Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що чекає на ринок хмарних послуг в Україні

Назарій Присяжнюк
Назарій Присяжнюк
7 березня 2023 5 хвилин читання

Компанії почали активніше мігрувати до хмарних сервісів з початком пандемії COVID-19. В Україні ці процеси пришвидшило повномасштабне вторгнення. Скільки компаній вже у хмарі та що чекає на cloud-ринок, розібралися з українськими експертами.

Ринок хмарних послуг Ринок хмарних послуг

Скільки світових компаній перенесли дані у хмару

Згідно з даними TechJury, у 2020 році 61% світових компаній перенесли свої робочі навантаження в хмару. Через пандемію багато з них впровадили режим віддаленої роботи.

98% компаній користується клаудсервісами, а приблизно третина з них перенесла туди 50% робочих навантажень.

Частка корпоративних даних, що зберігаються у хмарі з 2015 до 2022 року Частка корпоративних даних, що зберігаються у хмарі з 2015 до 2022 року

За даними сайту Statista, частка корпоративних даних у хмарі поступово зростає: у 2015-му — 30%, а у 2022-му вже 60%.

5 найкращих провайдерів хмарних послуг у світі та Україні

Найбільші провайдери хмарних послуг в Україні та світі на 2022 рік Найбільші провайдери хмарних послуг в Україні та світі на 2022 рік

На публічні хмарні платформи Amazon Web Services, Microsoft Azure та Google Cloud припадає ⅔ ринку. 

  • AWS був першим у сфері хмарних обчислень.
  • Microsoft прагне перевести свою величезну клієнтську базу в хмару Azure у цифровому форматі.
  • Google запізнився з виходом на ринок хмарних обчислень, але прогресував за минулі чотири роки. 

AWS, Azure та Google Cloud борються за лідерство на ринку, інвестуючи мільярди у будівництво нових центрів оброблення даних, придбання компаній, підвищення кібербезпеки та глобальне розширення.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Найбільші провайдери хмарних сервісів в Україні на 2022 рік Найбільші провайдери хмарних сервісів в Україні на 2022 рік

Серед чотирьох найбільших провайдерів в Україні — місцеві компанії De Novo (17,3%) та GigaCloud (16,3%). На першому місці Amazon Web Services (20,4%).

Ключові тренди ринку хмарних обчислень

Витрати на публічні хмарні сервіси зростатимуть

Витрати користувачів публічних хмарних сервісів Витрати користувачів публічних хмарних сервісів

За даними аналітиків Gartner, витрати кінцевих споживачів на публічні хмарні сервіси у 2023 році сягнуть $591,79 млрд. До 2025-го понад 85% компаній перейдуть на хмарні технології й не зможуть без них реалізувати свої цифрові стратегії.

Інвестиції у безпеку та стійкість хмари збільшаться

Зростання ринку збільшує зацікавленість у ньому кіберзлочинців. А отже, збільшується кількість законодавчих актів, які регулюють зберігання та використання персональних даних. Це збільшує шанс отримати штраф або втратити довіру клієнтів.

Хмарний ринок в Україні: вплив повномасштабного вторгнення

В Україні до повномасштабного вторгнення працювало понад 50 дата-центрів та майже 40 хмарних провайдерів, найбільші з яких De Novo, GigaCloud, UCloud, NetAssist, DataGroup.

Хмарні сервіси в Україні за 2018-2022 роки Хмарні сервіси в Україні за 2018-2022 роки

У 2021 році хмарний ринок в Україні зріс на 48% у порівнянні з 2020-м. У 2022-му він мав збільшитись ще на 40%, але завадила повномасштабна війна. З її початком ставлення бізнесу та держустанов до хмари змінилося — всі важливі дані треба було захистити від можливих уражень. До хмар почали звертатися університети, банки, телеканали, щоб забезпечити безперервність послуг навіть під час обстрілів.

Після 24 лютого міжнародні компанії, зокрема Veeam, Amazon та Microsoft, надали українцям безкоштовний доступ до своїх продуктів.

Максим Агєєв
Максим Агєєв
CEO De Novo

«На них перейшла значна частина користувачів, що вплинуло на грошовий вимір ринку — він не зростав. Однак в обсязі надання послуг ринок зріс приблизно на 50%. Ринок почав різко сегментуватися, AWS вирвався вперед із великим відривом, адже підписав контракт із ПриватБанком, через що охопив майже 20% ринку».

Денис Бурдук
Денис Бурдук
CEO UCloud

«Частина держустанов мігрувала у ті хмари, які надавалися безкоштовно. Проте пізніше їм доведеться обирати, куди переходити. Найімовірніше це будуть українські провайдери — через цінову політику»

Про цінові переваги розповіли й GigaCloud.

Володимир Бєлов
Володимир Бєлов
СЕО GigaCloud Ukraine

«Компанії мігрують до українських провайдерів. Це зумовлено прагненням оптимізувати витрати, адже ціни українських провайдерів зафіксовані у гривні і нижчі, ніж у зарубіжних колег».

Державні дані у хмарі

GigaCloud прогнозує, що у недалекому майбутньому держава не будуватиме нові дата-центри, а після війни державні організації не повернуться до власного обладнання. Попри складну економічну ситуацію, держпроєкти мають працювати, а хмара ― єдиний надійний майданчик для їхнього розміщення. Майже третина ринку споживання припадає на державні установи, лідером серед яких є «Нафтогаз». 

«Дані — це цифрова кров. Ми вилили її ріки за кордон. Нині невідомо, як повертати ці дані. Проте ринок у 2023 році буде зростати. Ба більше, ми вже спостерігаємо це зростання», — сказав Максим Агєєв.

За словами Володимира Бєлова, протягом 2022 року в хмарі GigaCloud стало на 55% більше державних замовників. Цьому сприяв закон «Про хмарні послуги», який підписав президент за тиждень до повномасштабного вторгнення. 

Через 5-10 років в Україні хмарні послуги перейдуть у режим must-have та будуть сприйматися як норма. Ринок інтенсивно зростатиме, а головним рушієм буде держсектор. Основною причиною міграції буде масовий перехід на сервіси SaaS*
прогнозує Вадим Михайлов, директор департаменту з хмарних продуктів «Датагруп»

*SaaS – модель «програма як послуга»

Аналітики прогнозують збільшення глобального ринку хмарних обчислень до $1 трлн до 2026 року. Попит на хмарні сервіси у нашій країні зростає з року в рік, попри економічні кризи, пандемію та війну. 

У щорічному дослідженні ООН щодо електронного урядування країн-членів у 2022 році відзначили стійкість українських електронних урядових сервісів до викликів воєнного часу, зокрема, завдяки хмарам.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

IT-сектор України втратив $19,3 млрд через російську агресію

Вікторія Рудзінська 15 годин тому

Кіберполіція і Binance проведуть студентський конкурс Cyber Security Camp — як взяти участь

Павло Бартос 2 жовтня 2024 17:01

Як ШІ допомагає кенійським фермерам покращити врожай

Ангеліна Мусієнко 1 жовтня 2024 19:21

Два підрозділи, які займалися розробкою IT-проєктів для Сил оборони, розформували

Павло Бартос 1 жовтня 2024 15:31

Як айтівці змінюють спеціалізації: хто й куди переходить у межах ІТ

Павло Бартос 30 вересня 2024 14:52