Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Коли українці припинять гуглити російською? Як відмовитися від мови ворога онлайн

На девʼятому році війни з росією українці продовжують гуглити російською активніше, ніж українською. Якщо відволіктися від новин та порахувати статистику в Google Trends, Google Analytics та Ahrefs, можна побачити, що мова окупанта має вдвічі більшу частку використання у нашій мережі, ніж українська.

Хостинг-провайдер та реєстратор доменних імен Cityhost.ua порушує тему українізації інтернету: у цій статті будемо говорити про статистику та перспективи переходу українських сайтів та користувачів на державну мову. У фіналі на вас чекає опитування — заповніть форму, щоб зробити свій внесок в українізацію мережі.

Коли українці припинять гуглити російською? Як відмовитися від мови ворога онлайн зображення 1

IT-галузь та поведінка користувачів мережі зазнала змін після початку повномасштабної війни — деякі відбулися різко та одразу після 24 лютого, як-от повальне блокування російських клієнтів компаніями та відмова від користування російськими сервісами. Деякі ж процеси потребують часу і відбуваються поступово та повільно.

До 2022 року багато представників українського IT-бізнесу постачали основну версію сайту російською мовою, не мали української версії взагалі та активно працювали на російськомовного клієнта. Це було дуже вигідно, адже російська мова — це не лише росія. Ставлячи російську мову основною, можна було розраховувати на хороший трафік із цілого переліку країн.

За останній рік всі сайти створили дефолтну версію українською мовою не лише через патріотизм, а й завдяки змінам у законодавстві. 16 липня 2022 року набув чинності закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», згідно з яким на всіх сайтах основною має бути українська версія.

Втім, почасти такі зміни збіглися і з бажаннями користувачів — вони почали частіше шукати інформацію українською та уникати російських майданчиків. Тоді ми опублікували у блозі статтю Як прибрати російські сайти з пошуку Google з рекомендаціями щодо налаштувань свого акаунту в пошуковиках.

Згідно з нашою статистикою в Google Analytics, частка користувачів з основною українською мовою у налаштуваннях браузера, які заходять на сайт Cityhost.ua, за останні п’ять років зросла майже на 20%, а відповідний показник для російської мови знизився майже на 20%. Причому, як видно на графіку, до 2022 року зростання відбувалося плавно, а основний стрибок стався після повномасштабного нападу росії.

Коли українці припинять гуглити російською? Як відмовитися від мови ворога онлайн зображення 2

Використання російської мови знизилося від 71,49% у 2018-му до 53,66% за перші три місяці 2023-го. Українська мова посилила позиції від 11,9% у 2018-му до 30,84% у 2023-му.

Але, з іншого боку, навіть зараз мова окупанта переважає майже наполовину, а 30,84% українськомовних користувачів — це занадто мало для країни, де активно відбувається становлення національної ідентичності. І це при тому, що на сайті Cityhost.ua заблокована можливість заходити з російських IP-адрес, українська версія за дефолтом основна і ми ведемо її активне SEO-просування.

А що відбувається із запитами українською та російською мовами? Зазирнімо у Google Trends та Ahrefs. Для ілюстрації обрали поширене слово, яке російською та українською мовою пишеться по-різному: інтернет — интернет. Як свідчать дані Ahrefs, це високочастотний ключ для обох мов, але російською його все ж запитують набагато частіше.  

Коли українці припинять гуглити російською? Як відмовитися від мови ворога онлайн зображення 3 Фото Cityhost.ua

Такі самі дані можна побачити і в Google Trends: мешканці країни удвічі частіше шукають російське слово. Подібна історія відбувається з багатьма популярними ключами — купити/купить, інтернет-магазин/интернет-магазин, навіщо/зачем, чому/почему тощо.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Коли українці припинять гуглити російською? Як відмовитися від мови ворога онлайн зображення 4 Фото Cityhost.ua
Українці продовжують гуглити російською — за звичкою або тому, що так простіше знайти достатню кількість матеріалів. Власники сайтів постачають відповідний контент, тому що користувачі гуглять російською. Коло замикається.

Звідси і випливають труднощі SEO-просування українською, які змушують компанії і досі утримувати російськомовні версії — вони завжди стабільно приносили великий трафік і продовжують це робити. Відмова від роботи із запитами російською мовою може призвести до різкого падіння сайту у видачі, що спричинить таке ж різке падіння продажів товарів та послуг.

Деякі масштабні бізнеси змогли дозволити собі позбутися російськомовної версії, але їх небагато. Якщо прогулятися мережею, то побачимо таку картину.

Немає російськомовної версії:

       PrivatBank

       Monobank

       DOU.ua

       Happy Monday

Досі є російськомовна версія:

       Rozetka

       Prom

       Serpstat

       SeRanking

       Алло

       Hotline

       AUTO.RIA

       OLX

       Work.ua

       Епіцентр

Другий список можна продовжувати ще довго, і він буде в рази більший за перший.

І хоча мова окупанта на українських сайтах може здатися недоречною на дев'ятому році війни, ми розуміємо, що глобальні процеси не відбуваються швидко. Український інтернет-сектор вже пройшов перший важливий етап, коли сам факт наявності української мови на вебресурсі — це нормальність, а не виняток.

Скільки знадобиться на остаточну відмову від російської в мережі? Якщо дивитися на нашу статистику, на перехід 20% користувачів на українську знадобилося п’ять років. Тобто для завершення процесу потрібно 10-15 років?

Звісно, ці розрахунки доволі приблизні, адже взята статистика тільки для сайту Cityhost.ua, не враховані зміни динаміки, пов'язані з різноманітними подіями, законодавчими змінами та іншим зовнішнім впливом.

Саме для активізації зрушень варто говорити про цю проблему та шукати шляхи її вирішення.

Одним із перших кроків ми вважаємо проведення досліджень для кращого розуміння ситуації та розроблення подальших ініціатив. Тому пропонуємо вам заповнити Google-форми опитування:

Діліться цією статтею з друзями та пропонуйте їм також пройти анкетування — спільними зусиллями ми складемо цілісну картину.

Cityhost.ua дарує читачам медіаресурсу Speka знижку на хостинг у розмірі 20%. Для цього скористайтеся вічним промокодом speka та економте на розміщенні своїх сайтів. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 24 березня 2025 08:13

Що таке глобальний рух MeToo?

Олеся Руденко 2 години тому

Над Україною помітили унікальне явище: що відомо

Владислав Паливода 11 годин тому

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka

Вікторія Рудзінська 22 березня 2025 11:07

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 24 березня 2025 00:13