Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Прихована загроза. Чим небезпечні батареї у наших смартфонах

Михайло Года
Михайло Года
2 лютого 2024 12 хвилин читання

Уявіть собі: вечір, ви ідете з роботи додому і раптом відчуваєте запах горілого зовсім поруч. За мить ви усвідомлюєте, що джерелом запаху є павербанк, який активно димиться всередині вашого наплічника! Саме це сталося з одним із користувачів соцмережі X, тож цілком імовірно може статися з вами.

Коли спалахує літій-іонний акумулятор, збитки можуть бути значними, а небезпека фатальною. Така пожежа не лише інтенсивна, але й тривала та потенційно токсична. Чому це відбувається, як цього не допустити і що робити, коли батарея роздулася, задимілася або зайнялася, читайте у матеріалі SPEKA.

Літій-іонні батареї всюди

Від смартфону в кишені до ноутбука в сумці — літій-іонні акумулятори всюдисущі у сучасній цифровій екосистемі. Вони є надійним джерелом енергії для незліченної кількості гаджетів завдяки своїй чудовій енергетичній щільності, яка дозволяє зберігати значну кількість енергії у відносно невеликому корпусі. 

Саме ця особливість робить їх ідеальними для портативної електроніки, де вага і розміри мають першочергове значення. Окрім персональної електроніки, ці батареї також є рушійною силою в електромобілях (EV), які стрімко набирають популярності як альтернатива екологічно чистому транспорту.

Втім, будь-яка техніка виходить з ладу, і добре, якщо акумулятор вашого смартфону чи павербанка просто припинив реагувати на заряджання, значно гірше, якщо він поводиться незвично: роздувся, почав видавати дивні звуки або ж диміти.

Вибухонебезпечно

Літієві батареї цінують за високу енергетичну потужність, але саме ця характеристика робить їх легкозаймистими. Як ви могли помітити, під час заряджання смартфон добряче нагрівається, а все тому, що літій є високореактивним елементом, і літій-іонні батареї генерують тепло під час заряджання та розряджання.

Якщо акумулятор пошкоджений, перезаряджений, неправильно виготовлений або піддається впливу високих температур, тепло, що виділяється, може спричинити так звану теплову втечу. Це стан, коли підвищення температури вивільняє енергію, яка ще більше підвищує температуру, що призводить до самопідтримуваного циклу.

У такому разі акумулятор може загорітися або навіть вибухнути. Рідкий електроліт, що містить іони літію, є дуже летким і легкозаймистим, що створює серйозний ризик пожежі або вибуху, надто під впливом високої температури. Коли цілісність акумулятора порушена і відбувається контакт із повітрям, ця суміш займається і слугує джерелом палива, тож пожежа буде дуже інтенсивною і вкрай небезпечною.

Найгірші сценарії

Небезпека від несправного літій-іонного акумулятора виходить далеко за межі звичайного полум’я, навіть якщо мовиться про звичайну пожежу, наголошують у звіті Науково-дослідного інституту пожежної безпеки. Саме полум’я може сягнути температури 400 °C за лічені секунди, а пікова температура пожежі може бути ще вищою.

Стрімка пожежа

На жаль, виявити початок пожежі на літій-іонних батареях може бути нелегко, оскільки все відбувається дуже швидко, а реакція є самопідтримуваною, тож її ще й доволі важко самостійно припинити. Коли ці батареї перегріваються і загоряються, вони створюють унікальні проблеми для традиційних методів пожежогасіння і становлять значні ризики для довкілля та здоров’я людей.

Зазвичай ми тягнемося до звичайного вогнегасника, якщо такий є у нашій квартирі (а має бути хоча б такий), щоб загасити полум’я. Але вони лише можуть дещо охолодити місце займання та трохи запобігти поширенню вогню. Загалом їх недостатньо для боротьби з пожежею такого типу. Це пов’язано з тим, що для зупинення хімічної реакції, яка відбувається всередині акумулятора, потрібен спеціальний вогнегасник класу D. 

Джерело: ifixit.com Джерело: ifixit.com

Тож палаюча батарея продовжує стрімко віддавати енергію у вигляді тепла, зберігаючи потенціал для продовження або повторного займання навіть після того, як здається, що пожежу загасили. Ця постійна небезпека може тривати від кількох годин до кількох днів, створюючи непередбачувану і довготривалу загрозу.

