Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Дешевий синтез хімічних сполук для медицини та агропромисловості

SPEKA Media
18 жовтня 2021 3 хвилин читання

Продовжуємо аналізувати Нобелівську премію-2021. SPEKA попросила науковця у галузі органічної хімії та директора Інституту високих технологій КНУ Ігоря Комарова прокоментувати результати цьогорічної премії з хімії.

Чи справдилися очікування щодо переможців

Я був стовідсотково впевнений, що у цьому році Нобелівський комітет відзначить у галузі хімії тих, хто брав участь у розробці вакцин проти коронавірусної інфекції. Адже що розробка мРНК-вакцин базувалась на проривних дослідженнях як у галузі фізіології і медицини (це дослідження поведінки штучно отриманої РНК в організмі людини), так і в галузі хімії (розробка принципів отримання стійких у фізіологічних умовах РНК та використання наночастинок з ліпідів). Нобелівський комітет вирішив інакше. Однак я вітаю це рішення, адже роботи Девіда МакМілана та Бенджаміна Ліста також визначні. Наш же вклад у дослідження є досить скромним (на початку 2000-х автор співпрацював з Лістом – прим. SPEKA).

Підписуйтеся на наші соцмережі

У чому суть дослідження

Ліст та МакМілан розробили каталізатори нового типу – сполуки, які пришвидшують хімічні реакції і тому можуть бути використані в промислових синтезах різноманітних корисних сполук, зокрема, лікарських засобів.

Пришвидшення реакцій означає насамперед здешевлення процесу насамперед, але каталізатори МакМілана і Ліста мають також дві не менш важливі особливості. По-перше, ці каталізатори не є сполуками металів. Це «органічні» сполуки, які є відносно нетоксичними, безпечними, і не забруднюють навколишнє середовище. По-друге, ці каталізатори дають змогу отримати у чистому вигляді сполуки лише такої просторової будови, яка є бажаною і необхідною для повного виявлення їх корисних властивостей. До МакМілана та Ліста цього досягти не вдавалося.

Який ефект матиме відкриття

Нова галузь відкриє широкі можливості дешевого синтезу нових хімічних сполук для потреб медицини і агропромисловості.

Чому комітет обійшов ковідні відкриття

На мою думку, ковідним відкриттям, як доброму вину, потрібен час та витримка. Але згодом їх неодмінно відзначать – якщо не Нобелівською премією (її на всі відкриття не вистачить), то іншим чином. Насамперед – визнанням з боку освіченої частини людства.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Препаті Nobilitet 2023 відбудеться 9 грудня 2023 в оновленому форматі

Артем Житкевич 30 листопада 2023 19:00

Експерименти з дитинства та дослідження змінних зір. Українські науковиці про астрофізикиню Сесілію Пейн-Гапошкіну

Ганна Гілова 11 жовтня 2023 13:40

Жінки в українському IT. Що змінилося за 10 років: керівні посади, зарплати, світовий тренд

Єлизавета Гогілашвілі 9 жовтня 2023 13:17

Від смартфонів до медичних досліджень. Хто й за що отримав Нобелівську премію з хімії

Єлизавета Гогілашвілі 7 жовтня 2023 08:30

Чому цьогорічна Нобелівська премія з медицини дуже кон'юнктурна

Владислав Миронович 5 жовтня 2023 13:15