Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Акумулятори в блекаут — як вибрати безпечне та ефективне джерело енергії для домашніх потреб

Сюзанна Рівняк
Сюзанна Рівняк
17 червня 2024 6 хвилин читання

Періодичні відключення електроенергії стають нормою. Тож не дивно, що дедалі більше людей обирають акумулятори для своїх домівок. Але є один момент: якщо не користуватися ними належним чином, можна створити більше проблем, ніж вирішити. Наприклад, недбале поводження з акумуляторами вже призводило до вибухів. Тож сьогодні розповімо, які види акумуляторів існують, як правильно їх вибрати та користуватися.

Спочатку трохи про самі акумулятори та принцип дії. 

Акумулятор — це пристрій, що зберігає енергію для подальшого використання. Він працює завдяки хімічним реакціям: коли його заряджають, електрична енергія перетворюється на хімічну. Потім, за розряджанні, ця хімічна енергія знову перетворюється на електричну. І так виручає нас у багатьох ситуаціях!

Види акумуляторів

  • 1
    Свинцево-кислотні використовуються скрізь: для безперебійного живлення комп’ютерів, телефонних станцій, у системах енергозберігання й автомобілях. Існують звичайні автомобільні (WET) та AGM, GEL. Вони працюють завдяки хімічній реакції між свинцевими електродами та кислотою, вони тримають багато енергії. Про автомобільні з рідким електролітом можна забути. Вони мали сенс, коли взагалі нічого іншого не було. AGM, GEL — краще, але не розраховані на використання в режимі постійного заряджання та розряду. Загальні недоліки — треба регулярно моніторити рівень рідини й чистити контакти, а ще тримати їх у добре провітрюваних місцях, бо можуть вони і водень виділяти!  
  • 2
    Літій-іонні акумулятори стали стандартом для усіх портативних пристроїв — смартфонів, ноутбуків, а також електромобілів. Хоча в мобільних пристроях LiPo (літій-полімер). Принцип дії полягає у переміщенні іонів літію між анодом і катодом під час заряджання й розряджання. Вони зручні, не потребують особливого обслуговування, але є ризик перегріву, тому потрібно берегти їх від пошкоджень і використовувати надійні зарядні пристрої.  Для квартири він не дуже безпечний, тому що у разі пожежі він гаситься лише специфічними вогнегасниками, заливається водою, засипається піском тощо.
  • 3
    Нікель-кадмієві використовують у високотехнологічних пристроях, де потрібна стабільна й тривала енергія, наприклад, у медичному обладнанні й аварійному освітленні. Тут процес базується на хімічній реакції між нікелевим і кадмієвим елементами. Вони довговічні, стійкі, але кадмій токсичний, тому треба утилізувати їх правильно й уникати пошкоджень, що можуть призвести до витікання електроліту. Цей тип акумуляторів, як і наступний (нікель-металогідридні) не підходять для резервного живлення. Згадуємо їх тут лише для загальної картини.
  • 4
    Нікель-металогідридні — це екологічна альтернатива нікель-кадмієвим. Використовуються у цифрових камерах, іграшках, де важлива висока енергетична щільність і відсутність токсичних речовин. Принцип їхньої роботи — зберігання водню у металогідридному сплаві. Вони менш токсичні, але потрібно правильно зберігати, щоб не втратити ємність.
  • 5
    Літій-залізо-фосфатні акумуляторні батареї (LiFePO4) — є одним із видів літій-іонних акумуляторних батарей, в будові яких катод виготовляється з фосфату заліза. Основні переваги LiFePO4 над літій-іонними АКБ:
  • Значно безпечніші, ніж інші;
  • Кількість циклів заряду/розряду до втрати 20% місткості 2000-3000 шт.;
  • Тривалий термін експлуатації — понад 10 років, навіть в циклічному режимі;
  • Температурний діапазон від -30  до + 70 градусів зі збереженням початкових характеристик;
  • Термічна і хімічна стабільність, що істотно підвищує безпечність використання.

І який ж обрати? 

Коли світло вдома вимикається, важливо мати акумулятори, які не підведуть. Для основного світла та різних електронних пристроїв найкраще підходять свинцево-кислотні батареї. Вони точно надійні!

А от якщо треба заряджати гаджети, як-от смартфон чи ноутбук, тоді, безперечно, літій-іонні акумулятори. Вони швидко заряджаються й мають велику ємність.

Акумулятори. Фото: battlebornbatteries.com Акумулятори. Фото: battlebornbatteries.com

Для медичних приладів чи інших важливих систем, які мусять працювати стабільно, надто якщо немає часу на заряджання, слід взяти нікель-кадмієві чи нікель-металогідридні акумулятори. Вони дадуть вам потрібну міцну частку енергії у критичні моменти.

Поради щодо вибору акумулятора 

  • Ємність акумулятора. Насамперед треба визначити, скільки потрібно енергії. Якщо вам потрібно підтримувати роботу холодильника, заряджати гаджети та забезпечити освітлення, достатньо акумулятора на 100-200 ампер-годин.
  • Тип акумулятора. Літій-іонні або літій-залізо-фосфатні. Слід зауважити, що обидва мають спільну небезпеку — сильний струм. Якщо вони погано зібрані, то є ризик короткого замикання. Тож варто обирати якісних та перевірених виробників.
  • Ціна. Літій-іонні акумулятори дорожчі, але на довгу перспективу вони економлять гроші завдяки своїй високій енергетичній щільності та тривалому життєвому циклу. 
  • Обслуговування. Якщо вам не хочеться витрачати час на постійні перевірки, краще обрати акумулятор, який потребує мінімум уваги, наприклад, літій-іонний. 

Висновок

Акумулятори — це ваші незамінні помічники під час вимкнень світла. Вони забезпечують резервне живлення, дозволяють тримати в роботі важливі прилади. Та не забувайте: щоб експлуатація була безпечною та ефективною, потрібно розібратися в їхніх особливостях та правилах використання.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Стан української енергосистеми 26 червня

Владислав Паливода 20 годин тому

Користуйтеся кондиціонером дбайливо: поради YASNO

Владислав Паливода 23 години тому

Електромобілі та центри оброблення даних суттєво збільшать навантаження на електроенергію за 6 років

Владислав Паливода 26 червня 2024 07:00

В Києві побудують дві ТЕЦ, які працюватимуть на спаленні сміття

Олеся Дерзська 25 червня 2024 20:49

Японці розробили технологію виробництва електроенергії з джерельної води

Олеся Дерзська 25 червня 2024 18:27