Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому Ілон Маск блокує сигнал Starlink для військових та яка його роль у війні

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
8 вересня 2023 13 хвилин читання

Нещодавно Ілон Маск потрапив у черговий скандал. Стало відомо, що він навмисно блокує роботу Starlink у Криму. Маск стверджує, що таким чином запобіг ядерному удару у відповідь. Біограф Маска Волтер Айзексон опублікував уривок із майбутньої книги, у якій намагається знайти відповідь, чому Ілон Маск почергово то підтримує Українц, то заважає їй. SPEKA переповідає колонку Айзексона з незначними скороченнями. 

 Ілон Маск блокує Starlink, щоб не провокувати росію — що відомо  Ілон Маск блокує Starlink, щоб не провокувати росію — що відомо

Як Ілон Маск відреагував на вторгнення росії в Україну

За годину до початку вторгнення в Україну росія провела масовану хакерську атаку, щоб вивести з ладу маршрутизатори американської супутникової компанії Viasat, які забезпечували зв’язок у країні. Система управління українськими військовими була покалічена, що унеможливлювало оборону. Українські високопосадовці несамовито зверталися по допомогу до засновника SpaceX Ілона Маска, а віцепрем’єр-міністр Михайло Федоров у Twitter закликав його надіслати Україні термінали Starlink. Маск погодився.

Через два дні в Україну прибуло 500 терміналів Starlink. «У нас є військові США, які хочуть допомогти нам із транспортуванням, держава запропонувала гуманітарні рейси та певну компенсацію», — написала йому Гвін Шотвелл, президентка SpaceX. 

Він також поговорив у Zoom із президентом Володимиром Зеленським, обговорив логістику більшого розгортання та пообіцяв відвідати Україну, коли закінчиться війна.

Відтоді, як він був сухорлявим хлопчиком із проблемною соціалізацією, якого побили на шкільному майданчику в Південній Африці, Ілон Маск любив уявляти себе героєм, що поспішає на допомогу та бере участь у епічних квестах. Він захоплювався коміксами, і цілеспрямована пристрасть супергероїв справила на нього враження. «Вони завжди намагаються врятувати світ» — каже він.

Війна в Україні, коли жодна інша компанія чи навіть країна не змогла підтримувати роботу супутників зв’язку, дала йому можливість проявити свої прагнення, граючи супергероя. Це також показало труднощі критичної військової інфраструктури, яка контролюється приватною особою, що має часто благі наміри, але є непостійною.  

Лорен Дреєр, операційна директоркак Starlink SpaceX, почала надсилати Маску оновлення двічі на день. «Комплекти Starlink вже дозволяють Збройним силам України продовжувати працювати з командними центрами бойових дій, — написала вона 1 березня. — Ці набори можуть бути питанням життя чи смерті, оскільки супротивник зараз зосереджується на інфраструктурі зв’язку. Вони просять більше». Наступного дня SpaceX надіслав ще 2 тис. терміналів через Польщу. 

Солдат встановлює Starlink перед початком маневрів. Фото: Le Monde Солдат встановлює Starlink перед початком маневрів. Фото: Le Monde

Щодня того тижня Маск проводив регулярні зустрічі з інженерами Starlink. На відміну від будь-якої іншої супутникової служби, сервіс працював попри російські перешкоди. До 6 березня компанія забезпечувала голосовий зв’язок для української бригади спецоперацій. Комплекти Starlink також використовували для підключення українських військових до Об’єднаного командування спеціальних операцій США та для відновлення трансляції українського телебачення. За кілька днів відвантажили ще 6 тис. терміналів і тарілок, а до липня в Україні працювало 15 тис. терміналів Starlink.