Для ефективної боротьби з такими типами пожеж розробили спеціалізовані літій-іонні гелеві вогнегасники. Однак ви навряд чи маєте такий удома, якщо тільки не готувалися до саме такої небезпеки.

Токсичні випари

Але вогонь далеко не єдина проблема. Літій-іонний акумулятор, який вийшов з ладу, може виділяти отруйні гази. Ці випари не лише становлять безпосередню небезпеку за вдиханні, але й забруднюють довкілля. Особливо шкідливими є такі гази, як фтористоводнева кислота, яка може утворюватися внаслідок руйнування внутрішніх компонентів акумулятора під впливом вогню.

Ймовірність вибуху

Але і це ще не все. Ці батареї можуть також вибухати за певних умов. Надмірне нагрівання може призвести до розриву елементів батареї та згоряння накопичених газів, що спричиняє вибух. Це може супроводжуватися розкиданням уламків та шкідливих хімічних речовин, створюючи додаткову загрозу як для людей, так і для довкілля.

Що робити задля безпеки

Як бачите, невелика літій-іонна батарея може становити доволі широкий спектр небезпек. Що ж робити, якщо ви помітили, що з вашою батареєю щось не так.

Узявши за основу посібник з безпеки літій-іонних акумуляторів, ми підготували кілька порад, які допоможуть зрозуміти, як вчинити, коли все пішло не за планом.

Якщо літій-іонний акумулятор роздувся

  • Вимкніть пристрій: якщо пристрій працює, негайно вимкніть його.
  • Від’єднайте пристрій: від’єднайте всі зарядні кабелі та підключені пристрої.
  • Перемістіть пристрій у безпечне місце: якщо можливо, обережно перемістіть пристрій на відкритий простір подалі від легкозаймистих матеріалів, щоб запобігти супутнім пошкодженням у разі пожежі (ванна чудово підійде для цього).
  • Уникайте стискання: не тисніть на акумулятор, оскільки це може порушити його структурну цілісність.
  • Зверніться до фахівця: зверніться по допомогу до сертифікованого сервісного центру з ремонту електроніки або виробника вашого пристрою для заміни батареї та правильної утилізації акумулятора, який вийшов з ладу.

Якщо з літій-іонного акумулятора йде дим

  • Не вдихайте дим: негайно покиньте приміщення і переконайтеся, що інші також це зробили, оскільки гази, що виділяються, можуть бути токсичними.
  • Перекрийте подання кисню: якщо це можливо й безпечно, накрийте пристрій вогнетривкою ковдрою або металевим контейнером, щоб обмежити доступ кисню.
  • Викличте екстрену службу: якщо ситуація загострюється або ви не впевнені, як діяти безпечно, зателефонуйте до пожежної служби.
  • Тримайтеся подалі: тримайтеся на безпечній відстані від пристрою, оскільки він будь-коли може загорітися та вибухнути.

Якщо літій-іонний акумулятор загорівся

  • Використовуйте правильний вогнегасник: спробуйте загасити вогонь за допомогою вогнегасника класу D, якщо він доступний, або використовуйте сухий хімічний вогнегасник. Не використовуйте воду.
  • Евакуюйтеся та покличте на допомогу: якщо у вас немає відповідного вогнегасника, негайно евакуюйтеся та викличте пожежників.
  • Провітріть приміщення: якщо ви перебуваєте у закритому приміщенні, відчиніть вікна та двері, щоб випустити токсичні гази та забезпечити власну безпеку.

Навіть якщо здається, що вогонь загасили, акумулятор може бути нестабільним і знову загорітися або вибухнути.

У будь-якому разі пріоритетом є особиста безпека та безпека тих, хто вас оточує. Не варто вдаватися до героїчних вчинків, які можуть наразити когось на небезпеку. Інциденти з літій-іонними акумуляторами можуть динамічно розвиватися, і часто потрібне професійне втручання.

Збереження цілісності та продовження терміну служби літій-іонних акумуляторів є критично важливими не тільки для продуктивності ваших пристроїв, але й для безпеки. Ось основні заходи, які допоможуть уникнути несправності акумулятора.

Як уникнути проблем з акумулятором

Хоча літій-іонні акумулятори можуть бути дуже небезпечними, правильне поводження з технікою та догляд за батареєю допоможуть уникнути поломок та серйозних наслідків.

Уникайте екстремально високих температур. Ніколи не залишайте батареї у місцях з високою температурою, наприклад, в автомобілі на сонці, що може спровокувати реакцію теплового розряду.

