Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Новий закон про поштовий звʼязок. На які зміни чекати влітку — коментар юриста

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
1 червня 2023 4 хвилин читання

25 травня набув чинності закон України «Про поштовий звʼязок». Що саме зміниться у роботі поштових відділень цього літа, SPEKA розпитала Романа Чумака, адвоката, керівного партнера Адвокатського об’єднання «Юридична компанія «Арес»». Далі — його коментарі. 

25 травня набув чинності закон України «Про поштовий звʼязок» 25 травня набув чинності закон України «Про поштовий звʼязок»

Чому Україні знадобився новий закон про поштовий звʼязок

Роман Чумак
Роман Чумак
керівний партнер Адвокатського об’єднання «Юридична компанія "Арес"»
 • Закон України «Про поштовий зв’язок», ухвалений 2001 року, не повністю врегульовував питання надання доступних для користувачів універсальних послуг поштового зв’язку, стимулювання розвитку конкуренції та здійснення регуляторних та наглядових функцій у галузі.
 • Україні потрібно привести поштове законодавство у відповідність до європейських стандартів, викладених у Директиві 97/67/ЄС. Закон 2001 року не закріплював перелік універсальних послуг поштового зв’язку. 

Новий закон визначає, що до цього переліку належать послуги з пересилання простих поштових відправлень, реєстрованих листів, зокрема з оголошеною цінністю, масою до 2 кілограмів; посилок без оголошеної цінності масою до 10 кілограмів; відправлень для сліпих масою до 7 кілограмів.

 • Також новий закон впроваджує поняття «відправлення для сліпих» і зазначає, що такі відправлення подаються відкритими, виконуються спеціальним рельєфним шрифтом, призначаються тільки для сліпих та відправляються офіційно визнаною установою для сліпих чи адресуються такій установі.

Тобто законодавець хотів зробити сферу поштових послуг більш інклюзивною.

 • Проєкт закону містить нові положення про відповідальність користувачів. Зокрема, передбачає відповідальність за збитки, завдані поштовим операторам або третім особам внаслідок вкладення до поштових відправлень предметів, заборонених до пересилання, або неналежного пакування вкладення, що пересилається, та відповідальності цих операторів перед користувачами за невиконання чи неналежне виконання своїх обов’язків.

Що зміниться для українців в оновленому законі про поштовий звʼязок

 • Тепер не потрібно йти до відділення, щоб замовити марки, конверти тощо. Все це можна з 1 червня замовити онлайн, оплатити карткою або за безготівковим розрахунком та забрати у найближчому відділенні після отримання SMS.
 • З 1 липня скасовується бандероль. У законі 2001 року її визначають як поштове відправлення з друкованими виданнями, діловими паперами, предметами культурно-побутового та іншого призначення. Альтернативою бандеролям стануть листи, дрібні пакети та посилки.
 • Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський обіцяє, що після ухвалення Кабміном нових поштових правил до закону, у минуле підуть печатки, сургуч тощо.

Чому «Нова пошта» та НАЗК критикують новий закон про поштовий звʼязок

 • Одне з положень закону передбачає, що Міністерство інфраструктури має призначити «оператора поштового зв’язку, який надаватиме універсальні поштові послуги по всій Україні та матиме виключні права на деякі види діяльності у сфері поштового зв’язку». У цьому бачать несправедливе обмеження конкуренції.
 • Ще одна норма, яку вважають антиконкурентною, передбачає, що міжнародні поштові відправлення на митний контроль можуть передавати лише призначений поштовий оператор та поштові оператори, зареєстровані у Всесвітньому поштовому союзі. Наразі серед українських поштових операторів це лише «Укрпошта» та Meest Express.
 • Збільшення повноважень державного регулятора, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку, також не схвалює, зокрема, «Нова пошта».
 • Нові повноваження комісії передбачають контроль за дотриманням законодавства та якістю послуг поштового зв’язку, а також доступ до фінансово-економічних показників операторів. Поштові оператори вважають, що такий підхід створює непотрібний адміністративний тиск на бізнес, а також збільшує корупційні ризики.

Гравці ринку вважають, що розширення повноважень контрольних органів негативно вплине на ефективність роботи поштових операторів. Однак, щоб зрозуміти, наскільки вагомими є зміни, потрібен час.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Нова пошта» запустила відправлення з поштоматів Inpost у Польщі: як скористатися новою послугою

Юлія Мирська 13 вересня 2023 14:01

«Укрпошта» здешевила міжнародну доставку

Юлія Мирська 4 вересня 2023 12:13

У Румунії «Нова пошта» запустила можливість відправляти посилки з адреси: як викликати кур’єра

Богдан Камінський 1 вересня 2023 16:01

Work.ua припинила співпрацю ще з 200 компаніями, що досі працюють у рф

Богдан Камінський 31 серпня 2023 17:05

Vodafone обрав дизайн марки до 30-річчя мобільного зв’язку в Україні

Юлія Мирська 31 серпня 2023 13:24