Як Starlink вплинув на війну в Україні та хто платив за них 

Невдовзі Starlink почали широко висвітлювали у пресі. «Конфлікт в Україні забезпечив Маска та новонароджену супутникову мережу SpaceX випробування вогнем», — написав Politico. «Командири були вражені здатністю компанії за кілька днів доставити тисячі супутникових станцій розміром з рюкзак у зруйновану війною країну та підтримувати її онлайн, незважаючи на дедалі витонченіші атаки російських хакерів», —  The Wall Street Journal. «Без Starlink ми би програли війну», — сказав виданню один з українських військових (командир взводу.Ред.).

SpeceX оплатила приблизно половину вартості наданих тарілок та послуг. «Скільки ми вже пожертвували?» — написав Маск 12 березня Дреєр. Вона відповіла: «2000 безкоштовних Starlink і щомісячне обслуговування. Крім того, 300 зі значною знижкою». Незабаром компанія пожертвувала 1600 додаткових терміналів, і Маск оцінив її загальний внесок у майже $80 млн.

Антена супутникової широкосмугової системи Starlink в Ізюмі, Україна, 25 вересня 2022 року Антена супутникової широкосмугової системи Starlink в Ізюмі, Україна, 25 вересня 2022 року

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інше фінансування надходило від США, Великої Британії, Польщі та Чехії. Були також внески приватних осіб. Історик Найл Фергюсон надіслав електронного листа друзям, щоб зібрати $5 млн для придбання та транспортування ще 5 тис. комплектів Starlink: «Я не можу переоцінити важливість ролі Starlink у збереженні зв’язку українського уряду від відключення росіянами». Через три години він отримав відповідь від Марка Беніоффа, мільярдера, співзасновника Salesforce. «Я даю 1 мільйон», — написав він. — Ілон рулить».

Як Україна збиралася знищити чорноморський флот за допомогою Starlink

У вересні 2022 року і Маск, і військові лідери в Україні та Сполучених Штатах усвідомили всю складність своїх відносин. Одного п’ятничного вечора мій телефон почав вібрувати від повідомлень від Маска.

«Це може стати величезною катастрофою», — написав Маск. Цього разу він перебував у режимі тотальної драматичної кризи героя. Виникла небезпечна проблема, і він вважав, що існує «нетривіальна ймовірність», яка може призвести до ядерної війни, а частково відповідальним за це буде Starlink. Українські військові намагалися потай напасти на російський військово-морський флот, що базується у Севастополі, відрядивши шість невеликих безпілотних підводних човнів, начинених вибухівкою, і використовували Starlink, щоб навести їх на ціль.

Морський дрон-камікадзе. Фото: defence.ua Морський дрон-камікадзе. Фото: defence.ua

Хоча він охоче підтримав Україну, але вважав, що було необачно з боку України розпочати атаку на Крим, який росія анексувала 2014 року. Він щойно розмовляв із послом росії у Сполучених Штатах. (Пізніше у розмові з декількома іншими людьми він, здавалося, натякнув, що розмовляв безпосередньо з президентом путіним, але мені він сказав, що його повідомлення проходили через посла.) Посол прямо сказав йому, що українська атака на Крим призведе до ядерної відповіді. Маск дуже детально пояснив мені російські закони та доктрини, які уможливлять таку відповідь.

Чи вимикав Ілон Маск покриття Starlink у Криму

Весь вечір і всю ніч він особисто керував ситуацією. За його словами, дозвіл на використання Starlink для атаки може стати катастрофою для світу. Тому він таємно сказав своїм інженерам вимкнути покриття в радіусі 100 кілометрів від узбережжя Криму. Тож коли українські безпілотники підійшли до російського флоту в Севастополі, вони втратили зв'язок і нешкідливо викинулися на берег.

(За рік 8 вересня 2023 року після резонансу довкола цієї справи Ілон Маск повідомив, що термінали Starlink нібито не були активовані у регіоні Криму, а SpaceX не вимикала термінали.  — Ред.) 

