Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

рф у TikTok просуває фейкові антиукраїнські відео

Богдан Камінський
Богдан Камінський
15 грудня 2023 5 хвилин читання

Російські пропагандисти запустили спрямовану кампанію за участю тисяч фейкових акаунтів у TikTok, які поширюють дезінформацію про війну в Україні.

Про це пише BBC.

Користувачі в кількох європейських країнах стали жертвами неправдивих тверджень про те, що українські високопосадовці та їхні родичі нібито купили розкішні автомобілі або вілли за кордоном після вторгнення росії в лютому 2022 року.

Фейкові відео в TikTok зіграли свою роль у звільненні міністра оборони України Олексія Резнікова, стверджує його дочка Анастасія Штейнгауз. За її словами, на платформі розповсюдився фейк, нібито вона придбала віллу в Мадриді. Інші підробки стверджували, що донька Резнікова володіє нерухомістю на Лазурному узбережжі Франції.

Фейки в TikTok про Анастасію Штейнгауз — дочку Олексія Резнікова Фейки в TikTok про Анастасію Штейнгауз — дочку Олексія Резнікова

Штейнгауз каже, що не володіє нерухомістю в Іспанії, Франції чи «деінде за межами України».

BBC Verify відстежила фотографії будинків у Мадриді та Каннах з фейкових роликів. Виявляється, зображення взяли на місцевих вебсайтах з продажу нерухомості, і обидва будинки досі продаються.

Дезінформація в TikTok — спрямована кампанія росії

За даними BBC, відео про Штейнгауз належать до великої російської мережі фейкових акаунтів TikTok. Вони видають себе за реальних користувачів з Німеччини, Франції, Польщі, Ізраїлю та України.

Використовуючи комбінацію пошуку за хештегами та власні рекомендації TikTok, BBC Verify вдалося відстежити сотні подібних відео, спрямованих проти десятків українських посадовців.

Акаунти, які їх публікували, використовували викрадені фотографії профілів, у тому числі знаменитостей на кшталт Скарлетт Йоханссон, Емми Вотсон і Коліна Фаррелла.

Фейкові акаунти у TikTok, які є частиною російської мережі прихованого впливу Фейкові акаунти у TikTok, які є частиною російської мережі прихованого впливу

За невеликим винятком, вони опублікували лише по одному відео. Це нова тактика у яку TikTok, спрямована на уникання виявлення та маніпулювання системою рекомендацій платформи.

Схоже, ці зусилля були скоординованими. Іноді відео публікувалися різними акаунтами в один і той самий день і містили ідентичні або дуже схожі сценарії.

Під час розслідування BBC Verify знайшла послідовні непрямі докази, що вказують на можливе російське походження мережі. Серед них — помилки, типові для російськомовних, зокрема деякі фрази, які не вживаються в інших мовах. 

Фейкові акаунти у TikTok, які є частиною російської мережі прихованого впливу Фейкові акаунти у TikTok, які є частиною російської мережі прихованого впливу

Крім того, багато відеороликів містили посилання на вебсайт, що видає себе за реальні західні новини. Раніше Meta викрила ці ресурси в рамках мережі, пов'язаною з росією.

Мета російських пропагандистів в TikTok — українські високопосадовці

Багато з проаналізованих відео були спрямовані проти Резнікова, президента України Володимира Зеленського та інших українських посадовців. Росіяни зображували їх як одержимими грошима і такими, що не піклуються про простих українців.

Боти уникали прямих звинувачень у правопорушеннях, але припускали, що політики купували розкішну нерухомість або товари під час війни. Однак під час перевірки всі ці твердження виявилися неправдивими.

Роман Осадчук з Лабораторії цифрових криміналістичних досліджень Атлантичної ради, який досліджував мережу у співпраці з BBC, вважає, що фейкові акаунти намагаються підірвати довіру українців до керівництва країни.

Вони намагаються зробити Україну менш стійкою і [змусити] українське суспільство припинити боротьбу з росіянами
Роман Осадчук

Менеджер з технічних досліджень Стенфордської обсерваторії Інтернету Рене ДіРеста каже, що акцент у відеороликах на корупції у військових діях України був спрямований, зокрема, на Захід.

TikTok не встигає видаляти російські фейки

Представник TikTok заявив, що компанія постійно переслідує тих, хто намагається впливати на спільноту обманним шляхом.

В рамках розслідування, ініційованого TikTok, до якого долучилася BBC, ми видалили операцію з прихованого впливу з Росії
представник TikTok 

Компанія все ще розслідує, хто стоїть за мережею. Також фахівці платформи виявили фальшиві відео ще двома мовами — італійською та англійською.

Попри зусилля TikTok закрити мережу, за кілька тижнів після звернення BBC Verify застосунок продовжує рекомендувати десятки відео, які можуть бути частиною тієї ж мережі. Деякі з них були опубліковані наприкінці листопада і висвітлювали нещодавні події.

Раніше SPEKA писала, що росія використовує фейкові цитати зірок для поширення антиукраїнської пропаганди.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 16 годин тому

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

Технології, на які ми чекали: новинки realme 12 вже у «Цитрус»!

Анна Старкова 27 червня 2024 12:30