасштабний напад росії, обмежили або заборонили продаж зброї Україні. Це теж виявилося жахливою помилкою: якби росіяни справді боялися української армії, вони, можливо, взагалі ніколи б не розпочали повномасштабне вторгнення.
Те саме можна розказати про інше дієве озброєння. Страх ескалації означав, що деякі країни, зокрема Німеччина і США, не надали Україні танків, необхідних для наступу і повернення її територій. Страх ескалації також означав, що українці не отримали вчасно винищувачі F-16, які допомогли б їм у контрнаступі влітку цього року. Страх ескалації означав, що ми відмовилися надати українцям ATACMS — систем балістичних ракет далекого радіуса дії. Тепер танки стоять на українській землі, українські пілоти навчаються на F-16, а адміністрація Байдена розглядає питання надання Україні ATACMS.
Через такі затримки втрачався час. А час коштував десятків тисяч життів українців. Після взяття Херсону ЗСУ не мали зброї для подальшого просування. Вони не робили спроб наступати до червня цього року. На той час росіяни створили сотні кілометрів мінних полів, одні з найбільших мінних полів, які будь-коли намагалася перетнути будь-яка армія, а також систему танкових пасток і траншей, що уповільнило український контрнаступ і знову призвело до загибелі українських солдатів і цивільних.
Подумайте, яким був би світ, якби ядерні погрози путіна не вплинули на нашу уяву. Якби Маск не злякався російської пропаганди, частину російського флоту вивели б з ладу на місяць раніше. Якби Вашингтон, Лондон, Париж і Берлін не були налякані російською пропагандою, то українці могли б вигнати росіян раніше і війна могла б уже закінчитися. Смерть, жах і терор були результатом щоразу, коли союзники не наважувалися допомогти Україні.
Завжди існує «нетривіальна можливість», за висловом Ілона Маска, що росіяни застосують ядерну зброю. Також була ненульова ймовірність того, що випробування ядерної бомби Робертом Оппенгеймером підірве планету.
Але якщо ми хочемо утримати росіян від використання ядерної зброї, у нас є інші способи зробити це. Наша власна ядерна зброя і наші переважальні збройні сили є потужними засобами стримування: більшість аналітиків вважають, що це пояснює, чому росія навмисно не вразила жодної цілі на території НАТО. Недвозначні натяки Китаю та Індії на те, що ядерна ескалація була б жахливою помилкою, а також заяви про неприйнятність ядерної війни з боку G20, ООН та інших організацій також допомагають росії.
Українські атаки (особливо несподівані, асиметричні атаки, як, наприклад, морських безпілотників) також є формою стримування агресора. Так само як і наша постійна підтримка України. Щоразу, коли ми оголошуємо про чергове постачання зброї, або Європейський Союз бере на себе чергові фінансові зобов’язання щодо підтримки України, або президент Джо Байден вкотре заявляє про підтримку України, росіяни знають, що ціна окупації і будь-якої ескалації стає дедалі вищою. путіна провокує не опір, а слабкість.