Коли українські військові помітили, що Starlink вимкнули у Криму та навколо нього, Маск отримав шквал дзвінків із проханням знову ввімкнути покриття. Михайло Федоров, який спочатку заручився його допомогою, таємно поділився з ним подробицями того, як безпілотні підводні дрони були вирішальними в їхній боротьбі за свободу. «Ми зробили морські безпілотники самі, вони можуть знищити будь-який крейсер чи підводний човен», — написав він за допомогою зашифрованого застосунку. — Я ні з ким не ділився цією інформацією. Я просто хочу, щоб ви — людина, яка змінює світ за допомогою технологій, це знали».

Маск відповів, що конструкція безпілотників вражала, але він відмовився відновити зв’язок у Криму, стверджуючи, що Україна зараз «заходить занадто далеко і напрошується на стратегічну поразку».

Він обговорив ситуацію з радником президента Байдена з національної безпеки Джейком Салліваном і генералом Марком А. Міллі, пояснивши їм, що він не хоче, аби Starlink використовували з наступальною метою. Він також зателефонував російському послу, щоб запевнити його, що Starlink використовують лише задля оборони. «Якби українські атаки змогли потопити російський флот, це було б схоже на міні-Перл-Гарбор і призвело б до значної ескалації», — каже Маск. — Ми не хотіли бути частиною цього».

До чого призвів конфлікт Маска з українським урядом 

У жовтні 2022 року Маск запропонував мирний план, який передбачав проведення нових референдумів на Донбасі та в інших окупованих росією регіонах, які росія мала би покинути, якщо населення проголосує проти неї. Крим мав стати частиною росії, а Україна має залишитися «нейтральною» країною, а не стати частиною НАТО. Це викликало обурення. «Іди нах*й — це моя дуже дипломатична відповідь вам», — сказав тодішній посол України в Німеччині Андрій Мельник. Зеленський був дещо обережнішим. У Twitter він опублікував опитування, в якому запитав користувачів, який Маск їм подобається більше: той, який підтримує Україну, чи той, який підтримує росію.

Маск трохи відступив. «З власної кишені SpaceX витратила на включення та підтримку Starlink в Україні уже майже $80 млн, — написав він у відповідь на запитання Зеленського. — Наша підтримка Росії становить $0. Очевидно, що ми за Україну». Але потім додав: «Спроба повернути Крим призведе до масової загибелі, ймовірно, невдачі та ризику ядерної війни. Це було б жахливо для України і Землі».

На початку жовтня 2022 року Маск розширив свої обмеження на використання Starlink для наступальних операцій, вимкнувши частину покриття у контрольованих росією регіонах південної та східної України. Це призвело до ще одного шквалу дзвінків і показало величезну роль, яку відіграє Starlink. Ані Україна, ані Сполучені Штати не змогли знайти жодних інших систем зв’язку, які могли б відповідати Starlink або відбивати атаки російських хакерів. Відчуваючи, що його не оцінили, він припустив, що SpaceX більше не бажає нести частину фінансового тягаря.

Шотвелл, президентка SpaceX, також переконана, що компанія має припинити субсидувати українську військову операцію. Надавати гуманітарну допомогу було добре, але приватні компанії не повинні фінансувати війну чужої країни. Інші компанії, зокрема великі та прибуткові оборонні підрядники, стягували мільярди за постачання зброї в Україну, тому здавалося несправедливим, що SpaceX, яка мала проблеми з прибутками, повинна робити це безкоштовно.

Starlink на головній площі Херсону після деокупації Starlink на головній площі Херсону після деокупації

«Спочатку ми надавали українцям безкоштовні послуги з гуманітарною та оборонною метою, як-от утримання в належному стані їхніх лікарень і банківських систем. Але потім вони почали садити їх на чортові дрони, які намагалися підірвати російські кораблі. Я рада пожертвувати для машин швидкої допомоги і лікарень. Але платити за удари військових безпілотників — це неправильно», — каже вона.

Шотвелл почала переговори про укладення контракту з Пентагоном. За угодою Пентагон мав заплатити SpaceX $145 млн.

