Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Оппенгеймер у Лос-Аламосі: як у США вперше створили атомну бомбу

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
30 липня 2023 5 хвилин читання

О 5:29 16 липня 1945 року в штаті Нью-Мексико (США) пролунав надпотужний вибух. Невдовзі неподалік від епіцентру, у містечку Лос-Аламос, мешканці почали вітати одне одного — їм вдалося першими у світі створити атомну бомбу. До бомбардування Хіросіми залишалося менше місяця. 

20 липня 2023 року на світові кіноекрани вийшов байопік про фізика Роберта Оппенгеймера, що очолював «Мангеттенський проєкт» — програму з розроблення бомби. Більшість подій фільму відбувається в Лос-Аламосі. SPEKA розібралася, чому саме це місто стало центральним для розробників бомби і як розвивався проєкт.

Оппенгеймер у Лос-Аламосі Оппенгеймер у Лос-Аламосі

Три основні локації «Мангеттенського проєкту»

  • Оук-Рідж, штат Теннессі / Y-12. Там в умовах абсолютної секретності працювали 75 тис. людей. Вони збагачували уран та виробляли плутоній, необхідні для бомби. 
  • Генфордський комплекс, штат Вашингтон. Основна діяльність — виробництво плутонію. 
  • Лос-Аламос, штат Нью-Мексико / Project Y — створення бомби.
Де розгорнувся «Мангеттенський проєкт» Де розгорнувся «Мангеттенський проєкт»

500 тис. людей були так чи інакше залучені до «Мангеттенського проєкту», що становило майже 1% усієї цивільної робочої сили США під час Другої світової війни. Над проєктом працювали провідні американські (й не тільки) вчені, зокрема Річард Фейнман, Енріко Фермі й тайже 20 тодішніх і майбутніх лауреатів Нобелівської премії. 

Вартість проєкту становила $2 млрд у 1945 році — приблизно $30-50 млрд, якщо перерахувати на сучасні гроші.  

Хто був ядром «Мангеттенського проєкту» Хто був ядром «Мангеттенського проєкту»

Як обрали й побудували Лос-Аламос

Оппенгеймер та керівник проєкту з боку військових генерал Леслі Гровз погодилися, що Нью-Мексико розташований досить далеко від інших населених пунктів. Також важливо, що Оппенгеймер добре знав цю місцевість, адже бував там раніше. 

Бейдж Оппенгеймер під час роботи у проєкті / Rob Wallace Бейдж Оппенгеймер під час роботи у проєкті / Rob Wallace

Для створення та тестування бомби обрали плато Паджаріто — рівну місцевість з передбачуваним напрямком вітру. Тут вирішили побудувати R&D-центр, лабораторії та інші дослідницькі й виробничі потужності, а також розселити науковців з їхніми родинами й інших учасників проєкту. Перевагою Лос-Аламосу були невелика щільність населення, доступні джерела води, розташування неподалік від хайвеїв і можливість легко контролювати заїзд та виїзд з міста. У 1930-х у Лос-Аламосі зʼявилася школа, її будівлі можна було використовувати як житло для вчених. 

Школярі біля будівлі школи у 1933 році. Згодом тут оселилася родина Оппенгеймера Школярі біля будівлі школи у 1933 році. Згодом тут оселилася родина Оппенгеймера

Міністерство оборони попросило у міністерства сільского господарства надати право на використання 54 тис. акрів федеральних земель через «військову необхідність». 

Мапа потужностей проєкту в Лос-Аламосі Мапа потужностей проєкту в Лос-Аламосі

Згодом місцеві жителі почали називати Лос-Аламос «Пагорб». 

Оппенгеймер особисто пропонував роботу вченим у Лос-Аламосі. Для цього він обʼїздив найкращі університети країни — від MIT та Прінстона до Чиказького університету і Берклі. Навесні 1943 року більшість із них вже була на місці. Населення Лос-Аламоса стрімко зростало. Для військових, науковців та робочих побудували 600 осель, зокрема, квартири та гуртожитки. Будівництво не припинялося. Зʼявилася пошта (листи цензурувались), лікарня й магазини. Вчені та їхні родини у вільний час насолоджувалися краєвидами. 

Протягом першого року проєкту в Лос-Аламосі народилося 80 дітей, а за всі ці роки — майже 300.

Як змінювалося населення Лос-Аламосу Як змінювалося населення Лос-Аламосу

Які бомби створили у Лос-Аламосі під час «Мангеттенського проєкту»

На полігоні Trinity («Трійця») у пустельній місцевості Нью-Мексико 16 липня 1945 року підірвали «Штучку» — Gadget. 

Фото бомби Gadget / Rare Historical Photos Фото бомби Gadget / Rare Historical Photos

Це була зброя імплозійного типу, що виглядала як величезна куля. Всередині бомби була серцевина з субкритичного плутонію, який сягав критичного стану, коли вибухові речовини навколо ядра детонували й цім викликали його стискання. 

Через секретність проєкту мешканців прилеглих територій не попереджали про випробування бомби. Люди й гадки не мали, чому навколо з’явився попіл. Уряд запевняв, що стався вибух на складі боєприпасів. Здогадуватися, якою була правда, місцеві почали вже після бомбардування Японії.

За зразком «Штучки» пізніше побудували «Товстуна», що скинули на Наґасакі 9 серпня 1945 року. Простіший за принципом дії «Малюк», яким бомбили Хіросіму, був також розроблений у межах Мангеттенського проєкту.

У Лос-Аламосі й зараз є лабораторії, в яких займаються ядерною зброєю. 

Інші матеріали

Штучний інтелект готовий застосувати ядерну бомбу «заради миру у всьому світі» — дослідження

Богдан Камінський 10 лютого 2024 07:30

Сексизм, вбиральні, робота без оплати. Українські науковиці про проблеми жінок у науці та про матір атомної бомби

Ганна Гілова 3 вересня 2023 12:30

Довбуш у прокаті. Мільйонні збори Барбі і Оппенгеймера

Дмитро Мухін 26 серпня 2023 09:05

Феномен «Барбігеймера»: наскільки популярними в українському медіа були «Барбі» та «Оппенгеймер»

Платформа LOOQME 20 серпня 2023 13:00

Як у США відновлювали ядерну зброю FOGBANK

Артем Житкевич 19 серпня 2023 18:00