Використовуйте якісні аксесуари. Оригінальний зарядний пристрій хоч і недешевий, однак він гарантує вам правильну роботу від виробника. Краще не використовувати бюджетних зарядок від невідомих виробників.

iStock photo (AI-generated) iStock photo (AI-generated)

Уникайте ударів та деформацій. Падіння, удари або проколи можуть порушити структуру акумулятора і збільшити ймовірність короткого замикання, що може спричинити пожежу.

Регулярно перевіряйте пристрій або акумулятор. Будь-які ознаки пошкодження, роздутість або протікання означають, що потрібно негайно перевірити техніку у фахівця або замінити батарею.

Вчасно замінюйте акумулятор та уникайте невідомих брендів: Кожна батарея має свій ресурс, а нові акумулятори бажано купувати у відомих брендів, або виробника.

Загроза для довкілля

Батареї, викинуті у смітник, потрапляють на звалища, де з часом піддаються корозії. Коли корпус батареї руйнується, може трапитися пожежа чи вибух. Наслідки цього нескладно уявити. Від руйнування чогось навколо до виділення в атмосферу токсичних елементів, які забруднюють повітря та створюють небезпеку для здоров’я людини, наголошують в Інституті енергетичних досліджень.

Та, навіть якщо все обійшлося, токсичні речовини можуть просочуватися у ґрунт, забруднити його, а також підземні води. Різні батареї містять важкі метали, як-от кобальт, нікель і марганець, які є небезпечними для ґрунтових і водних екосистем.

Потрапляння цілого або пошкодженого акумулятора у річку може стати катастрофою локального масштабу. Вивільнення токсичних хімічних речовин спричиняє забруднення води, які впливають на водну екосистему і можуть накопичуватися у харчовому ланцюзі, що впливає зокрема і на людину.

Як наслідок, потрапляння важких металів та інших забруднювачів з акумуляторів може зруйнувати чутливі водні екосистеми і зробити джерела води небезпечними для вживання та використання у сільському господарстві.

Метали та хімічні речовини з батарейок можуть роками зберігатися у навколишньому середовищі, завдаючи шкоди екосистемам і здоров’ю людей.

Правильна утилізація має вирішальне значення

Насамкінець хотілося б наголосити на тому, що дуже важливо дотримуватися правил утилізації електронних відходів і правильно переробляти літій-іонні акумулятори.

Перероблення не лише запобігає забрудненню довкілля, але й дозволяє відновити цінні метали для повторного використання, зменшуючи потребу у видобутку та заощаджуючи ресурси.

Щоб зменшити вплив акумуляторних батарей на довкілля, потрібно зовсім небагато — здавати їх на утилізацію.

Найлегше зі звичайними батарейками, які можна просто викинути у спеціальний кошик у найближчому АТБ, «Сільпо» чи інших мережах супермаркетів, де проводять такий збір. Акумулятори ж найкраще здати у сервісний центр виробника вашої техніки або віддати їх волонтерам, які займаються утилізацією акумуляторів.

Фото з сайту всеукраїнського руху "Батарейки здавайтеся", https://batareiky.ua Фото з сайту всеукраїнського руху "Батарейки здавайтеся", https://batareiky.ua

Річ у тім, що в Україні такі батареї не утилізують, тож їх збирають і періодично відправляють за кордон, де їх переробляють. Місця прийому або контакти людей, які приймають акумулятори на утилізацію, легко знайти у пошуковику. Ось, наприклад, місця прийому акумуляторів у Львові та Києві.

Маємо надію, що наші рекомендації допоможуть значно знизити ризик виходу з ладу літій-іонного акумулятора. Пам’ятайте, що проактивні кроки у догляді та обслуговуванні акумуляторів є важливою інвестицією у безпеку. У жодному разі не викидайте акумулятори на смітник, приділіть цьому питанню більше часу та належно утилізуйте їх.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

TDK анонсував прорив у виробництві батарей

Олеся Дерзська 18 червня 2024 13:55

Акумулятори в блекаут — як вибрати безпечне та ефективне джерело енергії для домашніх потреб

Сергій Коноплицький 17 червня 2024 15:06

Light Phone 3 — телефон для мінімалістів

Сергій Коноплицький 13 червня 2024 15:35

Ілон Маск хоче створити власний смартфон Grok

Владислав Паливода 12 червня 2024 13:56

Лідерство та стратегія в ІТ та бізнесі — подкаст SPEKA «Що буде далі?» #4

Сергій Коноплицький 11 червня 2024 12:26