Але потім історія набула розголосу, спричинивши негативну реакцію проти Маска у пресі. Він вирішив відкликати свій запит на фінансування. Тому SpaceX надаватиме безкоштовне обслуговування терміналів, які вже є в Україні. «Грець із ним, — написав він у Twitter. — Хоча Starlink досі втрачає гроші, а інші компанії отримують мільярди доларів від платників податків, ми просто продовжуватимемо безкоштовно фінансувати український уряд».

Таке рішення не сподобалося директору SpaceX. «Пентагон був готовий передати мені чек на 145 мільйонів. Тоді Ілон піддався фігні з твітеру та хейтерам, які поширили цю історію», — каже Шотвелл.

Як Михайло Федоров налагоджував взаємини з Маском

Федоров намагався згладити ситуацію, надсилаючи Маску повідомлення з подякою: «Не всі розуміють ваш внесок для України. Я впевнений, що без Starlink ми не змогли б успішно функціонувати. Знову дякую».

Федоров сказав, що розуміє позицію Маска щодо недопущення використання сервісу Starlink для атак у Криму. Але він спонукав Маска дозволити Україні використовувати їх для боротьби в окупованих регіонах на півдні та сході. 

Федоров:

Вилучення цих територій абсолютно несправедливе. Я родом із села Василівка Запорізької області, там живуть мої батьки та друзі. Зараз це село окуповане російськими військами, панує повне беззаконня та безчинство — жителі з нетерпінням чекають на звільнення. Наприкінці вересня ми помітили, що Starlink не працює у звільнених селах, що унеможливлює відновлення критичної інфраструктури цих територій. Для нас це питання життя і смерті.

Маск:

Коли росія буде повністю мобілізована, вони знищать всю інфраструктуру по всій Україні та просунуться далеко за нинішні території. НАТО буде змушене втрутитися, щоб запобігти відходу всієї України до росії. У цей момент ризик Третьої світової війни буде дуже високим.

Федоров:

Мобілізація у росії може призвести до повалення путіна. Це не війна росіян, і вони не хочуть йти в Україну.

Маск:

Росія не зупиниться ні перед чим, щоб утримати Крим. Це створює катастрофічний ризик для світу. Шукайте миру, поки ви маєте перевагу. Давайте обговоримо це. [Маск вказав свій новий приватний номер мобільного телефону.] Я підтримуватиму будь-який прагматичний шлях до миру, який служить вищому благу всього людства.

Федоров: 

Розумію. Ми дивимося очима українців, а ви з позиції людини, яка хоче врятувати людство. І не просто хоче, а робить для цього більше, ніж будь-хто інший.

Після угоди з Федоровим Маск відчув розчарування. «Ким я є у цій війні? — запитав він мене під час нічної телефонної розмови. — Starlink не був вигаданий для війни. Це було для того, щоб люди могли дивитися Netflix і відпочивати, проводити онлайн-навчання та робити добрі мирні речі, а не обстріли безпілотниками».

Зрештою, за допомогою Шотвелл SpaceX домовилася з різними державними установами про оплату збільшення обслуговування Starlink в Україні, а військові та ЦРУ розробили умови надання послуг.

На початку 2023 року в Україну відправили понад 100 тис. нових супутникових антен. Крім того, Starlink запустив сервіс-компаньйон під назвою Starshield, який був розроблений спеціально для військового використання, дозволяючи уряду визначати, як вони можуть і повинні використовуватися в Україні.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чергові випробування Starship, але політ завершився вибухом: що сталося

Вікторія Рудзінська 13 годин тому

Зимова «єПідтримка»: скільки українців вже звернулися по 1 тис. грн

Владислав Паливода 20 годин тому

Ілон Маск шукає розробників для свого суперзастосунку: деталі

Владислав Паливода 21 годину тому

Міноборони Німеччини відмовляється від роботи з ресурсами Ілона Маска: що відомо

Владислав Паливода 16 січня 2025 13:17

Військові рф вбивають самі себе на полі бою: скільки випадків зафіксовано

Владислав Паливода 15 січня 2025 09:43